خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  فشار و درخواست دستگاه امنیتی از حمزه درویش برای تکذیب رنجنامه خود

فشار و درخواست دستگاه امنیتی از حمزه درویش برای تکذیب رنجنامه خود

خبرگزاری هرانا – افرادی از وزارت اطلاعات از حمزه درویش، زندانی سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج خواسته‌اند تا در مصاحبه‌ای ویدیویی سخنان خود را که چندی پیش طی نامه‌ای در خصوص نقض حقوق زندانیان سنی مذهب بیان کرده بود، تکذیب کند. گفته می‌شود با رد این درخواست از سوی حمزه درویش، این زندانی به تبعید شدن تهدید شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مورخ ۱۲ تیرماه حمزه درویش با اشاره به نقض حقوق زندانیان، در اعتراض به عدم ارائه خدمات درمانی مناسب به زندانیان سنی مذهب محبوس در رجایی شهر نامه‌ای سرگشاده نوشت.

او در قسمتی از این نامه گفت “مامورین وزارت اطلاعات در بازداشتگاهها به عقاید اهل سنت توهین میکنند و زندانیان سنی مذهب را به زور و اجبار تحت فشار شیعه میکنند”.

گزارش شده است این چند مامور که خود را نمایندگان وزارت اطلاعات و دادستانی معرفی کرده بودند روز سه شنبه با این زندانی در زندان رجایی شهر کرج ملاقات کردند.

آنها از حمزه درویش خواستند تا با انجام یک مصاحبه ویدیویی موافقت کند و در این نامه ضمن تکذیب انتساب نامه مورد اشاره به خود موارد دیگری را نیز که آنها تعیین می کنند بیان کند.

با مخالفت آقای درویش از انجام این گفتگو مامورین مورد اشاره آقای دوریش را تهدید کردند در روزهای آینده به یکی از زندانهای مناطق مرکزی ایران تبعید خواهد شد.

نردیکان آقای درویش به گزارشگر هرانا گفتند “حمزه معتقد است وقتی حرفی را بر مبنای واقعیت زده چرا باید تکذیب کند؟”

لازم به اشاره است با کارشکنی مسئولان زندان طی ماه‌های گذشته از ملاقات این زندانی با خانواده‌اش جلوگیری شده است. همچنین وی در این مدت قادر به استفاده از تلفن عمومی در بند، جهت تماس با خانواده‌اش نبوده است.

حمزه درویش در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه به دلیل آسیب‌های وارده بر اثر اعتصاب غذای طولانی با پابند و دستند به پزشکی قانونی اعزام شد؛ گزارش شد این زندانی پیش از اعزام به شدت توسط مسئولان زندان مورد بدرفتاری قرار گرفته و در خصوص احتمال بیان اظهاراتی که مسئولان زندان را در مظان اتهام قرار بدهد تهدید شده است.

آقای درویش طی ماه گذشته نیز به دستور غلامرضا ضیایی مدیر زندان، آقای اسماعیلی معاون پشتیبانی و آقای ذولفعلی مسئول حفاظت فیزیکی زندان به شدت و تا حدی که تمام بدنش سیاه و کبود شده بود مورد ضرب و شتم قرار گرفت و پس از آن بدون رسیدگی پزشکی و در حالت اعتصاب به مدت سه هفته در قرنطینه نگهداری شد”.

حمزه درویش، زندانی ۲۴ ساله اهل تالش مدعی است در سال ۹۳ نیروهای داعش با فریب، او را به ترکیه کشانده و سپس به سوریه منتقل کرده‌اند. مدتی را در زندان داعش بوده و سپس به ایران فرار کرده و خود را به نیروهای امنیتی معرفی کرده است و حتی این شانس را داشته که با قید ضمانت آزاد باشد و به شغل پرورش بلدرچین مشغول شود. وی مدتی پیش به صورت غیرمنتظره بازداشت شد. او در دادگاهی پرابهام به ۱۸ سال حبس محکوم شد که میزان ۱۵ سال آن را باید تحمل کند.

هرانا پیشتر گزارش کرده بود که این زندانی از مشکلات جدی روحی و روانی در رنج است در اعتراض به روند قضایی در پرونده خود و عدم انتقالش به بند سیاسی دست به اعتصاب غذا زده و نیروهای وزارت اطلاعات با مراجعه به منزل شخصی آقای درویش به خانواده او گفته‌اند که باید از فرزند خود بخواهند تا با این نهاد امنیتی همکاری کند و به اعتصاب غذای خود پایان دهد.

آقای درویش در مردادماه سال گذشته  نامه‌ای خطاب به افکار عمومی نوشت و در آن به شرح سرگذشت خود پرداخت و از نهادهای مدافع حقوق بشر، طلب استمداد کرد.

او در نامه خود تاکید می‌کند اعتراض او به حکم دادگاه بدوی اساسا در نظر گرفته نشده و اکنون از محکومیت ۱۸ سال حبس تعزیری با احتساب ماده ۱۳۴ مدت ۱۵ سال را لازم است تحمل کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید