خبرگزاری هرانا

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته و امروز، دختران شین آبادی مقابل نهاد ریاست‌جمهوری، دو نفر از رانندگان بازنشسته «شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه» مقابل ساختمان صندوق ذخیره کارکنان شهرداری، جمعی از کارگران راه‌آهن تبریز، جمعی از کشاورزان و باغداران غرب و شرق استان اصفهان و جمعی از هواداران تیم فوتبال استقلال بار دیگر مقابل وزارت ورزش در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، دختران شین آبادی مقابل نهاد ریاست‌جمهوری تجمع کردند.

حسین احمدی نیاز، وکیل این کودکان با اعلام این خبر گفت: “این دختران برای پیگیری درمان خود و احقاق حقوق خود و عدم دریافت پاسخ از مسئولان این کار را کرده‌اند”.

وی گفت: “آنها یک هفته در تهران منتظر ملاقات با وزرای آموزش و پرورش و بهداشت هستند اما توفیقی نداشته‌اند و در نهایت مجبور به این اقدام شدند”.

لازم به یادآوری است که حسین احمدی نیاز وکیل مدافع دختران شین آباد از شکایت مجدد برای پیگیری هزینه های درمان موکلانش خبر داده بود و گفت که شش سال از آتش سوزی مدرسه انقلاب اسلامی شین آباد در پیرانشهر می گذرد و دختران مصدوم این مدرسه تاکنون بالغ بر سیصد بار تحت عمل جراحی قرار گرفته اند که این تیغ جراحی پیکرهای نحیف آنان را دچار صدمات جبران ناپذیری کرده است. گفتنی است که چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۱، یک کلاس درس مدرسه ابتدایی روستای شین آباد از توابع شهرستان پیرانشهر دچار آتش سوزی شد که بر اثر این حادثه، حدود ۳۰ دختر دبستانی دچار آتش سوزی شدید شدند و دو نفر از آنان نیز جان خود را از دست دادند.

پیشتر نیز وکیل کودکان شین‌آبادی طی نامه ای به رییس‌جمهور با طرح این سوال که “پنج سال درد و رنج دخترکان شین آبادی، از زندگی با نصف دیه تا ۱۵ سال تداوم مصیبت درمان، حقوق شهروندی آنان کجاست؟” خواهان پیگیری وضعت این کودکان شده بود.

به گزارش ایسنا، چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۱، یک کلاس درس مدرسه ابتدایی روستای شین آباد از توابع شهرستان پیرانشهر دچار آتش سوزی شد که بر اثر این حادثه، حدود ۳۰ دختر دبستانی دچار آتش سوزی شدید شدند و دو نفر از آنان نیز جان خود را از دست دادند.

رانندگان بازنشسته شرکت واحد اتوبوسرانی مقابل صندوق ذخیره کارکنان شهرداری تجمع کردند/ صندوق ذخیره کارکنان شهردای: “مطالبات بخشی تسویه شد”

به گزارش ایلنا، دو نفر از رانندگان بازنشسته «شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه» ساعتی پیش مقابل ساختمان صندوق ذخیره کارکنان شهرداری تجمع کردند.

دو نفر از رانندگان بازنشسته «شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه» ساعتی پیش در اعتراض به «پرداخت نشدنِ پس‌اندازهایشان» در صندوق ذخیره کارکنان شهرداری تهران مقابل ساختمان این صندوق تجمع کردند.

آنها در این مورد به ایلنا، گفتند: “تمام کارکنان شهرداری تهران در سال‌هایی که کار می‌کنند، ۳ درصد از حقوق و دستمزدهایشان را به این صندوق می‌پردازند و ۳ درصد هم کارفرما بر روی این رقم می‌گذارد تا در هنگام بازنشستگی سود آن را بگیریم. حتی قرار بود که پس از بازنشستگی هر زمان که خواستیم اصل پول و سود سرمایه‌گذاری خود را باهم مطالبه کنیم”.

کارگران بازنشسته معترض شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، افزودند: “با این حال مدتی است که پس از مراجعه به صندوق ذخیره کارکنان شهرداری به ما می‌گویند که پرداخت پول‌هایتان ممکن نیست؛ چراکه صندوق مشکلاتی در تامین نقدینگی دارد”.

«سیدرحیم میرعبدالله» نائب رئیس اتحادیه کارگران شهرداری تهران در مورد مشکلات ایجاد شده به ایلنا، گفت: “در سالیان پیش طبق مصوبه شورای اسلامی شهر تهران صندوقی به نام صندوق ذخیره کارکنان شهرداری ایجاد شد و مبلغی هم توسط شورای شهر به این صندوق تزریق شد. پس می‌توان گفت که خود شورای شهر هم به عنوان سهام‌دار این صندوق در آن مشارکت دارد”.

وی افزود: “قرار شد که سرمایه‌گذاری ۳ درصدی کارکنان شهرداری از محل حقوق و دستمزد آنها به همراه ۳ درصد دیگری که کارفرما در صندوق می‌گذارد، هنگام بازنشستگی، فوت و بازخرید به آنها پرداخت شود. الان دو سال است که از پرداخت سود براساس‌نامه صندوق و قراردادی که وجود داشته، خبری نیست”.

وی با بیان اینکه ما از مقام‌های مسئول و شورای اسلامی شهر تهران و بازرسی کل کشور و سایر دستگاه‌ها می‌خواهیم که برای رسیدگی بیایند. باید پبرسیم که اصل پول کجاست؟ ما بارها به این مسئله اعتراض کردیم؛ چراکه به صورت شفاف نمی‌گویند که پول بازنشستگان را کجا سرمایه‌گذاری کرده‌اند و کسی هم پاسخگو نیست.

صندوق ذخیره کارکنان شهرداری تهران در پاسخ به این پرسش که چه مشکلاتی سبب شده است که پرداخت پول سرمایه‌گذاری‌های بازنشستگان با مشکل مواجه شود، توضیحات زیر را به خبرگزاری ایلنا، ارسال کرد:

همانگونه که در اخبار و اطلاعیه‌های موسسه صندوق ذخیره کارکنان به کرات اعلام شده است، پرداخت مطالبات بازنشستگان از اولویت‌های موسسه بوده و با استقرار تیم مدیریتی فعلی در بهمن ماه سال گذشته و تلاش‌های صورت گرفته، صف پرداخت مطالبات بازنشستگان که از خرداد ۹۶ با تاخیر مواجه شده بود به بازنشستگان آبان ماه و سپس دی ماه رسید و مطالبات متقاضیان تا این زمان تسویه شد.

در عین حال به دلایل متعدد ازجمله خواب سرمایه‌گذاری‌های صندوق در رکود بخش مسکن و ساختمان وعدم وصول برخی مطالبات از مراکز هزینه که به بیش از ۲۰ میلیارد تومان بالغ می‌شود هم اکنون با کمبود نقدینگی برای تسویه دیون خود روبروست.

تلاش مدیریت موسسه صندوق ذخیره برای پیگیری مطالبات از دیگر مجموعه‌های شهرداری و پاسخگویی به مراجعات بازنشستگان خود ادامه دارد و در هفته‌های آتی نیز با تامین منابع برنامه صندوق برای تسویه بخشی از مطالبات سپرده گذاران اعلام خواهد شد.

از سویی در تداوم مراحل گذشته تسویه دیون اعضای صندوق ذخیره کارکنان شهرداری تهران، مطالبات ۵۲۰ نفر دیگر نیز تسویه شد.

بر این اساس با تامین اعتبار انجام شده در روز گذشته جمعی دیگر از اعضای موسه از صف پرداخت مطالبات خارج شدند. پیش از این نیز صف پرداخت مطالبات سپرده گذاران صندوق ابتدا از خرداد ماه به آبان و سپس به پایان دی ماه ۹۶ رسیده بود.

سازمان‌ها و مجموعه‌های شهرداری تهران هم اکنون بیش از ۲۰ میلیارد تومان به موسسه صندوق ذخیره کارکنان بدهکارند که با وصول این بدهی، تسویه دیون صندوق به کل اعضا امکانپذیر و صف موجود جمع خواهد شد. هماهنگی و مذاکرات مدیران موسسه صندوق ذخیره با سازمان‌های مذکور برای وصول این مطالبات و به‌روز رسانی پرداخت‌های اعضاء ادامه دارد.

تجمع جمعی از کارگران راه‌آهن تبریز به علت معوقات مالی

به گزارش ایلنا، جمعی از کارگران آهن راه به علت معوقات مالی و کاهش ضریب سختی از ۱۰ به ۷ در راه آهن تبریز تجمع کردند.

جمعی از کارگران شرکت «گسترش آهن راه» صبح امروز در اعتراض به معوقات مالی و کاهش ضریب سختی از ۱۰ به ۷ در راه‌آهن تبریز تجمع کردند. این کاهش ضریب سختی کار باعث کاهش سطح مزایای آنان شده است.

شاهپور ارسلانی (مدیرکل راه‌آهن آذربایجان) با تایید این خبر بیان کرد: “تجمع این کارگران به علت دو ماه معوقه حقوق از اردیبهشت و خرداد بوده‌است”.

به دنبال تجمع کشاورزان اصفهانی مطرح شد؛ وزارت نیرو حقآبه‌های مردم را به یغما برده/درختان کهنسال مردم مقابل چشمانشان خشک می‌شوند/مسئولان فقط وعده می‌دهند

به گزارش ایلنا، روز گذشته کشاورزان و باغداران غرب و شرق استان اصفهان در مقابل شرکت سهامی آب منطقه‌ای استان تجمع کردند.

اسفندیار امینی (دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان) در توضیح وضعیت کشاورزان اصفهان و دلیل تجمعات پی در پی آنها گفت: “حقآبه‌های مردم را وزارت نیرو به یغما برده است. نه حاضر است حقآبه آنها را به آنها تحویل دهد و نه خسارتی به آنها پرداخت می‌کند. هر وقت هم کشاورزان اعتراضی می‌کنند، با قوه قهریه با آنها برخورد می‌شود. این افراد تاکنون به مراکز و نهادهای متعددی برای پیگیری مطالبات‌شان رجوع کرده‌اند. نه از دستگاه قضایی جواب گرفته‌اند و نه از نهاد ریاست جمهوری. مجلس هم تاکنون اقدامی نکرده است. وزارت نیرو هم به‌عنوان، دستگاه اجرایی مسئول، می‌گوید توانایی برآوردن مطالبات کشاورزان را ندارد”.

امینی در انتقاد از رویکرد مجلسی‌ها به بحران آب در اصفهان، گفت: “نمایندگان مجلس حداکثر کاری که بتوانند انجام دهند طرح پرسش از وزیر نیرو است. وزیر هم به مجلس آمده، جوابی می‌دهد و بقیه نمایندگان را نیز به همین طریق مجاب می‌کند. من تعجب می‌کنم از نمایندگان مجلسی که با پاسخ‌های وزیر نیرو مجاب می‌شوند. آنها مگر نمی‌بینند که زاینده‌رود خشک شده است”.

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان سپس، با بیان اینکه اکنون مردم سردرگم و دچار استیصال شده‌اند، اظهار داشت: “در مقابل چشمان آنها، درختان کهنسالی که متعلق به آنهاست، خشک می‌شود. اما در مقابل، شاهدند که در ارتفاعات، درختان تازه کاشته می‌شود”.

وی با یادآوری جلسه‌ای که در تاریخ ۲۳ اسفند سال گذشته با علی لاریجانی (ریاست مجلس) برگزار شد، گفت: “این جلسه با حضور ۱۹ نفر از نمایندگان مجلس، نظام صنفی کشاورزان، استاندار اصفهان، وزیر نیرو و رییس مجلس برگزار شد. در آن جلسه مصوب شد وزیر نیرو مصوبات شورای عالی آب در سال ۹۲ را و زمان‌بندی و نحوه اجرای آنها را در حوزه زاینده‌رود تا پایان اردیبهشت ۹۷ به ما ارائه دهد اما تاکنون چیزی در این راستا ارائه نشده، کسی هم نیست که بگوید چرا تاکنون اعلام نشده اند”.

وی درباره تجمع‌ روز گذشته، بیان داشت: “این افراد باغداران غرب و شرق اصفهان بودند. حرفشان این است زراعت که نداریم، باغات‌مان هم که میوه ندارند، حداقل اینکه مصوب شد اندکی آب داده شود تا درختان‌ما خشک نشوند را، اجرایی کنید”.

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان در پایان، گفت: “اکنون کشاورزانی را سراغ داریم که بابت هر متر مکعب، حاضر شده‌اند بیست‌هزار تومان بپردازند اما واحدهای صنعتی بزرگ با درآمدهای بسیار بالا هستند که با شش هزار میلیارد تومان درآمد، بابت هر متر مکعب، هزار تومان هزینه کرده‌اند. کشاورز حقآبه‌دار که آب متعلق به اوست، تا بیست‌هزار تومان خریداری کرده است”.

کریم صفاری قهدریجانی (دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی شهرستان فلاورجان، عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان و دبیر کمیته تخصصی حقآبه‌داران غرب استان اصفهان) نیز در ارتباط با فرجام تجمع کشاورزان به ایلنا، گفت در تجمع روز دوشنبه، تعدادی از نمایندگان کشاورزان معترض با تنی چند از مسئولان شرکت آب منطقه‌ای گفتگویی داشتند. در پایان این گفتگوها، قرار بر این شد کشاورزان تا ۴۸ ساعت آینده، دست به تجمع نزنند. در مقابل، مسئولان مربوطه نیز وعده پیگیری مطالبات باغداران و کشاورزان را در ظرف این ۴۸ ساعت دادند.

تجمع دوباره هواداران استقلال مقابل وزارت ورزش

به گزارش میزان، هواداران تیم فوتبال استقلال در اعتراض به حواشی اخیر این باشگاه بار دیگر مقابل وزارت ورزش تجمع کردند.

باشگاه استقلال که این روزها اصلا شرایط مطلوبی ندارد و هر روز مشکلی به مشکلات آن اضافه می‌شود، امروز با خبر استعفای رضا افتخاری مدیرعامل خود هم مواجه شد.

در همین راستا و با توجه به شرایط نابسامان این باشگاه جمعی از هواداران این تیم که خواهان بازگشت آرامش به باشگاه استقلال بودند امروز با حضور مقابل وزارت ورزش اعتراضات خود را اعلام کردند.

البته در چند روز گذشته هواداران استقلال مقابل وزارت تجمع کرده بودند و این اولین بار نیست که چنین اتفاقی رخ می‌دهد.

در نهایت تجمع امروز هواداران استقلال مقابل وزارت ورزش، حضور نیروهای پلیس در بین هواداران بود که با دخالت آنها متفرق شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید