خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷, 21st of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۴/۲۱ ساعت ۲۲:۰۰:۴۳

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  عباس نیک‌روان از بازداشت شدگان گردهمایی قلعه بابک آزاد شد

عباس نیک‌روان از بازداشت شدگان گردهمایی قلعه بابک آزاد شد

خبرگزاری هرانا – همزمان با مناسبت گردهمایی سالانه قلعه بابک بیش از ۸۰ تن از فعالان ترک (آذربایجانی) به‌خصوص در استان‌های آذربایجان و اردبیل بازداشت شدند. با گذشت زمان و با کیفیت و شرایط متفاوتی بازداشت شدگان به تدریج آزاد می شوند. روز چهارشنبه ۲۰ تیرماه نیز یکی دیگر از بازداشت شدگان این گردهمایی پس از تفهیم اتهام آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی هفته گذشته بیش از ۸۰ تن از فعالان ترک (آذربایجانی) در شهرهای مختلف استان‌های آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

با گذشت زمان و با کیفیت و شرایط متفاوتی بازداشت شدگان به تدریج آزاد می شوند

در همین رابطه روز چهارشنبه ۲۰ تیرماه “عباس نیک‌روان” از بازداشت شدگان شهر سلماس پس از تفهیم اتهام آزاد شد.

عباس نیک‌روان که در تاریخ ۱۴ تیرماه در سلماس بازداشت و به ادراه اطلاعات این شهر منتقل شده بود، مدت یک هفته تحت بازجویی بوده است.

گزارش شده که ماموران امنیتی پس از بازداشت و بدون حضور وی ضمن مراجعه به منزل و محل کار آقای نیک‌روان کتاب‌ها، یادداشت‌، لپ‌تاپ و گوشی موبایل وی را ضبط کرده بودند.

لازم به ذکر است پیش از این نیز از روز دوشنبه ۱۱ تیر تا روز چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ تعداد دیگری از افراد بازداشت شده آزاد شده بودند.

گروهی از آزاد شدگان گفته‌اند که حین بازداشت به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند. فعالان عنوان می‌کنند که این ضرب و شتم با حضور نیروهای انتظامی و سپاه اما از طریق زندانیان سابقه‌داری که به مرخصی آمده بودند، صورت گرفته است.

همچنین گفتنی است روز چهارشنبه در پی مراجعه خانواده عباس لسانی به شعبه ۱۱ دادیاری تبریز، ناصر عتباتی دادستان عمومی و انقلاب اردبیل عنوان کرده است که حکم بازداشت این فعال از سوی دادگستری مرکز آذربایجان شرقی صادر شده است. عباس لسانی جزو اولین افرادی است که در این پرونده بازداشت شده است. چند روز پیش از گردهمایی سالانه قلعه بابک آقای لسانی ویدیویی از خود مبنی بر تشویق افراد در حضور در این مراسم منتشر کرد و احتمال می‌رود تداوم بازداشت وی مرتبط با این موضوع باشد.

قلعه‌بابک یا دژ بابک، بنا شده در بالای کوهی به بلندای ۲۳۰۰ متر، نزدیک به سه کیلومتری شهر کلیبر. دژ در زمان ساسانیان ساخته شده ولی نام خود را از نام بابک خرمدین، رهبر مبارزان با خلفای عباسی در سال ۸۹۳ میلادی، گرفته‌است.

در طی سالهای اخیر، بطور منظم فعالان ترک (آذری) با حضور در تجمعاتی سالانه در این محل به طرح مطالبات خود می پردازند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید