خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی, اندیشه و بیان, زندانیان  >  فقدان استقلال دستگاه قضایی؛ امتناع یک درویش گنابادی زندانی از حضور در جلسه دادگاه

فقدان استقلال دستگاه قضایی؛ امتناع یک درویش گنابادی زندانی از حضور در جلسه دادگاه

خبرگزاری هرانا – محمد کریمایی از درویشان زندانی محبوس در زندان تهران بزرگ، برای دومین بار در اعتراض به سؤال‌های عقیدتی قضات دادگاه انقلاب، محرومیت درویشان بازداشتی از حق وکیل و عدم رعایت تشریفات قانونی در روند دادرسی از حضور در دادگاه خودداری کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجذوبان نور، محمد کریمایی از درویشان زندانی محبوس در زندان تهران بزرگ برای بار دوم از حضور در جلسه محاکمه خودداری کرد.

این درویش گنابادی که در جریان حادثه گلستان هفتم بازداشت شده است، سؤال‌های عقیدتی قضات دادگاه انقلاب را مصداق تفتیش عقاید دانسته و محرومیت درویشان بازداشتی از حق وکیل و عدم رعایت تشریفات قانونی در روند دادرسی پرونده‌ی درویشان را از جمله دلایل عدم حضور در دادگاه عنوان کرده است.

این درویش زندانی گفته است؛ “در دادگاهی که جز تفتیش عقاید و زیر پا گذاشتن حقیقت موضوع دیگری مطرح نمی‌شود و احکام آن از پیش تعیین شده است شرکت نمی‌کنم”.

بهاره کریمایی خواهر این درویش زندانی در خصوص شکنجه شدن برادرش در دوران بازجویی گفت: “محمد در زمستان سال گذشته در حادثه گلستان هفتم بازداشت شد، پس از آن دو روز با ما در ارتباط بود. بعد از آن محمد را به مکان نامعلومی به مدت ۱۵ روز منتقل و تحت شکنجه قرار می‌دهند. در آن مدت برادرم را برهنه کرده و در سرمای زمستان با بدن خیس مورد ضرب و شتم با شوکر قرار دادند و همچنین برای تسکین درد به وی به جای دارو مسکن، قرص روان‌گردان دادند، به طوری که برادرم در آن ۱۵ روزی که تحت شکنجه بود دو مرتبه ایست قلبی می‌کند”.

خواهر محمد کریمایی در خصوص آخرین وضعیت این درویش زندانی نیز گفت: “روز یکشنبه مورخ ۲۴ تیرماه، محمد دچار حمله قلبی می‌شود و پس از آن به بهداری زندان منتقلش می‌کنند اما متأسفانه پزشک زندان در بهداری حضور نداشت و دوباره با همان وضعیت به بند منتقلش می‌کنند. برادرم شب همان روز نیز برای بار دوم دچار حمله قلبی می‌شود و برای بار دوم به بهداری زندان منتقل و دوباره به علت عدم حضور پزشک زندان و تنها با یک قرص زیر زبانی دوباره به بند منتقل می‌شود این در حالی است که محمد قبل از بازداشتش اصلاً مشکل قلبی نداشته است”.

آقای کریمایی شب یکشنبه ۲۴ تیرماه در اثر عوارض شکنجه‌هایی که در دوران بازجویی بر او اعمال شده بود به دلیل مشکل قلبی به بهداری زندان تهران بزرگ اعزام شد اما در حالی که به او وعده داده بودند صبح هنگام به بیمارستان منتقل خواهد شد او را به دادگاه احضار کردند.

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته حضور پر تعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأمورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

در حالی که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید