خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی, اندیشه و بیان, زندانیان  >  فقدان استقلال دستگاه قضایی؛ امتناع اعتراضآمیز یک درویش گنابادی زندانی از حضور در جلسه دادگاه

فقدان استقلال دستگاه قضایی؛ امتناع اعتراضآمیز یک درویش گنابادی زندانی از حضور در جلسه دادگاه

خبرگزاری هرانا – سخاوت سلیمی از درویشان زندانی محبوس در زندان تهران بزرگ، در اعتراض به کیفرخواست صادر شده برای دراویش گنابادی، سؤال‌های عقیدتی قضات دادگاه انقلاب، محرومیت درویشان بازداشتی از حق وکیل و عدم رعایت تشریفات قانونی در روند دادرسی از حضور در دادگاه خودداری کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجذوبان نور، سخاوت سلیمی از درویشان زندانی محبوس در زندان تهران بزرگ از حضور در جلسه محاکمه خودداری کرد.

آقای سلیمی در این خصوص گفت: “کیفرخواست می‌باید حاوی تخلفات متهم از مواد قانونی مشخص باشد اما کیفرخواستی که برای ما درویش‌ها صادر شده چیزی نیست جز کلی‌گویی‌هایی که نشان‌دهنده عناد با درویشی و عرفان است”.

این درویش گنابادی که از برشکاران قدیمی و مجرب لباس است افزود: “در دادگاه انقلاب همان کاری را با درویشان می‌کنند که ما در خیاط‌خانه با پارچه‌ها می‌کنیم. یک‌دو طاقه پارچه را روی هم می‌گذاریم و بدون این که بدانیم چه کسی قرار است بر تن کند می‌بریم و می‌دوزیم، همچنین کیفرخواستی که برای ما صادر کرده‌اند فرقی با تفتیش عقاید و دخالت در اعتقاد شخصی من ندارد و از آنجا که در دادگاه انقلاب جز سوال‌های عقیدتی پرسیده نمی‌شود و وکیلی هم نیست که از حقوق قانونی ما دفاع کند، در دادگاه حاضر نمی‌شوم”.

آقای سلیمی یکم اسفند ۱۳۹۶ در جریان حادثه گلستان هفتم به وضع شکنجه و بازداشت شد و سپس به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

این درویش گنابادی در شب حادثه از ناحیه چشم مورد اصابت تیر ساچمه‌ای قرار گرفت اما بعد از ۵ ماه هنوز ساچمه‌ها از چشم او تخلیه نشده‌اند.

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته حضور پر تعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأمورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

در حالی که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید