خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷, 23rd of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۴/۲۷ ساعت ۱۴:۰۴:۲۹

    خانه  > سایر گروهها  >  رئیس دادگاه انقلاب کرمان؛ حکم حبس ۲ نفر از متهمان امنیتی تائید شد

رئیس دادگاه انقلاب کرمان؛ حکم حبس ۲ نفر از متهمان امنیتی تائید شد

خبرگزاری هرانا – احمد قربانی رئیس دادگاه انقلاب کرمان از تائید حکم حبس ۲ نفر از متهمین به عضویت در گروه داعش در دادگاه تجدیدنظر این استان خبر داد. قربانی اعلام کرد که “با صدور کیفرخواست پرونده به دادگاه انقلاب کرمان ارسال و متهمان تحت عناوین جاسوسی، اقدام علیه امنیت داخلی کشور از طریق عضویت در گروه داعش و تبلیغ علیه نظام در شعبه اول این دادگاه محاکمه و به حبس محکوم شدند و حکم صادره در دادگاه تجدیدنظر استان کرمان مورد تایید قرار گرفته و پرونده برای اجرا به دادسرای عمومی و انقلاب کرمان ارسال شده است”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، احمد قربانی رئیس دادگاه انقلاب کرمان گفت: “محکومان (ع.ب) و (ر.ب) که از اعضای گروه داعش هستند در سال ۱۳۹۶ پس از رصد اطلاعاتی توسط سربازان گمنام حضرت بقیه الاعظم در کرمان شناسائی و دستگیر شدند”.

قربانی با اشاره به اینکه این افراد از طریق کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با سرویس های اطلاعاتی تبادل اطلاعات داشته‌اند، مدعی شد: “از نامبردگان مقادیری مواد شیمیائی و تعدادی چاشنی و دیگر لوازم که برای ساخت بمب استفاده می شود کشف شده است”.

وی ادعا کرد: “اعضای دستگیر شده گروه داعش در ساخت انواع بمب ها مهارت کامل داشته و ضمن تهیه اقلام مذکور قصد تخریب تاسیسات عمومی و قتل و عام مردم بی گناه کرمان را داشته‌اند که قبل از هر اقدام ایذائی دستگیر می شوند”.

 رئیس دادگاه انقلاب کرمان مدعی شد: “همچنین این افراد باتوجه به شناختی که از جغرافیای استان و کشور و نیز شناختی که از فرهنگ و آداب و رسوم مردم داشته اند برای قتل عام گسترده مردم و ترور بعضی از شخصیتها، طرحهای زیادی را به صورت مکتوب به گروهک داعش ارائه و خود نیز برای اجرای آن طرحها اعلام آمادگی کرده بودند”.

وی با اعلام اینکه متهم ردیف دوم دارای سابقه تحصیل در کشور امارات و همچنین یکی از  دانشگاه های مروج تفکرات و اندیشه های وهابیت در کشور عربستان سعودی است، گفت:” افراد مذکور ارتباطاتی نیز با عناصر اطلاعاتی بیگانه برقرار کرده و اطلاعات مربوط به زیرساختها و تاسیسات برق و غیره را به بیگانگان ارائه کرده اند”.

قربانی اعلام کرد: “با صدور کیفرخواست پرونده به دادگاه انقلاب اسلامی کرمان ارسال و متهمان تحت عناوین مجرمانه‌ جاسوسی، اقدام علیه امنیت داخلی کشور از طریق عضویت در گروه داعش و تبلیغ علیه نظام در شعبه اول این دادگاه محاکمه و به حبس محکوم شدند و حکم صادره در دادگاه تجدیدنظر استان کرمان مورد تایید قرار گرفته و پرونده برای اجرا به دادسرای عمومی و انقلاب کرمان ارسال شده است”.

لازم به یادآوری است که پیشتز دادستان تهران از ارسال پرونده ۱۶ زن متهم به عضویت در گروه داعش به دادگاه خبر داده بود و ادعا کرد “در یک پرونده شانزده زن که به سوریه رفته و برخی در عملیات مسلحانه شرکت داشته، آموزش‌های نظامی دیده و یا در خدمت اعضای داعش بودند دستگیر شدند این زنان و هم‌چنین شانزده مرد از اعضای داعش که در ایران دستگیر شدند، هر دو پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال شده است”.

گفتنی است که امروز، دادسرای عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد که حکم اعدام ۸ نفر از متهمان به عضویت در گروه داعش و حمله به ساختمان مجلس شورای اسلامی و مقبره آیت الله خمینی اجرا شد.

لازم به یادآوری است، ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ حمله مسلحانه در مجلس و آرامگاه آیت‌الله خمینی رخ داد و در این حادثه ۱۷ تن از مراجعین و نیروهای حفاظت مجلس کشته شدند. گروه داعش رسما مسئولیت این عملیات را پذیرفت.

از روند بازداشت، بازجویی، شرایط نگهداری و دسترسی متهمان به حقوق اولیه اطلاعی در دست نیست.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید