خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷, 20th of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۴/۲۱ ساعت ۰:۲۶:۳۳

    خانه  > کارگران  >  تعدیل و معوقات مزدی کارگران در ۳ واحد صنفی

تعدیل و معوقات مزدی کارگران در ۳ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – دبیر اجرایی خانه کارگر کردستان از تعدیل ۷ کارگر پمپ سی ان جی شهرداری کامیاران توسط شرکت صنعت کوشان بصیر، خبر داد و گفت که “شرکت صنعت کوشان بصیر، ۷ کارگر مشغول را در حالی تعدیل کرده که این کارگران دارای قرارداد یک ساله بوده‌اند”. بنابرخبری دیگر، کارگران شاغل در “مناطق چهار و پنج شهرداری اهواز” و “کارخانه آریا فولاد” از معوقات مزدی چند ماهه خود خبردادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مورخ ۲۰ تیر ۱۳۹۷، عباس صفری (دبیر اجرایی خانه کارگر کردستان) از تعدیل ۷ کارگر پمپ سی ان جی شهرداری کامیاران خبر داد.

صفری در ادامه بیان کرد: “شرکت صنعت کوشان بصیر، ۷ کارگر مشغول را در حالی تعدیل کرده که این کارگران دارای قرارداد یک ساله بوده‌اند”.

وی در ادامه افزود: “قرارداد این کارگران هنوز به اتمام نرسیده و عملکرد شرکت صنعت کوشان بصیر برخلاف قانون کار است”.

دبیر خانه کارگر کردستان گفت: “این شرکت پیش از این کارگران همین پمپ سی ان جی را تعدیل و کارگران جدیدی استخدام کرده بود. حال بعد از گذشت چند ماه، با تعدیل کارگران جدید؛ بار دیگر کارگران قدیمی را استخدام کرده است”

کارگران مناطق شهرداری اهواز پیگیر مطالبات مزدی خود هستند

به گزارش ایلنا، مورخ ۲۰ تیر ۱۳۹۷، روز یکشنبه (۱۷ تیر) کارگران خدماتی مناطق چهار و پنج اهواز مقابل مقابل ساختمان‌های شهرداری مناطق تجمع کرده و خواستار پرداخت حقوق و مزایای خود شده بودند. به رغم صحبت‌های مسئولان شهرداری مبنی بر پرداخت به موقع حقوق، کارگران مدعی هستند که حقوق آنها چند ماهی‌ست به تعویق افتاده است.

هشتم خردادماه امسال نیز کارگران فضای سبز منطقه سه اهواز در اعتراض به آنچه که پرداخت نشدن سه ماه حقوق معوقه خود عنوان شد در برابر ساختمان شهرداری اهواز تجمع کردند.

عباس آبیار گفت که کارگران مناطق چهار و پنج شهرداری اهواز برای دریافت و افزایش مزایایی مانند حق اولاد، شب کاری، نوبت کاری و مزایای کار در تعطیلات تجمع کرده و خواستار رسیدگی پیمانکاران بودند.

وی تصریح کرد: “در گذشته حقوق کارگران شهرداری با ماه ها تعویق پرداخت می‌شد اما با رویکرد جدید شهرداری این خلا پرشد و درحال حاضر تمام تلاش ما آن است که حقوق این کارگران به موقع پرداخت شود”.

آبیار با اشاره به اینکه روز گذشته با نمایندگان این کارگران صحبت شد، افزود: “پیمانکار حق اولاد کارگران را تا ۲ فرزند پرداخت می‌کرد که قرار شد این مشکل رفع و حق اولاد آنها را کامل پرداخت کند”.

وی یادآور شد: “یکی دیگر از خواسته‌های کارگران دریافت حق شب کاری و نوبت کاری بود اما در قانون چنین اجازه‌ای به پیمانکار داده نشده و تنها یکی از آنها باید پرداخت شود. درواقع کارگران در این خصوص دچار اشتباه شده بودند که با توضیحات ارائه شده این مساله رفع شد”.

آبیار در پایان گفت: “در واقع شهرداری اهواز به صورت مستقیم با این کارگران طرف قرارداد نیست زیرا اینها به صورت حجمی و از طریق پیمانکار به کارگیری شده‌اند با این وجود برای احقاق حقوق آنها رایزنی و درنهایت پیمانکار متعهد به پرداخت این مزایا شد”.

بلاتکلیفی ۳۳ کارگر اخراجی «آریا فولاد» برای دریافت مطالبات معوقه

به گزارش ایلنا، مورخ ۱۹ تیر ۱۳۹۷، حدود ۳۳ کارگر کارخانه «آریا فولاد» ۲۱ ماه بعد از تعطیلی این واحد تولیدی باوجود صدور حکم توقیف اموال کارخانه هنوز نتوانسته‌اند مطالبات معوقه حقوقی و حق سنوات خدمت خود را دریافت کنند. گفته می‌شود اموالی که کارگران برای وصول مطالبات معوقه خود از کارخانه توقیف کرده‌اند؛ زودتر توسط یکی از بانک‌ها توقیف شده و در این زمینه دست کارگران به جایی بند نیست.

کارخانه «آریا فولاد» واقع در شهرک صنعتی خرمدشت تاکستان از شهریورماه سال ۹۵به دلیل آنچه از سوی کارفرما «مشکلات مالی» خوانده می‌شد؛ تعطیل اعلام شد و از آن زمان‌ تاکنون هنوز بخش عمده ای از مطالبات حدود ۳۳ کارگر‌ رسمی و قراردادی این واحد تولیدی پرداخت نشده است.

به گفته یکی از کارگران اخراجی، کارفرما در زمان اخراج کارگران مرتبا وعده پرداخت مطالباتشان را می‌داد اما بعدا به بهانه‌های مختلف ازجمله مشکلات مالی از پرداخت مطالبات کارگران طفره رفت.

این کارگر درباره روند پیگیری حقوقی دریافت مطالباتشان خود و سایر همکارانش می‌گوید: “بعد از بدقولی کارفرما‌؛ همه کارگران به صورت مجزا به اداره کار تاکستان شکایت کردند و اداره کار حکم به پرداخت مطالبات ما داد اما کارفرما تمکین نکرد و پرونده برای اجرای احکام به سایر مراجع قضایی انتقال پیدا کرد”.

این کارگر «آریا فولاد» در ادامه می‌گوید: “پس از پیگیری‌های حقوقی سرانجام توانستیم حکم مصادره اموال کارخانه را برای دریافت طلبمان بگیریم اما پیش از کارگران یکی از بانک‌های دولتی برای وصول مطالبات معوقه خود اموال کارخانه را توقیف کرده‌ بود و در نتیجه پیگیری ما کارگران تاکنون بی‌نتیجه مانده است”.

او در ادامه درباره جرئیات مطالبات خود و همکارانش می‌گوید: “میانگین مطالبات مزدی و سنواتی هریک از ما کارگران براساس سوابق کاری حدود۷ میلیون تومان است که کارفرما به بهانه نداشتن منابع مالی، توان پرداخت آن را ندارد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید