خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی, زندانیان  >  خشایار دهقان، درویش گنابادی به ۷ سال حبس محکوم شد

خشایار دهقان، درویش گنابادی به ۷ سال حبس محکوم شد

خبرگزاری هرانا – خشایار دهقان، از دراویش گنابادی بازداشت شده در جریان حوادث گلستان هفتم، توسط دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ‏۲ سال تبعید به برازجان ‏محکوم شد. وی که دانشجوی سال آخر دکترای برق و الکترونیک دانشگاه تهران است، از دانشگاه نیز اخراج شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجذوبان نور، خشایار دهقان دانشجوی سال آخر دکترای برق و الکترونیک دانشگاه تهران که در جریان حادثه‌ گلستان هفتم در روز یکم اسفند توسط نیروهای لباس‌شخصی و امنیتی مورد ضرب و جرح قرار گرفت و بازداشت شد، با حکم قاضی صلواتی به ۷ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و ۲‌ سال تبعید به برازجان محکوم شد.

آقای دهقان در زندان تز دکترای خود را تکمیل می‌کرد اما به‌رغم پیگیری خانواده و استادانش در دانشگاه تهران، از دانشگاه نیز اخراج شده است.

مسئول آموزش دانشگاه تهران به خانواده و استادان آقای دهقان که در حال مذاکره با دانشگاه برای ارائه‌ تز دکتری او بوده‌اند گفته است: «به او بگویید دیگر دانشگاه نیاید».

آقای دهقان در حالی از دانشگاه اخراج شده است که پیشتر رئیس دانشگاه تهران گفته بود «به عنوان ریاست دانشگاه پیگیر بازگشت دانشجویان بازداشتی در حوادث سال گذشته خواهم بود».

در جریان بازداشت‌های گسترده‌ درویشان گنابادی در حادثه گلستان هفتم شمار بسیاری دانشجو حضور داشته‌اند که احکام سنگین قضایی، آنان را از ادامه تحصیل محروم کرده است.

پیش از این نیز هفت تن از دراویش گنابادی بازداشت شده در حوادث گلستان هفتم توسط شعب ۱۵ و ۲۶ دادگاه انقلاب تهران جمعا به ۴۹ سال و ۶ ماه حبس تعزیری، ۳۷۰ ضربه شلاق، ۸ سال تبعید، ۲ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شدند.

روز سه‌شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران در خصوص پرونده دراویش زندانی از صدور ۳۳۰ فقره حکم از سوی شعب دادگاه انقلاب اسلامی خبر داد و در ادامه گفت: “در مورد بیست و پنج نفر از متهمانی که با حاضر نشدن در جلسه دادگاه، به عمد تلاش می‌کردند مانع محاکمه شوند، دادگاه با ابلاغ واقعی وقت رسیدگی به متهمان، طبق مقررات دادرسی کیفری اتخاذ تصمیم نمود و حکم به نحو حضوری صادر گردید”.

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته حضور پر تعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأمورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

در حالی که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی‌ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می‌کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید