خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  آزادی بهنام نورمحمدی و یاسین ارفعی با تودیع وثیقه / بی اطلاعی از وضعیت مهدی قمری

آزادی بهنام نورمحمدی و یاسین ارفعی با تودیع وثیقه / بی اطلاعی از وضعیت مهدی قمری

خبرگزاری هرانا – بهنام نورمحمدی و یاسین ارفعی دو فعال ترک (آذری) اهل آذربایجان شرقی ساکن تهران که در اسفندماه سال گذشته به اتهام نشر تقویم ترکی بازداشت شده بودند، یکشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ با تودیع وثیقه موقتا از بازداشتگاه اوین آزاد شدند. مهدی قمری بنیسلی، فعال دانشجویی و دیگر متهم این پرونده است که از وضعیت نگهداری او هنوز خبری در دست نیست.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بهنام نورمحمدی اهل نادارلیِ شبستر و یاسین ارفعی اهل زنوزِ مرند، دو فعال ترک (آذری) آذربایجان شرقی ساکن تهران که اسفندماه سال گذشته به اتهام نشر تقویم ترکی بازداشت شده بودند امروز یکشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ هر کدام با تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومانی موقتا از بازداشتگاه اوین آزاد شدند.

تقویمی که گفته می‌شود به زبان ترکی بوده و بر روی آن مناسبت‌هایی از جمله روز زبان مادری و تصویر برخی چهره‌های سیاسی درج شده است.

ماموران دادسرای اوین آقای نورمحمدی را در ۲۳ اسفند و آقای ارفعی را در شب ۲٨ اسفند دستگیر و به بازداشتگاه اوین منتقل کرده بودند.

دیگر بازداشتی این پرونده مهدی قمری بنیسلی از فعالان دانشجویی آذربایجان شرقی بوده که از وضعیت نگهداری وی هنوز اطلاعی در دست نیست.

بهنام نورمحمدی شهروند اهل آذربایجان شرقی پیش‌تر در سال ۹۱ نیز به دلیل شرکت در مراسم ختم یکی از فعالان سیاسی سابق شهرستان خوی به همراه ۱۳ تن دیگر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

در زمان بازداشت و بازجویی آقای نورمحمدی مورد توهین قرار گرفت. اتهام وی “تبلیغ علیه نظام” و “عضویت در گروه مخل امنیت کشور” عنوان شد که مدتی بعد وی با تودیع وثیقه از زندان آزاد شد.

هرانا پیشتر از بازداشت مهدی قمری و تمدید بازداشت بهنام نورمحمدی خبر داده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید