خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  توضیحات وکیل مدافع از آخرین وضعیت حقوقی ۷ متهم سنی مذهب

توضیحات وکیل مدافع از آخرین وضعیت حقوقی ۷ متهم سنی مذهب

خبرگزاری هرانا – وکیل مدافع ۷ متهم سنی مذهب که از ده سال قبل با اتهامات متعددی در زندان به سر می برند از صدور حکم اعدام و حبس برای سه نفر از متهمان این پرونده خبر داد. چهار متهم دیگر پرونده نیز کماکان در انتظار دادرسی هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، سید محمود علیزاده طباطبایی روز دوشنبه درباره آخرین وضعیت پرونده ترور «عبدالرحیم تینا» امام جماعت مسجد خلفای راشدین شهرستان مهاباد در سال ۸۷، اظهار داشت: “در این پرونده هفت نفر دستگیر شدند که برای آنها به اتهام محاربه کیفرخواست صادر و پرونده آنها در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران مورد رسیدگی قرار گرفت”.

وکیل دادگستری افزود: “شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب، هر هفت متهم را به اتهام محاربه از طریق وابستگی به جریانات سلفی به اعدام محکوم کرد اما حکم صادره در دیوان عالی کشور نقض شد”.

علیزاده طباطبایی ادامه داد: “پرونده مزبور پس از نقض آرای صادره در دیوان عالی کشور، به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به عنوان شعبه هم عرض ارجاع شد تا اتهام متهمان مجدداً رسیدگی شود”.

وکیل مدافع متهمان پرونده ترور «ملا تینا» افزود: “با توجه به اینکه در این حادثه یک سرباز نیز جان خود را از دست داده بود، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برای سه نفر از متهمان، قرار عدم صلاحیت رسیدگی صادر و رسیدگی به پرونده را در صلاحیت دادگاه کیفری استان آذربایجان غربی دانست”.

علیزاده طباطبایی گفت: “پرونده این افراد در دادگاه کیفری یک استان آذربایجان غربی بررسی و دادگاه پس از محاکمه، یکی از متهمان را به اتهام قتل عمد سرباز نیروی انتظامی به قصاص و دو نفر دیگر را به ۱۰ سال حبس محکوم کرد که البته به این حکم اعتراض می کنیم”.

هرانا پیش تر گزارش داده بود حکم سه تن از زندانیان سنی مذهب زندان ارومیه که از آذرماه سال ۸۸ در بلاتکلیفی به سر می‌بردند، روز یکشنبه ۱۷ تیرماه به آنان ابلاغ شد. انور خضری و خسرو بشارت به اتهام مشارکت در قتل هر یک به تحمل ۱۰ سال حبس و کامران شیخه نیز به اعدام محکوم شد.

این زندانیان به همراه چهار زندانی سنی مذهب دیگر به نام‌های داوود عبداللهی، فرهاد سلیمی،قاسم آبسته و ایوب کریمی از بابت یک پرونده مشترک از تاریخ ۱۶ آذر ۸۸ در زندان بسر می‌برند،

وکیل مدافع متهمان در پایان سخنان خود اضافه کرد: “پرونده چهار متهم دیگر هنوز در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب مطرح رسیدگی است و فعلاً حکمی صادر نشده است”.

ماموستا «عبدالرحیم تینا» امام جماعت مسجد خلفای راشدین مهاباد هفتم مهرماه سال ۱۳۸۷ توسط افراد ناشناسی کشته شد.

بر اساس اطلاعاتی که در اختیار هرانا قرار گرفته، متهمین اتهام شرکت در مبارزات قهرآمیز را رد کرده و گفته‌اند تنها به دلیل اعتقادات خود و فعالیت‌هایی همچون شرکت در جلسات مذهبی و پخش مطالب مذهبی دستگیر شده‌اند.

این زندانیان مدعی هستند در هنگام بازجویی مورد شکنجه روحی و جسمی قرار گرفتند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید