خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷, 20th of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۵/۱۴ ساعت ۰:۲۱:۲۰

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  صدها تن از دراویش گنابادی در واکنش به تداوم حصر دکتر نورعلی تابنده روزه اعتراضی می گیرند

صدها تن از دراویش گنابادی در واکنش به تداوم حصر دکتر نورعلی تابنده روزه اعتراضی می گیرند

خبرگزاری هرانا – صدها تن از دراویش با پیوستن به یک پویش جمعی اعلام کردند که از روز دوشنبه ۱۵ مردادماه در اعتراض به تداوم حصر دکتر نورعلی تابنده، قطب دراویش و درخواست رفع محدودیت‌های وی به مدت سه روز، روزه حاجت خواهند گرفت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صدها تن از دراویش گنابادی با پیوستن به یک پویش جمعی از طریق تایید مفاد نامه‌ای سرگشاده اعلام کردند که در اعتراض به تداوم حصر “دکتر نورعلی تابنده”، قطب دراویش گنابادی و درخواست رفع محدودیت‌های وی از روز دوشنبه ۱۵ مردادماه به مدت سه روز، روزه حاجت خواهند گرفت.

تا زمان تنظیم این گزارش بیش از ۳۵۰ تن از دراویش برای انجام این روزه اعتراضی اعلام آمادگی کرده اند، پیوستن به این پویش کماکان ادامه دارد.

از جمله شخصیت‌های برجسته دراویش که در این اعتراض شرکت کردند می‌توان به افرادی همچون “میرمطلب میرزاده گراشی، مهندس اسدالله آقاملکی، مهندس حسین اخوان، بهرام مردانی، غلام قلندری نژاد، دکتر رضا تابنده، پروفسور نوذر آقاخانی، دکتر علی محمد صابری” اشاره کرد.

لازم به ذکر است در تاریخ ۱۴ تیرماه نیز جمعی از فعالان حقوق دراویش زندانی که در جریان حادثه گلستان هفتم بازداشت شده و اکنون در زندان تهران بزرگ محبوس هستند با نگارش نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس زندان ضمن تشریح دلایل عدم حضورشان در جلسات دادگاه که تداوم حصر دکتر نورعلی تابنده را نیز شامل می‌شد، اعلام کردند که تا زمان برگزاری دادگاهی علنی و با رعایت شرایط منصفانه در انظار عمومی، در دادگاه حضور نخواهند یافت.

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته حضور پر تعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأمورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

در حالی که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی‌ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می‌کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید