خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان, زندانیان  >  ارجاع پرونده به دادگاه؛ گزارشی از آخرین وضعیت هنگامه شهیدی

ارجاع پرونده به دادگاه؛ گزارشی از آخرین وضعیت هنگامه شهیدی

خبرگزاری هرانا – مصطفی ترک همدانی وکیل مدافع هنگامه شهیدی گفت با اینکه پرونده تعدادی از متهمان ارتباط با یک کانال تلگرامی هنوز در دادسرا مفتوح است ولی فقط برای موکل من کیفرخواست صادر و به دادگاه ارسال شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، مصطفی ترک همدانی روز یکشنبه درباره آخرین وضعیت پرونده هنگامه شهیدی و اینکه آیا این پرونده تعیین شعبه شده است یا خیر اظهار داشت: “چند روز پیش به دادسرا مراجعه کردم که اعلام شد پرونده موکل من به دادگاه ارسال شده اما هنوز دادگاه انقلاب پرونده را وصول نکرده است”.

این وکیل دادگستری افزود: “البته این پرونده، متهمان دیگری هم دارد و به همین خاطر جزو پرونده‌های مفتوح در دادسرا محسوب می‌شود اما برای موکل من کیفرخواست جداگانه صادر و به دادگاه ارسال شده است”.

ترک همدانی در پاسخ به این سوال که علت صدور کیفرخواست جداگانه برای هنگامه شهیدی چه بوده است؟ گفت: “ما هم از دادسرا همین سوال را پرسیدیم اما پاسخ ندادند”.

وکیل مدافع هنگامه شهیدی با بیان اینکه پرونده موکل من و پرونده سایر متهمان مربوط به ارتباط با کانال آمدنیوز است افزود: “با توجه به اینکه در رابطه با سایر متهمان پرونده مزبور سمتی ندارم، بنابراین اطلاعات کاملی هم درباره آنها ندارم اما پیشتر در این خصوص برخی متهمان دستگیر و تفهیم اتهام شدند و از آنها دفاعیات اخذ شده است”.

وی توضیح داد: “پرونده اولیه ای که برای موکلم تشکیل شد، به اتهام همکاری با کانال خبری آمدنیوز بود. پرونده در اختیار ضابط دادگستری برای انجام تحقیقات قرار داشت که ضابط تحقیقات را تکمیل کرد”.

ترک همدانی گفت: “موکل من مدتی در بازداشت بود که با قرار وثیقه آزاد شد اما پس از چندی قرار وی تشدید و مجدداً بازداشت شد”.

سال ۹۵ بود که هنگامه شهیدی به اتهام «ارتباط با کانال خبری آمدنیوز» دستگیر و پس از ۶ ماه بازداشت موقت، با قرار وثیقه آزاد شد.

شهیدی پس از آزادی از زندان در یادداشتی در فضای مجازی که اسفند سال گذشته منتشر شد، اعلام کرد: “اینجانب «هنگامه شهیدی» هرگونه ارتباط خود را با کانال خبری آمدنیوز را تکذیب می‌کنم”.

هنگامه شهیدی پس از گذشت مدتی، به خاطر اظهاراتش علیه مسئولان قضایی، مجدداً تحت تعقیب قرار گرفت و پنجم تیر امسال دادستانی تهران طی اطلاعیه‌ای از دستگیری هنگامه شهیدی در جزیره کیش خبر داد و اعلام کرد: “این متهم که تحت تعقیب قضایی بوده، توسط مأموران پلیس در حالی که از ماسک برای مخفی ماندن از دید مأموران استفاده می‌کرده، دستگیر و به زندان معرفی شده است”.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران همچنین دهم تیر از صدور کیفرخواست پرونده هنگامه شهیدی با پنج عنوان اتهامی خبر داد.

به گفته ترک همدانی، افترا، نشر اکاذیب، توهین، فعالیت تبلیغی علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی عناوین اتهامی شهیدی است.

همچنین پیشتر گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه‌ای خشونت و بازداشت خودسرانه‌ی شهروند‌ خبرنگاران را به هنگام اعتراضات در تهران و همچنین بازداشت دوباره هنگامه شهیدی و ادامه بازداشت محمد حسین حیدری را محکوم کرده بود.

گفتنی است که این روزنامه نگار پیش‌تر در تاریخ ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۵ به اتهام ارتباط با یک رسانه توسط نیروهای وزارت اطلاعات در مشهد بازداشت شد.

مصطفی ترک همدانی، وکیل خانم شهیدی مدتی بعد اظهار کرد مرجع دستگیری خانم شهیدی شعبه دوم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه تهران و وزارت اطلاعات شاکی وی است.

در نهایت هنگامه شهیدی پس از حدود ۶ ماه بازداشت موقت در تاریخ ۷ شهریور سال گذشته با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید