خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی, زندانیان  >  صدور حکم نزدیک به نیم قرن حبس برای هفت تن از دراویش گنابادی

صدور حکم نزدیک به نیم قرن حبس برای هفت تن از دراویش گنابادی

خبرگزاری هرانا – هفت تن از دراویش گنابادی بازداشت شده در حوادث گلستان هفتم توسط شعب ۱۵ و ۲۶ دادگاه انقلاب تهران جمعا به ۴۹ سال و ۶ ماه حبس تعزیری، ۳۷۰ ضربه شلاق، ۸ سال تبعید، ۲ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجذوبان نور، ۷ تن از دراویش گنابادی که پیش‌تر در بهمن‌ماه سال گذشته در رابطه با حوادث گلستان هفتم بازداشت شده بودند، توسط شعب ۱۵ و ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی و قاضی احمدزاده جمعا به ۴۹ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و تحمل ۳۷۰ ضربه شلاق، ۸ سال تبعید، ۲ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شدند.

احکام صادره برای این ۷ دویش گنابادی در ادامه می‌آید:

۱. مصطفی میرمحمدی، ۱۳ سال و نیم حبس تعزیری،  ۱۴۸ ضربه شلاق، ۲ سال ممنوع‌الخروجی و ۲ سال تبعید به سیستان و بلوچستان.

۲. بابک مرادی، ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به سراوان سیستان و بلوچستان

۳. محمود بغیار، ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی

۴. سعید دوراندیش، ۷ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به زابل

۵. احمد ایرانی‌خواه، ۷ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به برازجان

۶. امیر نوری، ۶ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور

۷. محمدقاسم اللهیاری، ۲ سال حبس تعزیری

از بین این درویشان، سعید دوراندیش، احمد ایرانی‌خواه و بابک مرادی جزو ۴۱ درویشی هستند که به دلیل رعایت نشدن حقوق قانونی زندانیان و توهین قضات به اعتقادات درویشان گنابادی از حضور در دادگاه خودداری کرده بودند.

پیش از این نیز کسری نوری، از دراویش گنابادی بازداشت شده در جریان حوادث گلستان هفتم، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، ‏۲ سال تبعید به ثلاث باباجانی، ‏۲ سال ممنوع‌الخروجی و ‏۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی و فعالیت رسانه‌ای محکوم شد.

روز سه‌شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران در خصوص پرونده دراویش زندانی از صدور ۳۳۰ فقره حکم از سوی شعب دادگاه انقلاب اسلامی خبر داد و در ادامه گفت: “در مورد بیست و پنج نفر از متهمانی که با حاضر نشدن در جلسه دادگاه، به عمد تلاش می‌کردند مانع محاکمه شوند، دادگاه با ابلاغ واقعی وقت رسیدگی به متهمان، طبق مقررات دادرسی کیفری اتخاذ تصمیم نمود و حکم به نحو حضوری صادر گردید”.

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته حضور پر تعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأمورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

در حالی که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی‌ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می‌کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید