خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷, 18th of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۵/۱۳ ساعت ۰:۱۶:۲۱

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی و بلاتکلیفی کارگران در ۳ واحد صنفی

معوقات مزدی و بلاتکلیفی کارگران در ۳ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – تعدادی از کارگران شاغل در قطعه ۸ کریدور شمال – جنوب در جاده کامیاران ۷ ماه حقوق معوقه از کارفرما طلب دارند. بنا بر خبری دیگر نماینده مردم کرمان و راور در مجلس، از پرداخت نشدن ۵ ماهه حقوق و دستمزد کارگران شاغل در سد صفارود خبر داد. همچنین حدود ۱۵۰ تن از کارگران کارخانه تعطیل شده ی صابون سازی یاس خرمشهر، از سال ۹۳ در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، مورخ ۱۲ مرداد ۱۳۹۷، وزیر راه از پروژه‌ای بازدید کرد که کارگران آن ۷ ماه است که حقوقی دریافت نکردند و یکی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی وعده بیان آن را در جلسه داد اما فراموش کرد.

سومین سفر عباس آخوندی به عنوان وزیر راه و شهرسازی به کردستان روز پنج شنبه ۱۱ مردادماه امسال انجام شد و بازدید از پروژه های بازآفرینی شهری ناحیه منفصل شهری نایسر سنندج، محدوده انبار غله، محورتاریخی فرهنگی آغه زمان، گردنه صلوات آباد، راه آهن همدان سنندج، شرکت در جلسه ستاد استانی بازآفرینی شهری و آغاز عملیات اجرایی تقاطع غیرهم سطح سقز-مریوان وسنندج- از برنامه های این سفر یک روزه بود.

خارج از برنامه های سفر وزیر راه و شهرسازی به استان، دکتر آخوندی با هیئت همراه و مسئولان استانی و تعدادی از نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی از بخشی از قطعه ۸ کریدور شمال- جنوب در جاده کامیاران بازدید کرد.

طول این قطعه ۷ کیلومتر است که در حال حاضر ۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و شامل دو تونل به طول های ۲۳۵ متر و ۷۵۰ متر است.

بعد از بازدید وزیر، جمعی از کارگران این پروژه گرد یکی از نمایندگان مردم شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی جمع شدند و از پرداخت نشدن مطالبات و حقوق خود گلایه کردند.

یکی از کارگران با اشاره به اینکه در این بازدید اصلا واقعیت ها بیان نشد، گفت: “پیمانکار این پروژه ما را اخراج کرد و بعد از شکایتی که کردیم بار دیگر بکار گرفته شده ایم”.

وی عنوان کرد: “بهمن ماه سال گذشته تاکنون حقوق ما کارگران این پروژه که ۲۶ نفر هستیم به طور کامل پرداخت نشده است”.

یکی دیگر از کارگران بیان کرد: “از ساعت هفت صبح تا هفت عصر در این محل بدون اینکه حتی نهار ما را تامین کنند، کار می کنیم و حقوقمان را هم نمی دهند و حال ما در تامین مایحتاج زندگی خود مانده ایم”.

سیدمهدی فرشادان، یکی از نمایندگان مردم شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی خطاب به این کارگران گفت: “هر کسی برای شما کار نکند مدیون شما است”.

وی عنوان کرد: “آنچه از دست من به عنوان نماینده برآید دریغ نخواهم کرد و فریاد و دعوای خود را خواهم کرد و مشکلات شما را در جلسه بیان می کنم”.

انتظار میرفت این نماینده مردم بعد از شنیدن مشکلات این کارگران، عدم پرداخت حقوق آنها را در جلسه بازآفرینی شهری استان که با حضور وزیر راه در استانداری تشکیل شد، بیان کند ولی این اتفاق نیافتاد.

کارگران سد صفارود پنج ماه است که حقوقشان را دریافت نکرده‌اند

به گزارش ایسنا، مورخ ۱۲ مرداد ۱۳۹۷، نماینده مردم کرمان و راور در مجلس، از پرداخت نشدن ۵ ماهه حقوق و دستمزد کارگران شاغل در سد صفارود خبر داد.

محمدمهدی زاهدی در این خصوص گفت: “متاسفانه سد صفارود که از مصوبات سفر رهبری به استان کرمان در سال ۱۳۸۴ بوده هنوز به اتمام نرسیده است و پنج ماه است که کارگران آن حقوق و دستمزد دریافت نکردند و در این راستا تذکرات متعددی به وزیر نیرو داده‌ام اما متاسفانه تاکنون اقدامی صورت نگرفته است”.

وی با بیان اینکه ۹۰ درصد کار این پروژه پیشرفت فیزیکی داشته و تنها ۱۰ درصد مانده است اظهار کرد: “کانال انتقال آب به شهرستان راور نیز باید صورت می گرفت که تاکنون این پروژه انجام نشده است”.

بلاتکلیفی ۶ ساله کارگران کارخانه صابون‌سازی یاس خرمشهر

به گزارش ایلنا، مورخ ۱۱ مرداد ۱۳۹۷، رمضانی (مدیر سابق شرکت پویا اقتصاد استوار) در تشریح مشکلات کارگران کارخانه”صابون‌سازی یاس خرمشهر” گفت: “شرکت پویا اقتصاد استوار” خریدار ملک کارخانه “صابون‌سازی یاس خرمشهر”است نه برند آن.

وی در ادامه افزود: “پس از اعلام ورشکستگی کارخانه “یاس خرمشهر” توسط دادگستری خرمشهر در سال ۹۳، شرکت “پویا اقتصاد استوار” در سال ۹۵ از طریق مزایده ملک کارخانه را خریداری و کارخانه و برند “یاس خرمشهر” به هیچ شرکتی واگذار نشد و طبق قانون، کارفرما همان شرکت یاس خرمشهر است”.

وی در پایان افزود: “تعیین تکلیف کارگران واحد‌های ورشکسته برعهده اداره کار استان یا شهر است و با توجه به ورشکستگی کارفرما، تعیین تکلیف کارگران برعهده اداره کار شهرستان است. کارفرما هم مطابق قانون، لیست کارگران را به اداره کار جهت تعیین تکلیف ارائه داده است”.

به گفته یکی از کارگران این واحد تولیدی، در این کارخانه ۱۵۰ کارگر به طور مستقیم مشغول به کار بودند و بعد از توقف تولید در سال ۹۱، تمامی این کارگران بلاتکلیف شدند. تعدادی از کارگران علی‌رغم داشتن ۲۰ سال سابقه کار سخت‌و‌زیان‌آور با حداقل حقوق بازنشسته و مابقی وضعیت مشخصی ندارند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید