خبرگزاری هرانا

    خانه  > اقلیت های دینی, زندانیان  >  گزارشی از آخرین وضعیت روحانیون بازداشت شده ترکمن

گزارشی از آخرین وضعیت روحانیون بازداشت شده ترکمن

خبرگزاری هرانا – دو تن از روحانیون سنی مذهب ترکمن به نام‌های “داوود قلیچی” و “عبدالمجید آزمون” که در اردیبهشت‌ماه سال جاری بازداشت شده بودند، علی‌رغم گذشت بیش از دوماه کماکان در بازداشت به سر می‌برند. گزارش شده است که قرار است در هفته جاری این روحانیون جهت رسیدگی به وضعیت حقوقی خود از بازداشتگاه اداره اطلاعات شهرستان گرگان به دادگاه ویژه روحانیت منتقل شوند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از توهرا، علی‌رغم گذشت بیش از دو ماه از بازداشت دو روحانی ترکمن به نام های “داوود قلیچی” و “عبدالمجید آزمون” این افراد کماکان در بازداشتگاه اداره اطلاعات گرگان بدون دسترسی به وکیل نگهداری می‌شوند.

یک منبع نزدیک به خانواده این روحانیون گفت: “از زمان بازداشت تاکنون هیچ یک از اعضای خانواده این دو روحانی موفق به ملاقات نشده‌اند و تنها هفته‌ای یکبار به صورت چند دقیقه ای اجازه داده شده تا با خانواده خود تماس بگیرند”.

این منبع در ادامه گفت: “قرار است هفته جاری این روحانیون جهت تعیین شدن وضعیت حقوقی خود از بازداشتگاه اداره اطلاعات شهرستان گرگان به دادگاه ویژه روحانیت این شهر منتقل شوند و خانواده این افراد امیدوارند که حداقل بتوانند در آن زمان با فرزندان خود ملاقاتی هرچند کوتاه داشته باشند”.

گزارش شده است که اتهامات این دو روحانی “تبلیغ علیه نظام از طریق تبلیغ سلفیت” و “اقدام علیه امنیت ملی” عنوان شده است.

لازم به یادآوری است، این روحانیون در تاریخ ۱۴ اردیبهشت‌ماه سال جاری در منزل شخصی خود پس از تفتیش کامل وسایل بازداشت شدند، پیش‌تر هرانا در گزارشی تحت عنوان یکماه بی خبری از وضعیت روحانی بازداشت شده ترکمن به جزئیات دستگیری این روحانیون پرداخته بود.

لازم به اشاره است حکومت ایران در موارد متعددی برای جلوگیری از فعالیت های مبلغان اهل سنت در کشور، فعالان این مذهب دین اسلام را با اتهامات “عضویت در گروه‌های سلفی” و “تبلیغ سلفیت” بازداشت کرده است بسیاری از این دست فعالان بازداشت شده طی نامه نگاری یا گفته های خود در محکمه ادعا کرده اند که این اتهامات پایه و اساسی نداشته و تنها مبلغین مذهبی هستند که مرتکب خشونتی نیز نشده اند.

بر اساس گزارش سالیانه منتشر شده مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در طول سال ۱۳۹۶، ۶۸۸۳ شهروند در ایران به علت عقیدتی یا سیاسی بازداشت شدند. از این میان ۱۲۸۱ شهروند در ایران به‌صورت انفرادی به دلایل عقیدتی، سیاسی یا امنیتی بازداشت شدند.

از جمله مهم‌ترین موارد بازداشت می‌توان به ۶۶ مورد از بازداشت فعالین رسانه‌ای، ۱۴ مورد از بازداشت فعالین محیط‌زیست، ۲۲۲ مورد از بازداشت اقلیت های مذهبی (به غیر از موضوع گلستان هفتم)، ۱۱۴ مورد از بازداشت زنان معترض و فعالین حقوق زنان، ۶۰ مورد از بازداشت کارگران و فعالین کارگری اشاره داشت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید