خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  امسال بیش از ۱۴۶ هزار نفر در پی صدمات ناشی از نزاع به پزشکی قانونی مراجعه کردند

امسال بیش از ۱۴۶ هزار نفر در پی صدمات ناشی از نزاع به پزشکی قانونی مراجعه کردند

خبرگزاری هرانا – در بهار امسال ۱۴۶ هزار و ۴۹۹ نفر در پی صدمات ناشی از نزاع به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که از این تعداد ۹۹ هزار و ۹۰ نفر مرد و ۴۷ هزار و ۴۰۹ نفر زن بودند. در بهار امسال همچنین استان های تهران با ۲۵ هزار و پنج، خراسان رضوی با ۱۲ هزار و ۴۰۷، اصفهان با ۱۰ هزار و ۶۳۰ نفر بیشترین و استان های ایلام با ۷۸۵، خراسان جنوبی با ۹۵۶ و بوشهر با یکهزار و ۲۱۴ نفر کمترین آمار مراجعین را داشته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی کشور، آمار مراجعین نزاع در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش دو دهم درصدی مواجه بود.

در سه ماهه اول سال گذشته ۱۴۶ هزار و ۱۷۷ مصدوم نزاع به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده بودند.

در این مدت، ماه خرداد نسبت به دو ماه دیگر سال بیشترین مراجعات نزاع با ۵۴ هزار و ۱۵ نفر در بر می گیرد.

در بهار امسال همچنین استان های تهران با ۲۵ هزار و پنج، خراسان رضوی با ۱۲ هزار و ۴۰۷، اصفهان با ۱۰ هزار و ۶۳۰ نفر بیشترین و استان های ایلام با ۷۸۵، خراسان جنوبی با ۹۵۶ و بوشهر با یکهزار و ۲۱۴ نفر کمترین آمار مراجعین را داشته است.

با ظاهر خون‌آلود به پزشکی قانونی مراجعه نکنید

در بسیاری موارد مشاهده می شود که افراد آسیب دیده در نزاع و یا تصادفات جرحی با همان ظاهر خون آلود و پیش از مراجعه به مراکز درمانی، برای تعیین خسارت به پزشکی قانونی مراجعه و تصور می کنند با چنین وضعیت ظاهری خسارات بیشتری به آنان تعلق می گیرد. حال آنکه مراجعه به پزشکی قانونی پیش از دریافت خدمات اولیه درمانی هیچ تأثیری در تعیین خسارت ندارد و آنچه مبنای صدور نظریه کارشناسی قرار می گیرد نوع و عمق جراحت است.

بنابراین به منظور رفع برخی ابهامات و آگاهی بیشتر جامعه در ادامه به نکاتی در خصوص مراجعین نزاع اشاره می شود:

۱- ظاهر خون آلود تأثیری در صدور نظریه کارشناسی توسط پزشکی قانونی ندارد، آنچه مبنای صدور نظریه کارشناسی در مورد جراحات است، خصوصیات آن است. لذا معاینه دقیق ‌تر ضایعات نیازمند تمیز بودن موضع و بررسی دقیق آن توسط کارشناسان پزشکی قانونی است.

۲- همچنین باید افزود که دیگر چیزی به نام طول درمان در پزشکی قانونی تعیین نمی‌شود و این هم یکی دیگر از باورهای نادرست به یادگار مانده از گذشته است.

۳- برای صدور نظریه کارشناسی در خصوص صدمات ناشی از نزاع توسط سازمان پزشکی قانونی، ارائه معرفی نامه از مراجع قضایی و یا کلانتری الزامی است.

۴- در مواردی برای بررسی دقیق تر جراحات و یا عوارض صدمات، نیازمند اخذ مشاوره و یا تصویربرداری و یا سایر اقدامات پاراکلینیک هستیم. این امر برای حفظ حقوق مراجعین و اظهار نظر دقیق در خصوص صدمات است، لذا صبر و شکیبایی بیشتر مراجعین را می طلبد.

۵- در صورت وجود جراحات و صدمات عمده و تهدید کننده، فرد می تواند پس از انجام اقدامات درمانی به پزشکی قانونی مراجعه کند. در اینصورت سوابق از مرجع درمان کننده اخذ خواهد شد تا حقی از فردی ضایع نشود.

۶- صدمات ایجاد شده در نزاع (شامل آثار ضرب و جرح) یا مشمول دیه است یا ارش. در دیه “که مقدار مالِ معینی است و در شرع مقدس به سبب جنایات غیرعمدی بر نَفس، عضو یا منفعت یا جنایات عمدی در مواردی که به هر جهت قصاص ندارد، مقرر شده‌ است. اَرش نیز “دیه غیر مقدر است و میزان آن در شرع تعیین نشده است و دادگاه با لحاظ نوع و کیفیت جنایت و تآثیر آن بر سلامت مجنی علیه و میزان خسارت وارده با در نظر گرفتن دیه مقدر و با جلب نظر کارشناس میزان آن را تعیین می کند.” لذا در مواردی که برای صدمه وارده دیه مقدر وجود نداشته باشد کارشناس پزشکی قانونی بر اساس نوع جراحت و کیفیت آن و تأثیر بر سلامت مُجنی علیه و ایجاد یا عدم ایجاد نقص عضوی و تأثیر در کارایی عضو یا اندام اقدام به تعیین ارش می کند که میزان ارش نسبت به دیه کامل انسان تعیین می شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید