خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷, 19th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۵/۰۶ ساعت ۲۱:۱۶:۱۶

    خانه  > اصناف, کارگران  >  دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته و امروز، تعدادی از کارگران شرکت زمزم آذربایجان تبریز، جمعی از کارگران گسترش آهن راه حوزه آذربایجان، حدود دویست نفر از اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق مقابل وزارت نیرو، گروهی از کارگران شرکت خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی منطقه خراسان، حدود پنجاه کارگر پروژه راهسازی باند دوم تور بروجرد به اراک و جمعی از جوانان جویای کار در عسلویه در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، صبح امروز، تعدادی از کارگران شرکت زمزم آذربایجان، در اعتراض به تعدیل و عدم امنیت شغلی در مقابل این شرکت تجمعی اعتراضی برگزار کردند.

تعدادی از کارگران شرکت زمزم آذربایجان، در اعتراض به عدم امنیت شغلی در مقابل این شرکت تجمعی اعتراضی برگزار کردند.

در همین زمینه، چنگیز قاسمی (رییس هیئت مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان آذربایجان شرقی و عضو هیئت مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور) اظهار داشت: “دلیل تجمع اعتراضی کارگران این بوده که مدیریت شرکت اخیرا اعلام کرد که مازاد نیرو داشته و متعاقبا، تعدیل نیرو انجام داد”.

قاسمی تصریح کرد: “در پی این اقدام شرکت، کارگران که نگران امنیت شغلی خود و همکارانشان هستند، این تجمع اعتراضی را برگزار کردند. آنها نگران هستند این روند تداوم یابد”.

سیدرضا موسوی (نایب رییس انجمن صنفی کارگران شرکت زمزم آذربایجان) نیز با اشاره به وضعیت تولید شرکت و نحوه کار و تولید آن به ایلنا گفت: “در ده-بیست سال گذشته، در تابستان‌ها، تولیدات شرکت ما افزایش می‌یافت. از همین روی، تعدادی کارگر فصلی بین اسفند تا مهر در این شرکت در کنار دیگر نیروهای کار فعالیت می‌کردند. طی دو-سه سال اخیر که تعدادی از کارگران شرکت به مرحله بازنشستگی رسیدند دیگر کسی جایگزین آنها نشد و همین کارگران فصلی به فعالیت‌شان در سایر فصول سال در شرکت ادامه دادند. البته بعضی از این کارگران فصلی حتی بیست سال است در این شرکت کار می‌کنند”.

موسوی گفت: “در گذشته، این شرکت در حدود ۴۵۰ الی ۵۰۰ نفر نیرو داشت اما در سال‌های اخیر تعداد نیروهای آن کاهش یافت و اکنون به ۳۰۸ نفر رسیده‌ است. اخیرا طی تصمیماتی که از سوی بنیاد مستضعفان به‌عنوان صاحب اصلی این مجموعه تقریبا ۱۲۰ نفر مازاد نیرو اعلام شده است”.

وی ادامه داد: “۵ شنبه هفته گذشته، از طرف مدیرعامل اعلام شد با ۲۳ نفر از نیروهای شرکت تسویه حساب و به آنها اعلام شد که تا زمان نامعلومی سر کار نیایند. البته استنباط مدیریت این بود که فعلا این تعداد برون تا بعد از اینکه مواد اولیه رسید، می‌توان این افراد را برای کار دوباره فراخواند. از همین روی بود که آنها امروز صبح در ساعت ۷ صبح در مقابل شرکت تجمع اعتراضی برپا کردند. آنها می‌گفتند که با چنین وضعی، ما چگونه زندگی‌مان را اداره کنیم”.

نایب رییس انجمن صنفی کارگران شرکت زمزم آذربایجان افزود: “متعاقب این تجمع، ما با نمایندگان اداره کار، استانداری و مدیریت شرکت جلسه‌ای داشتیم که در انتهای جلسه، قرار بر این شد تا کارکنان تعدیل شده، سر کار خود بازگردند تا ببینیم برای دیگر مشکلات شرکت در آتیه چه تصمیمی باید گرفت”.

وی درباره وضعیت کنونی تولید شرکت، بیان داشت: “اکنون به‌رغم اینکه اوج فصل کاری است و عموما در چنین زمانی دوشیفته کار می‌کردیم، به‌خاطر فقدان مواد اولیه، تا ساعت ۱۴ بیشتر کار نمی‌کنیم و فقط هم یک بخش شرکت که آن هم، خط شیشه است فعالیت می‌کند و ۶ خط دیگر تعطیل هستند”.

موسوی تاکید کرد: “خوشبختانه از لحاظ پرداخت دستمزدها، مشکل خاصی نداریم و مزدهای کارکنان شرکت، معوق نمی‌شود”.

نایب رییس انجمن صنفی کارگران شرکت زمزم آذربایجان در پایان، تصریح کرد: “اکنون پرسنل شرکت نگران از تعدیل نیرو هستند. ما می‌خواهیم شرکت فعالیتش را ادامه دهد و از مدیریت هم انتظار داریم مشکلات موجود را حل کند”.

شرکت زمزم آذربایجان در کیلومتر ۲۰ جاده تبریز-میانه واقع است و در سال ۱۳۴۷ تاسیس شده است.

اعتصاب کارگران گسترش آهن راه به روز ششم رسید/کارفرما در حال پیگیری مطالبات کارگران است

به گزارش ایلنا، اعتصاب کارگران گسترش آهن راه در حالی به روز ششم رسیده است که کارگران واحد شرفخانه روز گذشته از حضور در پروژه‌ی جدید ممانعت کردند. مدیر پروژه این شرکت گفت: “کارفرما در حال پیگیری مطالبات کارگران است”.

اعتصاب کارگران شرکت « گسترش آهن راه» در اعتراض به حقوق معوقه خود؛ امروز به روز ششم رسید.

یکی از کارگران واحد سوفیان واقع در آذربایجان گفت: “امروز ششمین روز از اعتصاب سراسری کارگران شرکت گسترش آهن راه حوزه آذربایجان است. در صحبت‌هایی که کارفرمای شرکت در حضور مدیرکل راه‌آهن ناحیه آذربایجان با کارگران انجام داد، قرار بر این شد که تا ۵مرداد ماه حقوق معوقه اردیبهشت ماه به کارگران پرداخت شود اما هنوز هیچ پرداختی صورت نگرفته است”.

وی ادامه داد: “روز گذشته در ناحیه شرفخانه یک پروژه به کارگران محول شد اما کارگران این واحد در اعتراض به عدم وصول مطالباتشان از حضور و انجام پروژه ممانعت کردند”.

طاهر عتیق (مدیر پروژه گسترش آهن راه واحد آذربایجان) نیز با تایید این خبر گفت: “کارفرما در حال پیگیری مطالبات کارگران است و پروژه شرفخانه با کارگران واحدهای دیگر در حال انجام است”.

بازهم کلاه‌زردها مقابل وزارت نیرو جمع شدند/طرح «کارگر دائم» اجرایی نشد

به گزارش ایلنا، صبح امروز حدود دویست نفر از اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق مقابل وزارت نیرو تجمع کردند.

صبح امروز (ششم مرداد ماه) حدود دویست نفر از اپراتورهای پست‌های فشار قوی برقِ سراسر کشور به تهران آمدند و مقابل وزارت نیرو تجمع کردند.

خواسته‌ی حاضران در تجمع، اجرایی شدن تبدیل وضعیت است. آنها می‌گویند: “مدتهاست در انتظاریم که وضعیت شغلی‌مان از قرارداد کار معین به قرارداد دائم تغییر کند اما وزارت نیرو از اجرای مصوبه وزیر قبلی به بهانه‌ی نبودن «چارت خالی سازمانی» طفره می‌رود”.

تجمع‌کنندگان خواستار پاسخ وزارت نیرو هستند و می‌گویند: “باید به ما پاسخ دهند که چرا مصوبات قانونی برای تبدیل وضعیت اجرایی نمی‌شود”.

این چندمین بار است که اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق از استان‌های مختلف به تهران می‌آیند و تجمع اعتراضی برپا می‌کنند.

تجمع اعتراضی کارگران شرکت خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی خراسان

به گزارش ایلنا، صبح امروز گروهی از کارگران شرکت خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی منطقه خراسان در محدوده محل کار خود تجمع کردند.

به دنبال برپایی تجمعات صنفی کارگران تراورس در نقاط مختلف کشور، صبح امروز شنبه (۶ مرداد ماه) گروهی از کارگران شرکت خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی، منطقه خراسان در محدوده محل کار خود تجمع کردند.

به ادعای این کارگران؛ پرداخت مطالبات مزدی و بیمه‌ای آنها سه ماه به تاخیر افتاده و یکی دیگر از مشکلات صنفی آن‌ها نداشتن امنیت شغلی به سبب داشتن قراردادهای کوتاه‌مدت است که باعث نگرانی بیشتر کارگران شده است.

اعتراض یک هفته‌ای کارگران پروژه راهسازی بروجرد به اراک برای معوقات مزدی

به گزارش ایلنا، مطالبات مزدی حدود پنجاه کارگر پروژه راهسازی باند دوم تور بروجرد به اراک هفت ماه به تاخیر افتاده است. این کارگران از حدود یک هفته قبل در محل کار خود دست به اعتراض صنفی زد‌ه‌اند.

به گزارش ایلنا، کارگران پیمانی شاغل در پروژه ساخت باند دوم تور بروجرد به اراک، هفت ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند.

از قرار معلوم این کارگران از روز شنبه (۳۰ تیر ماه) تاکنون در اعتراض به مطالبات مزدی خود، دست از کار کشیده و در محل کار خود تجمع کرده‌اند؛ اما موفق نشد‌ه‌اند معوقات خود را دریافت کنند.

گفته می‌شود کارگران این پروژه عمرانی که از شهر‌های مختلف در پروژه ساخت باند دوم تور بروجرد به اراک مشغول کارند، به دلیل مطالبات معوقه با مشکلات بسیار دست و پنجه نرم می‌کنند.

همچنین به نقل از منابع کارگری گفته می‌شود؛ کارگران این پروژه عمرانی از طریق شرکت پیمانکاری «رامان» در پروژه راهسازی باند دوم تور بروجرد به اراک مشغول کارند.

ظاهرا پیمانکار پروژه‌ به کارگران گفته است که به دلیل عدم تامین اعتبار، از پرداخت دستمزد آنان ناتوان است.

در همین زمینه یک مقام مسئول در پروژه راهسازی باند دوم تور بروجرد به اراک، معوقات مزدی هفت ماهه کارگران را تایید کرد.

طبق اظهارات وی، پرداخت نشدن به موقع صورت وضعیت‌های مالی پیمانکاران پروژه راهسازی باند دوم تور بروجرد به اراک باتوجه به تعویق افتادن حقوق ۷ ماهه کارگران، باعث کاهش چشمگیر سرعت احداث این پروژه راهسازی شده است.

او با بیان اینکه کارگران این پروژه در وضعیت بد مالی‌ و معیشتی قرار دارند، گفت: “در خصوص پرداخت مطالبات مزدی کارگران این پروژه، کارفرما «شرکت رامان» مدعی است امکان به موقع صورت وضعیت‌های مالی خود را از کارفرمای اصلی ندارد”.

این ادعا در حالی مطرح است که آقای ورزی (مدیر منطقه شمال غرب شرکت ساخت وتوسعه زیر بناهای حمل ونقل کشور) امروز شنبه در پاسخ به پیگیری ایلنا گفت: “همه صورت وضعیت های مالی پیمانکار پرداخت شده و شرکت پیمانکار مسئولیت پرداخت به موقع مطالبات نیروی کار خود را دارد”.

برای دومین بار در یک ماه اخیر اتفاق افتاد؛ تجمع جوانان جویای کار عسلویه/ از وعده‌ها خسته شده‌ایم/ تا گرفتن نتیجه تحصن می‌کنیم

به گزارش ایلنا، به دنبال اعتراض یک ماه گذشته جوانان جویای کار عسلویه ای و تجمع آنان، امروز و با محقق نشدن وعده‌های مسئولان، این تجمع امروز برای بار دوم تکرار شد.

تجمع مردم عسلویه برای حل مشکل اشتغال خود برای دومین بار طی یک ماه اخیر مقابل سازمان منطقه ویژه عسلویه صورت گرفت.

جوانان معترض با بیان اینکه مسئولان به آنها برای حل مشکل بیکاری شان وعده یک ماه داده بودند ولی تاکنون اتفاق قبل ذکری در این زمینه صورت نگرفته است، دست به تجمع زده و خواهان گرفتن حق خود که همان شاغل شدن جوانان‌شان است، شده اند.

چند روز گذشته خبرگزاری ایلنا از تجمع اعتراضی جوانان عسلویه و همچنین حضور و وعده یکی از مسئولان در میان مردم خبر داده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید