خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  قطع حقوق و محروم از درمان؛ گزارشی از آخرین وضعیت محمد حبیبی، فعال صنفی در زندان

قطع حقوق و محروم از درمان؛ گزارشی از آخرین وضعیت محمد حبیبی، فعال صنفی در زندان

خبرگزاری هرانا – محمد حبیبی، فعال صنفی و عضو هیئت مدیر کانون معلمان استان تهران که اکنون در زندان تهران بزرگ محبوس است، کماکان از دریافت خدمات درمانی محروم است و مسئولان نیز با انتقال وی به زندان اوین موافقت نمی‌کنند. همچنین اخیرا طی حکم کارگزینی حقوق ماهیانه ایشان نیز قطع شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمد حبیبی، فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران که در جریان تجمع معلمان مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران همراه با ضرب و شتم بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شده بود، پس از گذشت بیش از دو ماه همچنان در در تیپ ۴ این زندان نگهداری می‌شود. اخیرا طی حکم کارگزینی حقوق ماهیانه این معلم زندانی نیز قطع شده است.

یک منبع نزدیک به خانواده این معلم در بند ضمن تایید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “دادگاه آقای حبیبی روز اول مرداد در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی احمدزاده برگزار خواهد شد. مسئولان زندان کماکان اقدامی جهت اعزام ایشان به مراکز درمانی انجام نداده‌اند. خانواده این فعال صنفی پیگیری‌های متعددی از طریق نمایندگان مجلس از جمله کمیسیون آموزش، کمیسیون اصل نود، هیات رئیسه مجلس، ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، معاونت حقوق بشر وزارت دادگستری، معاونت دادستانی، دادیاری زندان‌های تهران و وزارت آموزش و پرورش در خصوص انتقال ایشان به زندان اوین داشته‌اند اما تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده‌اند”.

این منبع مطلع در ادامه بیان داشت: “با توجه به شرایط جسمانی بسیار وخیم آقای حبیبی خانواده ایشان در درجه اول انتقال وی به زندان اوین و در درجه دوم نیز خواستار صدور قرار وثیقه برای او هستند.”

منبع نزدیک به خانواده محمد حبیبی همچنین به هرانا گفت “طی حکم کارگزینی حقوق ماهیانه ایشان قطع شده و علیرغم پیگیری‌های خانواده از وزارت آموزش و پرورش این مشکل کماکان حل نشده است”.

لازم به ذکر است روز سه‌شنبه ۲۶ تیرماه حسین تاج وکیل فعالان صنفی معلمان گفت که مجدداً درخواست آزادی مشروط و مرخصی درمانی اسماعیل عبدی را به دادستانی تحویل داده‌ایم، آقای تاج در مورد محمد حبیبی نیز اظهار کرد “دادگاه محمد حبیبی (دیگر عضو کانون صنفی معلمان تهران) اول مرداد ماه برگزار می‌شود”.

هرانا پیشتر گزارش کرده بود، محمد حبیبی پس از گذشت حدود دو ماه همچنان در زندان تهران بزرگ نگهداری می‌شود. آقای حبیبی طی این مدت دچار تنگی نفس و تپش قلب شدید بوده و مشکوک به ابتلا به عفونت ریه شده اما همچنان از دریافت خدمات پزشکی لازم و اعزام به بیمارستان محروم مانده است.

اتهامات آقای حبیبی “تبلیغ علیه نظام به دلیل یادداشت‌هایشان در کانال کانون صنفی معلمان”، “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات صنفی” و “اجتماع و تبانی به دلیل عضویت در کانون صنفی معلمان” عنوان شده است.

مورخ ۴ تیرماه نامه‌ای با امضای ۶۵۰۰ معلم و فعال مدنی مبنی بر درخواست آزادی محمد حبیبی به مجلس شورای اسلامی تحویل داده شد.

لازم به یادآوری است روز پنج‌شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ پیرو فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، بسیاری از معلمان بازنشسته و شاغل در شهرهای مختلف ایران اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. در تهران تعدادی از تجمع‌کنندگان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند. چند روز پس از تجمع مورد اشاره، در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه، تمامی بازداشت شدگان این تجمع به غیر از محمد حبیبی با تودیع قرار کفالت از زندان اوین آزاد شدند؛ اکنون پس از گذشت ۵۷ روز آقای حبیبی همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

لازم به اشاره است، محمد حبیبی فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران پیش‌تر نیز در تاریخ ۱۲ اسفندماه سال گذشته، توسط نیروهای امنیتی در محل کار خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود و پس از گذشت ۴۴ روز مورخ ۲۶ فروردین ۹۷ با تودیع وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید