خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی

معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – کارگران شاغل در کارخانه «ایران چوکا» در استان گیلان، از معوقات مزدی ۳ ماهه خود خبر دادند، همچنین بنا بر خبری دیگر دبیر اجرایی خانه کارگر استان کرمان گفت که کارگران سد صفارود به دلیل عدم تامین اعتبار مالی پروژه از سوی شرکت آب و فاضلاب استان کرمان، ۷ ماه حقوق دریافت نکردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مورخ ۱۶ مرداد ۱۳۹۷، کارگران کارخانه «ایران چوکا» در استان گیلان مدعی هستند تا سه ماه دستمزد از کارفرمای خود طلبکارند.

کارگران ایران چوکا در این خصوص گفتند: “دست‌کم بابت بخشی از دستمزد اردیبهشت ماه و حقوق کامل ماه‌های خرداد و تیر طلبکاریم و با توجه به مخارج سنگین زندگی از کارفرما می‌خواهیم بخشی از این طلب مزدی را پرداخت کند”.

از قرار معلوم در این واحد تولیدی نزدیک به ۸۲۰ کارگر مشغول کارند که جدا از دستمزد، آنها در زمینه بیمه تامین اجتماعی نیز با مشکل روبرو هستند.

این منابع کارگری با یادآوری اینکه مدیریت این مجموعه مانند سایر بنگاه‌های اقتصادی در چند سال گذشته برای تامین منابع مالی با چالش‌هایی روبرو بوده است، افزود: “نگرانی کارگران از این است که مبادا با استمرار وضعیت فعلی این کارخانه‌ها، معوقات مزدی آن‌ها در ماه‌های آینده همانند گذشته افزایش پیدا کند”.

این کارگران در تشریح پیشینه مشکلات خود اظهار داشتند: “ایران چوکا برای یکسال تا ۲۹ آبان ماه سال ۹۵ تعطیل بود که در نتیجه اعتراضات ده روزه کارگران، بار دیگرفعالیت تولیدی خود را از سر گرفت. ما نمی‌خواهیم بعد از پشت سر گذاشتن این همه مشکلات دوباره به وضعیت بحرانی سالهای قبل دچار شویم”.

به گفته این کارگران؛ “هم‌اکنون به دلیل تامین نشدن مواد اولیه و سایر مشکلات، شرکت چوکا با تمام ظرفیت تولید ندارد و میزان تولید آن در هر ماه به حدود دو تا سه هزار تن می‌رسد. این در صورتی است که ظرفیت تولید در این کارخانه حدود ۷ هزار تن در ماه است”.

به نقل از کارگران این واحد گفته می‌شود: “حدود ۱۰۰ نفر از همکارانی که از سال گذشته بازنشسته شده‌اند منتظر دریافت سنوات پایان خدمت خود از کارفرما هستند. همچنین اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل نیز از خواسته‌های کارگران این کارخانه است”.

کارگران با تاکید بر پیگیری مسئولان استانی درمورد وضعیت کارخانه «ایران چوکا» و کارگرانش گفتند: “امیدوار هستیم همچنان با حمایت مسئولان، مشکلات این قطب تولیدکننده کاغذ برطرف شده و سطح تولید افزایش پیدا کند و درنتیجه مشکلات کارگران از قیبل تاخیر‌های متداول در پرداخت مطالبات مزدی نیز برطرف شود”.

علی برزن (مدیرعامل کارخانه ایران چوکا) با بیان اینکه این واحد تولیدی همانند سایر واحدها دچار مشکلاتی است، حاضر به پاسخ به سوالات به صورت تلفنی نشد.

کارگران پروژه سد صفارود ۷ ماه است که حقوق نگرفته‌اند

به گزارش ایلنا، مورخ ۱۶ مرداد ۱۳۹۷، دبیر اجرایی خانه کارگر استان کرمان دلیل ۷ ماه حقوق نگرفتن کارگران سد صفارود را، عدم تامین اعتبار مالی پروژه از سوی شرکت آب و فاضلاب استان کرمان ذکر کرد.

عباس کاربخش (دبیر اجرایی خانه کارگر استان کرمان) در این خصوص گفت: “کارگران این پروژه ۷ ماه است حقوق نگرفته‌اند”.

وی افزود: “دلیل معوق شدن حقوق کارگران این پروژه، عدم تامین اعتبار مالی آن از طرف شرکت آب و فاضلاب استان کرمان است. البته وعده‌هایی مبنی بر پرداخت معوقات این کارگران در آینده نزدیک، داده شده است”.

هفته گذشته، محمدمهدی زاهدی (نماینده حوزه انتخابیه کرمان و راور و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی) با اشاره به موضوع سد صفارود و انتقاد از عدم اتمام این پروژه، بیان داشت: “متاسفانه سد صفارود که از مصوبات سفر رهبری به استان کرمان در سال ۱۳۸۴ بوده هنوز به اتمام نرسیده و پنج ماه است که کارگران آن حقوق و دستمزد دریافت نکردند و در این راستا تذکرات متعددی به وزیر نیرو داده‌ام اما متاسفانه تاکنون اقدامی صورت نگرفته است”.

عباس سروش (معاون آب و آبفای وزارت نیرو) نیز با گلایه از روند کند ساخت این پروژه، تصریح کرد: “مسئولین این پروژه قول دادند در صورت پرداخت هزینه‌های این پروژه از سوی دولت، عملیات ساخت این پروژه هرچه سریعتر آغاز شود”.

وی تصریح کرد: “به دلیل مشکلات مالی متاسفانه نمی‌توانیم از محل منابع عمومی از سوی دولت بخشی از مطالبات پیمانکار این پروژه را تامین کنیم اما سعی می‌کنیم در حداقل زمان ممکن تامین مالی از سوی دولت برای این پروژه صورت گیرد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید