خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  سه فعال ترک ساکن تهران به حبس محکوم شدند

سه فعال ترک ساکن تهران به حبس محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – بهنام نورمحمدی (نادارلی)، مهدی قمری بنیسلی و یاسین ارفعی سه فعال ترک (آذربایجانی) که پیشتر به اتهام نشر تقویم ترکی در تهران بازداشت شده بودند، به اتهام “تشویش اذهان عمومی” هر یک به ۶ ماه حبس که به مدت دو سال به تعلیق در آمده محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بهنام نورمحمدی (نادارلی)، مهدی قمری بینیسلی و یاسین ارفعی سه تن از فعالان ترک (آذربایجانی) هستند که پیشتر به اتهام نشر تقویم ترکی در تهران بازداشت شدند.

تقویمی که گفته می‌شود به زبان ترکی بوده و بر روی آن مناسبت‌هایی از جمله روز زبان مادری و تصویر برخی چهره‌های سیاسی درج شده است.

این فعالان روز یکشنبه ۱۷ تیرماه توسط شعبه ۱۰۲۹ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی شهید قدوسی تهران به ریاست هادی عباسی‌نژاد محاکمه شده و به اتهام “تشویش اذهان عمومی” هر یک به ۶ ماه حبس که به مدت دو سال به تعلیق در آمده، محکوم شدند.

در تاریخ ۲۷ فروردین ماه اتهام “تشویش اذهان عمومی” و پیش از آن نیز اتهام “تبلیغ علیه نظام” به این فعالان ابلاغ شده بود. در دادگاه نیز اتهام “اقدام علیه امنیت ملی به ایشان تفهیم شد.

ماموران دادسرای اوین آقای نورمحمدی را در ۲۳ اسفند و آقای ارفعی را در شب ۲٨ اسفند دستگیر و به بازداشتگاه اوین منتقل کرده بودند.

دیگر بازداشتی این پرونده مهدی قمری بینیسلی از فعالان دانشجویی آذربایجان شرقی است که وی نیز در تاریخ ۲ فروردین ماه در تهران بازداشت شد.

بهنام نورمحمدی شهروند اهل آذربایجان شرقی پیش‌تر در سال ۹۱ نیز به دلیل شرکت در مراسم ختم یکی از فعالان سیاسی سابق شهرستان خوی به همراه ۱۳ تن دیگر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

در زمان بازداشت و بازجویی آقای نورمحمدی مورد توهین قرار گرفت. اتهام وی “تبلیغ علیه نظام” و “عضویت در گروه مخل امنیت کشور” عنوان شد که مدتی بعد وی با تودیع وثیقه از زندان آزاد شد.

هرانا پیشتر از آزادی بهنام نورمحمدی یاسن ارفعی با تودیع وثیقه و بی‌اطلاعی از وضعیت مهدی قمری خبر داده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید