خبرگزاری هرانا

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته و امروز، جمعی از کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی، جمعی از نیروهای ترینینگی شرکت نفت گچساران، جمعی از شهروندان وحدتیه از توابع شهرستان دشتستان استان بوشهر، شماری از بازنشستگان کارخانه کیان تایر و جمعی از کشاورزان اصفهانی در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مورخ ۳۰ تیرماه ۱۳۹۷، صبح امروز، کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی در اعتراض به عدم تصویب طرح جذب، مقابل ساختمان مجمع تشخیص مصلحت تجمع کردند.

صبح امروز (سی تیرماه) جمعی از کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی از سراسر کشور به تهران آمدند و مقابل مجمع تشخیص مصلحت نظام تجمع کردند.

تجمع‌کنندگان می‌گویند: “ایراداتی که مجمع تشخیص مصلحت نظام به طرح جذبِ مصوب مجلس گرفته، بدون رایزنی و مشورت با ما بوده و درخواست داریم فرصتی به ما بدهند تا از طرح دفاع کنیم”.

کارگزاران خواستار تصویب هرچه سریع‌تر طرح جذب هستند و می‌گویند: “امیدواریم بحث ایرادات مطرح به زودی به نتیجه برسد و بعد سال‌ها بلاتکلیفی، بتوانیم نفسی از سر آسودگی بکشیم”.

طرح جذب کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی پس از تصویب در مجلس به شورای نگهبان ارسال شد که پس از آن مجمع تشخیص مصلحت نظام چند ایراد به این طرح وارد کرد. قرار است در هفته جاری طرح مزبور بار دیگر در مجلس مطرح و ایرادات آن رفع شود.

حاضران در تجمع می‌گویند: “تا زمان احقاق حق و برآورده شدن مطالبه اصلی‌مان که همان جذب در بدنه دولت است، از همه کانال‌ها پیگیری‌ها را ادامه خواهیم داد”.

در اعتراض به استخدام‌های غیرقانونی شرکت نفت صورت گرفت؛ اعتراض جمعی از نیروهای ترینینگی مقابل فرمانداری گچساران

به گزارش ایلنا مورخ ۳۰ تیرماه ۱۳۹۷، جمعی از نیروهای ترینینگی شرکت نفت گچساران در اعتراض به بی توجهی مسئولان استان و استخدام های غیرقانونی در این شرکت مقابل فرمانداری گچساران تجمع کردند.

این افراد که نیروهای آموزش دیده شرکت نفت و گاز گچساران هستند در نامه‌ای به سازمان بازرسی استان درباره استخدام‌های غیرقانونی و عدم جذب آنان از سوی شرکت نفت گچساران ،اعتراض کردند. در بخشی از این نامه آمده است:

ریاست محترم سازمان بازرسی کل استان کهگیلویه و بویراحمد

با سلام و احترام

با احترام به استحضار می‌رساند، ما آموزش دیدگان ممتاز آموزشکده شرکت بهره برداری نفت و گاز شهرستان گچساران می‌باشیم، که به موجب مصوبه مهرماه سال یکهزارو سیصدو هفتاد و یک شورای گسترش آموزش عالی که پس ازتلاش های فراوان به موجب اعلام سازمان سنجش آموزش کشور و کسب موفقیت به شرط معدل در سال ۱۳۹۲ پذیرفته شده‌ایم و وارد دوره‌های آموزش کتبی و عملی و عملیات میدانی در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران شده‌ایم.

در این مدت عملیات تولید و فراورش را در مرکز آموزش شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب وابسته به وزارت نفت گذرانده‌ایم. ولی با وجودی که مراحل صد درصد قانونی در موضوع وارد شدن به دوره‌های درسی و عملی در شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران را رعایت کرده‌ایم ولی مدتی است که گرفتار بد قولی و بد عهدی مسولان مربوطه شده‌ایم.

لذا با توجه به هزاران وعده پس از گذراندن ۲ سال آموزش با هزاران امید برای استخدام در شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران همچنان بلاتکلیف مانده‌ایم.

در واقع درک این موضوع آن قدر سنگین است که با هزاران وعده و وعید مسئولان شرکت نفت گچساران مبنی بر استخدام، پا به این عرصه و این آموزشها گذاشته‌ایم و درست زمانی که همه تلاشهای‌مان نتیجه داده و با توجه به صرف میلیاردها تومان از بودجه بیت المال کاملاً برای خدمت به صنعت نفت کشور آماده شده‌ایم، ما را بلاتکلیف نگه داشته‌اند واز طرف دیگر با ضابطه نیروی غیر قانونی استخدام می‌کنند و با این حربه و فریب فرار به جلو می‌کنند ((نیروهای غیر قانونی استخدام شده دارای سابقه بیمه هستند)) در جواب این روشنفکران عرض کنیم این نیروها در زمان ورود به صنعت چگونه جذب شده‌اند که دارای ۲ ماه سابقه بیمه شده‌اند؟ ایا آزمونی برگزار شده که ما بی خبریم یا افراد دارای رابطه با یک جریان خاص سیاسی هستند؟….

در نقطه مقابل آن ما نیروهای (ترنینگی) شرکت نفت گچساران هستند که با آموزش دیدن و ممتازی خود می‌توانند سرافرازانه راه پیشرفت را بپیمایند. زمانی که با وعده‌ استخدام از گچساران راهی اهواز شدیم، هرگز فکر نمی‌کردیم بعد ۲ سال اینگونه شود و قول و وعده خود را فراموش کنند. امروز بیشتر دوستان ما به امید استخدام در صنعت نفت به خدمت سربازی رفته‌اند، که بعد از پایان خدمت در شرکت نفت مشغول کار شوند، ولی بعد از ۲ سال دوره و آموزش شرایط را به گونه‌ای دیگر نوشتند. و از افراد خاص و دارای ضابطه استفاده می‌کنند. با این مدارک خاص نفتی و گازی و تعمیراتی توانایی فعالیت در هیچ زمینه شغلی را نداریم.

درخواست برخورد جدی با نیروهای غیر فنی راه یافته به صنعت نفت هستیم…

سازمان محترم بازرسی کل استان

در جلسه‌ای که در سال ۱۳۹۳ در شرکت نفت گچساران با حضور مدیر عامل سابق و مسئولان بلند پایه شرکت نفت برگزار شد حق اول هر گونه پست یا جذبی از کف سازمان گرفته تا هر رده سازمانی برای نیروهای آموزش دیده معین گردید. خواهشمندیم هر ۱۵۰ نیروی غیر قانونی که از سوی مسئلان اشتباهی به جای نیروی آموزش دیده مشغول به کار شده اند اخراج و حق نیروهای آموزش دیده که در این ۲ سال هزینه پرداخت کرده‌اند و ۲ سال تمام در قسمت‌های نفت گاز برق مکانیک آموزش دیده‌اند داده شود.

شهروندان وحدتیه دشتستان راه اصلی بوشهر – شیراز را بستند

به گزارش ایرنا مورخ ۲۹ تیرماه ۱۳۹۷، نارضایتی شهروندان وحدتیه از توابع شهرستان دشتستان در استان بوشهر از کمبود شدید آب آشامیدنی باعث شد تا برای دومین بار متوالی در ماه جاری جاده اصلی بوشهر – شیراز را حدود یک ساعت ببندند.

شهروندان وحدتیه ای با تجمع و پارک خودروهای خود در جاده اصلی بوشهر – شیراز حدفاصل سه راهی وحدتیه از ساعت ۲۰ تا ۲۱ مانع از آمد و شد خودروهای عبوری در این مسیر شدند.

دوم تیرماه جاری نیز حدود ۸۰نفر از شهروندان وحدتیه ای ساعت ۱۱ تا ۱۳ با پارک کردن خودروهای خود در جاده اصلی بوشهر – شیراز حدفاصل سه راهی وحدتیه برای مدت ۲ ساعت آمد و شد در این محور ارتباطی را مختل کردند.

هرچند براساس وعده و با پادرمیانی مسوولان فرمانداری دشتستان و شرکت آب و فاضلاب و دعوت از نمایندگان مردم و شورای اسلامی شهر وحدتیه جاده ارتباطی بوشهر – شیراز بازگشایی شد اما براساس اظهارات شهروندان وحدتیه ای اقدام های انجام شده نیز نتوانسته آب مورد نیاز آنان را تامین کند.

آنان می گویند درگذشته نیز توزیع آب در وحدتیه مثل مابقی شهرهای استان بوشهر نوبت بندی بود اما از ابتدای امسال تاکنون وضعیت توزیع آب دراین شهر به گونه ای است که برخی محلات هر۱۰ روز یکبار نیز آب نمی گیرند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری دشتستان نیز گفت: “در پی کمبود آب شهروندان وحدتیه برای مدت ۴۵ دقیقه مانع از آمد و شد وسایط نقلیه در جاده اصلی بوشهر – شیراز شدند”.

جواد لقمان زاده جمعه شب درگفت وگو با ایرنا افزود: “با همکاری مردم در پی مذاکره انجام شده مسوولان جاده بوشهر – شیراز بازگشایی و آمد و شد در این مسیر به حالت عادی درآمده است”.

آب مورد نیاز شهرستان دشتستان از تصفیه خانه بوشیکان کازرون در استان فارس تامین می شود که کمبود بارندگی و کاهش آب ورودی میزان آب انتقالی در این خط آبرسانی را به طور چشمگیری کاهش داده است.

گله مندی از نبود و توزیع آب درشهر برازجان مرکز شهرستان دشتستان نیز باعث شده تا در ماه جاری روزهای ۱۷ و ۱۸ تیرماه شهروندان با تجمع در میدان ۱۷شهریور این شهر خواستار حل این مشکل شوند.

شهر وحدتیه با حدود ۱۵هزار نفر جمعیت قطب تولید و بسته بندی خرمای استان بوشهر درفاصله ۱۰۰ کیلومتری شرق بوشهر واقع شده است.

تجمع دوباره کارگران بازنشسته کیان تایر در برابر وزارت صنعت و معدن

به گزارش رادیو زمانه مورخ ۳۰ تیرماه ۱۳۹۷، شماری از بازنشستگان کارخانه کیان تایر در اعتراض به برآورده‌نشدن مطالبات مزدی‌شان در برابر وزارت صنعت، معدن و تجارت تجمع کردند.

چهل‌تن از نمایندگان کارگران بازنشسته کیان تایر جمعه در جلسه‌ای با اعتراض به عمل‌نشدن به وعده‌های پیشین کارفرما، همکارانشان را به تجمع در برابر وزارت صنعت و معدن فراخواندند.

این تجمع شنبه صبح در حالی برگزار شد که وعده پرداخت قسطی طلب سنوات بازنشستگان برآورده نشد. کارگران بازنشسته کیان‌تایر حالا خواستار پرداخت کامل و یک‌جای معوقات مزدی خود هستند.

آنها در تجمع روز شنبه شعار می‌دادند: «یه اختلاس کم بشه ،سنوات پرداخت میشه»، «کارگر میمیرد ،ذلت نمیپذیرد»، «میایستیم میایستیم حقمونو میگیریم»، و «سکوت هر مسئولی ، خیانت است به کارگر».

حدود ۴۰۰ کارگر بازنشسته کیان تایر که پس از سال ۹۰ بازنشسته شده‌اند هنوز سنوات پایان خدمت خود را دریافت نکرده‌اند. کارگران بازنشسته می‌گویند که هر یک از آنان ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان از کارخانه طلبکارند.

آنها از آذر گذشته تجمع‌های اعتراضی در برابر وزارت صنعت و معدن را آغاز کرده‌اند.

ادامه اعتراض کشاورزان اصفهانی به بی‌آبی

به گزارش رادیو زمانه مورخ ۳۰ تیرماه ۱۳۹۷، اعتراض‌ها به بحران آب شنبه بار دیگر به اصفهان نیز کشید.

کشاورزان اصفهانی در ماه‌های اخیر بارها به بی‌آبی و سوء مدیریت منابع آبی در این استان اعتراض کرده‌اند. آنها شنبه ۳۰ تیر نیز در برابر اداره آب اصفهان تجمع کردند.

این کشاورزان معترض به گزارش اتحادیه آزاد کارگران خواهان حق‌آبه دائمی هستند. عدم دریافت حق‌آبه از چند هفته پیش از آغاز سال جدید شمسی به اعتراض کشاورزان اصفهانی دامن زده بود.

این کشاورزان که به انتقال آب زاینده‌رود معترضند، تا کنون به روش‌ها مختلف دست به اعتراض زده‌اند که اوج آن پشت‌کردن به امام جمعه اصفهان در آخرین نماز جمعه ۱۳۹۶ بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید