خبرگزاری هرانا

    خانه  > اقلیت های دینی, زندانیان  >  امتناع اعتراض‌آمیز دو تن از زنان درویش گنابادی زندانی از حضور در جلسه دادگاه برای سومین بار

امتناع اعتراض‌آمیز دو تن از زنان درویش گنابادی زندانی از حضور در جلسه دادگاه برای سومین بار

خبرگزاری هرانا – سپیده مرادی و شکوفه یداللهی دو تن از زنان درویش گنابادی محبوس در زندان قرچک ورامین، برای سومین بار در اعتراض به محرومیت درویشان زندانی از حق داشتن وکیل و عدم رعایت تشریفات قانونی در روند دادرسی از حضور در دادگاه خودداری کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجذوبان نور، سپیده مرادی سروستانی و شکوفه یداللهی دو تن از درویشان زندانی محبوس در زندان زنان قرچک ورامین، برای سومین بار از حضور در جلسه محاکمه خودداری کردند.

این دو زن درویش با اقامه توضیحات قبلی امروز ۶ مرداد ۱۳۹۷ نیز از رفتن به دادگاه خودداری کرده‌ و گفته‌اند به دلیل محرومیت از حداقل‌ حقوق قانونی و توهین‌های قضات دادگاه انقلاب به عقاید درویشان گنابادی در جلسه محاکمه حاضر نمی‌شوند. ‌

لازم به ذکر است که تاکنون ۴۱ درویش گنابادی از رفتن به دادگاه امتناع کرده‌اند. این ۴۱ درویش بارها اعلام کرده‌اند مادامی که از حق وکیل و دیگر حقوق قانونی مانند دادرسی عادلانه محروم باشند در جلسه‌ی محاکمه حضور نخواهند یافت.

لازم به یادآوری است که سپیده مرادی و شکوفه یداللهی در روز چهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۷ پس از ۵ ماه پیگیری‌های مستمر به مراکز درمانی اعزام و سپس به زندان بازگردانده شدند.

این دو زن درویش محبوس در زندان قرچک ورامین، پیشتر در تاریخ ۲۵ تیر ۱۳۹۷ برای دومین بار در اعتراض به محرومیت درویشان زندانی از حق وکیل و عدم رعایت تشریفات قانونی در روند دادرسی از حضور در دادگاه خودداری کردند.

خانم یداللهی و خانم مرادی در جریان حادثه گلستان هفتم مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتند و مانند دیگر زنان درویش زندانی در دوران بازجویی و حتی بازداشت در زندان قرچک از توهین، تحقیر و شکنجه بی‌نصیب نماندند.

پیش‌تر سپیده مرادی و شکوفه یداللهی، همراه با دیگر زنان درویش محبوس در زندان قرچک ورامین در اعتراض به حمله‌ی خشونت‌بار روز چهارشنبه‌ ۲۳ خردادماه مأموران گارد ویژه این زندان به زنان درویش زندانی، دست به اعتصاب غذا زدند.

هرانا نیز طی گزارشی هویت ضاربین و حمله‌کنندگان به زنان درویش زندانی را منتشر کرد.

روز سه‌شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران در خصوص پرونده دراویش زندانی از صدور ۳۳۰ فقره حکم از سوی شعب دادگاه انقلاب اسلامی خبر داد و در ادامه گفت: “در مورد بیست و پنج نفر از متهمانی که با حاضر نشدن در جلسه دادگاه، به عمد تلاش می‌کردند مانع محاکمه شوند، دادگاه با ابلاغ واقعی وقت رسیدگی به متهمان، طبق مقررات دادرسی کیفری اتخاذ تصمیم نمود و حکم به نحو حضوری صادر گردید”.

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته حضور پر تعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأمورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

در حالی که مسئولان قضایی و انتظامی در ابتدا تعداد بازداشت شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد کرده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید