خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  بازداشت یک شهروند در مهاباد توسط نیروهای امنیتی

بازداشت یک شهروند در مهاباد توسط نیروهای امنیتی

خبرگزاری هرانا – روز چهارشنبه ۲۰ تیرماه یک شهروند کرد اهل مهاباد به نام “عبدالواحد امین‌پور” به ظن “ارتباط با احزاب کرد مخالف نظام” توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۲۰ تیرماه ۱۳۹۷ ماموران امنیتی عبدالواحد امین‌پور، شهروند اهل مهاباد را به ظن ارتباط با احزاب کرد مخالف نظام بازداشت کردند.

یک منبع نزدیک به آقای امین‌پور ضمن تایید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “آقای امین‌پور از بهار سال ۹۶ تا کنون چندین بار در خصوص همین اتهام به اداره اطلاعات مهاباد احضار شده و پس از چند ساعت بازجویی و نبود مدرکی برای اثبات این اتهام آزاد شده است. در آخرین مورد احضار در سال ۹۶ وی از سوی ماموران امنیتی تهدید به بازداشت شده بود”.

از وضعیت و محل نگهداری این شهروند مهابادی پس از بازداشت اطلاعی به دست نیامده است.

بر اساس گزارش سالیانه منتشر شده مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در طول سال ۱۳۹۶، ۶۸۸۳ شهروند در ایران به علل عقیدتی یا سیاسی بازداشت شدند. فارغ از بازداشت های فله ای، از این میان ۱۲۸۱ شهروند در ایران به‌صورت انفرادی به دلایل عقیدتی، سیاسی یا امنیتی بازداشت شدند.

از جمله مهم‌ترین موارد بازداشت می‌توان به ۶۶ مورد از بازداشت فعالین رسانه‌ای، ۱۴ مورد از بازداشت فعالین محیط‌ زیست، ۲۲۲ مورد از بازداشت اقلیت های مذهبی (به غیر از موضوع گلستان هفتم)، ۱۱۴ مورد از بازداشت زنان معترض و فعالین حقوق زنان، ۶۰ مورد از بازداشت کارگران و فعالین کارگری اشاره داشت.

مهاباد، مرکز شهرستان مهاباد و یکی از شهرهای کردنشین استان آذربایجان غربی در ایران است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید