خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷, 21st of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۵/۱۱ ساعت ۲۰:۲۲:۵۳

    خانه  > اعدام  >  رهایی از اعدام ۲ زندانی در دو پرونده جداگانه/ مختومه شدن هفت فقره پرونده اعدام طی یک سال گذشته در یزد

رهایی از اعدام ۲ زندانی در دو پرونده جداگانه/ مختومه شدن هفت فقره پرونده اعدام طی یک سال گذشته در یزد

خبرگزاری هرانا – یک محکوم به اعدام در پای چوبه دار با وساطت قضات و التماس‌های خانواده‌اش، توسط اولیای دم فرصتی دو ماهه برای زندگی پیدا کرد، بنا بر خبری دیگر نیز مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان زنجان از بخشش یک محکوم به اعدام با رضایت اولیای دم خبر داد. همچنین رئیس شورا‌های حل اختلاف استان یزد گفت که در یکسال گذشته هفت فقره پرونده اعدام با تلاش شعب شورای حل اختلاف مستقر در زندان‌ها با صلح و سازش مختومه شده است.

به گزارش ایران، صبح چهارشنبه ۱۰ مرداد ماه صدای گریه‌های پسر خردسالی که قرار بود با پدر اعدامی‌اش وداعی تلخ داشته باشد محوطه ندامتگاه کرج را پر کرده بود. پسر ۶ ساله خود را در آغوش پدر انداخته و محکم او را چسبیده بود.

مرد جوان اشک می‌ریخت و سرتا پای بچه را غرق در بوسه می‌کرد. می‌دانست این آخرین ملاقاتشان خواهد بود. بچه را به مادر خود سپرد و به سمت چوبه دار به راه افتاد.

اما خانواده مقتول که شاهد این صحنه رقت انگیز بودند انگار دلشان از گریه‌های پسر خردسال لرزیده بود دیگر مثل قبل بر اجرای حکم اصرار نداشتند و بالاخره در آخرین لحظات در اقدامی خداپسندانه با دادن مهلتی دو ماهه به مرد جوان اجرای حکم را ناتمام گذاشتند.

مرد جوان در سال ۹۳ پسر ۲۱ ساله‌ای را در کمالشهر کرج با شلیک گلوله به قتل رسانده بود. وی پس از دستگیری مدعی شد به خاطر اینکه به روابط این پسر با همسر خود ظنین شده بود او را کشته است.

وی پس از محاکمه در شعبه یک دادگاه کیفری استان البرز به اعدام محکوم شد اما صبح دیروز ۱۰ مرداد ماه، درست پای چوبه دار با وساطت قضات و التماس‌های خانواده‌اش سرانجام خانواده مقتول به او فرصتی دو ماهه برای زندگی دادند.

بخشش یک محکوم به اعدام در زنجان

به گزارش ایرنا، مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان زنجان گفت: “با وساطت مقام های قضایی، ریش سفیدان و معتمدان این استان، خانواده مقتول پای چوبه دار از خون قاتل گذشت و رضایت دادند”.

علاء الدین کریمی امروز پنجشنبه ۱۱ مرداد در این خصوص افزود: “آغاز این پرونده از یک درگیری ساده شروع شده بود تا در پی یک اتفاق ناخواسته مرد میانسال مرتکب قتل عمد شود”.

وی اظهار داشت: “همه افراد جامعه باید به نتیجه عمل و رفتاری که از آنها سرخواهد زد فکر کنند، تا شاهد اتفاقات ناگواری مانند این قتل نباشیم”.

این مسئول خاطرنشان کرد: “با آموزش مناسب، آسیب های اجتماعی به میزان زیادی امکان کنترل و کاهش دارد، بنابراین باید خانواده، مسئولان و متولیان امر در این حوزه روی آموزش برنامه ریزی و تاکید داشته باشند”.

مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی اضافه کرد: “باید برای فرهنگ سازی مسئله ‘گذشت’، که باعث نجات یک فرد دیگر می گردد، در جامعه بیش از اینها تلاش شود”.

کریمی اظهار داشت: “جا افتادن این فرهنگ در جامعه باعث ارتقای رفتار مردم در برخورد با اینگونه مسائل خواهد شد”.

سال گذشته با وساطت ریش سفیدان، معتمدان شهر و برخی مسئولان، خانواده هفت مقتول راضی شدند تا از خون محکومان به اعدام گذشته و رضایت دهند.

مختومه شدن هفت فقره پرونده اعدام طی یک سال گذشته در یزد

به گزارش میزان، رئیس شورا‌های حل اختلاف استان یزد گفت: “در یکسال گذشته هفت فقره پرونده اعدام با تلاش شعب شورای حل اختلاف مستقر در زندان‌ها با صلح و سازش مختومه شده است”.

وی همچنین از آزادی بیش از ۶۴۰ زندانی باهمت اعضای شورای حل اختلاف مستقر در زندان‌های استان در یکسال گذشته خبرداد.

حداد در ادامه اضافه کرد: “با همت اعضای شورای حل اختلاف همچنین در چهارماهه امسال ۴ پرونده اعدام به صلح و سازش رسیده است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید