خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۷ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۷ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته و امروز، جمعی از کارگران مناطق چهار و پنج شهرداری اهواز، جمعی از کارگران شهرداری دزفول، شماری از کارگران تعدیل شده کارخانه «رسا نور»، جمعی از کارگران در برابر وزارت بهداشت و مجلس در تهران، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در تهران، جمعی از کارگران کارخانه گیربکس میانرو و جمعی از مردم آبادان در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا مورخ ۲۰ تیرماه ۱۳۹۷، معاون مالی اقتصادی شهرداری اهواز با اشاره به اینکه کارگران پیمانی مناطق شهرداری روز یکشنبه برای مزایای خود تجمع کرده بودند، گفت: “تنها در یک منطقه حقوق خردادماه کارگران به تعویق افتاده و در سایر نقاط حقوق‌ها به موقع پرداخت می‌شود”.

به گزارش ایلنا، عباس آبیار گفت: “کارگران مناطق چهار و پنج شهرداری اهواز برای دریافت و افزایش مزایایی مانند حق اولاد، شب کاری، نوبت کاری و مزایای کار در تعطیلات تجمع کرده و خواستار رسیدگی پیمانکاران بودند”.

وی تصریح کرد: “در گذشته حقوق کارگران شهرداری با ماه ها تعویق پرداخت می‌شد اما با رویکرد جدید شهرداری این خلا پرشد و درحال حاضر تمام تلاش ما آن است که حقوق این کارگران به موقع پرداخت شود”.

آبیار با اشاره به اینکه روز گذشته با نمایندگان این کارگران صحبت شد، افزود: “پیمانکار حق اولاد کارگران را تا ۲ فرزند پرداخت می‌کرد که قرار شد این مشکل رفع و حق اولاد آنها را کامل پرداخت کند”.

وی یادآور شد: “یکی دیگر از خواسته‌های کارگران دریافت حق شب کاری و نوبت کاری بود اما در قانون چنین اجازه‌ای به پیمانکار داده نشده و تنها یکی از آنها باید پرداخت شود. درواقع کارگران در این خصوص دچار اشتباه شده بودند که با توضیحات ارائه شده این مساله رفع شد”.

آبیار گفت: “در واقع شهرداری اهواز به صورت مستقیم با این کارگران طرف قرارداد نیست زیرا اینها به صورت حجمی و از طریق پیمانکار به کارگیری شده‌اند با این وجود برای احقاق حقوق آنها رایزنی و درنهایت پیمانکار متعهد به پرداخت این مزایا شد”.

روز یکشنبه کارگران خدماتی مناطق چهار و پنج اهواز مقابل مقابل ساختمان‌های شهرداری مناطق تجمع کرده و خواستار پرداخت حقوق و مزایای خود شده بودند.به رغم صحبت‌های مسئولان شهرداری مبنی بر پرداخت به موقع حقوق، کارگران مدعی هستند که حقوق آنها چند ماهی‌ست به تعویق افتاده است.

هشتم خردادماه امسال نیز کارگران فضای سبز منطقه سه اهواز در اعتراض به آنچه که پرداخت نشدن سه ماه حقوق معوقه خود عنوان شد در برابر ساختمان شهرداری اهواز تجمع کردند.

تجمع دوباره کارگران شهرداری دزفول؛ کارگران معوقات مالی دارند

به گزارش ایلنا مورخ ۲۰ تیرماه ۱۳۹۷، یکی از کارگران شهرداری دزفول می‌گوید: “کارگران شهرداری دزفول با بیش از ۱۰ سال سابقه کار که تعداد آنان نزدیک به ۱۰۰ نفر است؛ چندین ماه حقوق، عیدی و پاداش سال۹۵و۹۶، سنوات سال۹۴ را طلبکار هستند و کارفرما بیش از ۷ماه بیمه تامین اجتماعی ما را واریز نکرده است”.

روز سه‌شنبه ۱۹ تیر ماه ۹۷ کارگران شهرداری دزفول در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات معیشتی‌شان، مقابل فرمانداری و شهرداری دزفول تجمع کردند. کارگران فضای سبز شهرداری دزفول از مناطق مختلف شهر دزفول در این تجمع اعتراضی گردهم آمده بودند.

یکی از این کارگران شهرداری دزفول با اشاره به عدم رعایت قانون کار توسط شهرداری دزفول به ایلنا گفت: “ما نیروهای خدماتی شهرداری در این هوای گرم در خیابان‌ها مشغول به کار هستیم. با گرمای ۵۰درجه‌ی اهواز، روزهای تعطیل هم به سرکار می‌رویم اما قانون کار به صورت کامل اجرا نمی‌شود. طبق قانون کار پرداختی روزهای تعطیل دوبرابر است اما ما تنها ۱میلیون و سیصد را دریافت می‌کنیم”.

این کارگر ادامه می‌دهد: “حقوق ۱میلیون و سیصد، حقوقی نیست که بشود با آن زندگی کرد. این از جیب کارگر زدن است. روزهای تعطیل ما باید حقوق دو برابر دریافت کنیم”.

وی با اشاره به تجمعات اواخر فروردین ماه امسال این کارگران، گفت: “کارگران شهرداری دزفول با بیش از ۱۰ سال سابقه کار که تعداد آنان نزدیک به ۱۰۰ نفر است؛ چندین ماه حقوق، عیدی و پاداش سال۹۵و۹۶، سنوات سال۹۴ را طلبکار هستند و کارفرما بیش از ۷ماه بیمه تامین اجتماعی ما را واریز نکرده است”.

میزان بدهی‌های شهرداری دزفول ۶ برابر درآمد سالانه

پیش‌تر محمدعلی دوایی‌فر ( شهردار دزفول) با اشاره به میزان بدهی‌های شهرداری دزفول بیان کرده بود: “بدهی‌های شهرداری دزفول ۶ برابر درآمد سالانه است و برای این موضوع باید چاره‌اندیشی کرد. اکنون وضعیت مالی شهرداری دزفول به قدری نامناسب است که در پرداخت حقوق کارکنان خود نیز دچار مشکل است”.

وی با بیان اینکه درآمد سالانه شهرداری ۶۰ میلیارد تومان است، افزود: “بدهی‌های شهرداری اکنون ۶ برابر درآمد سالانه آن است؛ ضمن اینکه بدهی پنهان بسیار متعددی نیز وجود دارد که حین کار مشخص می‌شود”.

تجمع کارگران «رسا نور» در اعتراض به وضعیت شغلی و مطالباتِ معوقه

به گزارش ایلنا مورخ ۲۰ تیرماه ۱۳۹۷، شماری از کارگران تعدیل شده کارخانه «رسا نور» برای پیگیری وضعیت شغلی‌ خود تجمع کردند.

صبح امروز (۲۰ تیر ماه) شماری از کارگران تعدیل شده کارخانه «رسا نور» برای پیگیری وضعیت شغلی‌ خود در محوطه این واحد تولیدی تجمع کردند.

علت اعتراض کارگران، تعدیل حدود ۵۰ نفر از کارگران کارخانه در اوایل فروردین ماه سال جاری‌ست درحالی‌که آنها خواستار بازگشت به کار و پرداخت معوقات حقوقی خود هستند.

این کارگران که تاکنون چندین بار پیگیر وضعیت شغلی و دریافت مطالبات مزدی خود از کارفرما بوده‌اند، گفتند: “متاسفانه تا این لحظه کارفرما پاسخی به خواسته‌هایمان نداده است”.

از قرار معلوم کارفرما برای کم کردن هزینه‌های کارخانه؛ اقدام به تعدیل این ۵۰ نفر کرده است.

به گفته یکی از معترضان، بعد از گذشت سه ماه هنوز وضعیت شغلی کارگران تعدیل شده مشخص نیست. از قرار معلوم هریک از کارگران حدود ۱۱ تا ۱۲ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند. حق بیمه تامین اجتماعی این کارگران نیز به تاخیر افتاده است.

به گفته وی، برخی کارگران با سوابق ۲۰ سال خدمت؛ در آستانه بازنشستگی با مشاغل سخت و زیان‌آور بودند اما به دلیل خاتمه قرارداد، شغل خود را از دست دادند.

شرکت رسا نور تولیدکننده انواع لامپ‌های کم مصرف در شهرک صنعتی البرز قزوین است که تحت مسئولیت یک کارفرمای واحد با شرکت کنتورسازی است.

در روز تامین اجتماعی صورت می‌گیرد؛ تجمع کارگران در اعتراض به دست‌اندازی وزارت بهداشت به منابع سازمان تامین اجتماعی

به گزارش ایلنا مورخ ۲۰ تیرماه ۱۳۹۷، کارگران روز ۲۵ تیرماه مصادف با روز تامین اجتماعی در اعتراض به تعرض به منابع سازمان تامین اجتماعی، در برابر وزارت بهداشت و مجلس شورای اسلامی تجمع می‌کنند.

کارگران روز ۲۵ تیرماه مصادف با روز تامین اجتماعی در برابر وزارت بهداشت و مجلس شورای اسلامی تجمع می‌کنند.

یک فعال کارگری در گفتگویی، با اعلام این مطلب تصریح کرد: “دست‌اندازی به منابع و ذخایر تامین اجتماعی که یک صندوق بین‌النسلی است، کار را به جایی رسانده که این صندوق با خطر ورشکستگی مواجه شده است”.

این فعال کارگری ادامه داد: “سازمان تامین اجتماعی تاکنون هزینه بی‌کفایتی مدیران را به ناحق پرداخت کرده است و منابع این سازمان صرف اموری شده که هیچ سنخیتی با ماموریت‌ها و وظایف تامین اجتماعی ندارد”.

وی تصریح کرد: “کارگران برای آنکه مراتب اعتراض خود را به گوش کسانی که همچنان چشم طمع به منابع سازمان تامین اجتماعی دارند، برسانند، ۲۵ تیرماه مصادف با روز تامین اجتماعی در مقابل مجلس شورای اسلامی و وزارت بهداشت -که به دنبال تامین کسری‌های خود از منابع سازمان است- تجمع خواهند کرد”.

اعتراض مالباختگان کاسپین تهران

به گزارش هرانا مورخ ۲۰ تیرماه ۱۳۹۷، امروز، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در تهران، مقابل ساختمان بانک مرکزی، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

تجمع اعتراضی کارگران گیربکس میانرو ادامه یافت

به گزارش رادیو زمانه مورخ ۲۰ تیرماه ۱۳۹۷، کارگران کارخانه گیربکس میانرو واقع در شهرک صنعتی شماره یک شهر میانه که از سه‌شنبه ۱۹ تیر در اعتراض به مطالبات معوقه خود تجمع کرده بودند چهارشنبه ۲۰ تیر به اعتراضات خود ادامه دادند.

کارگران روز سه‌شنبه در جریان تجمع خود خواستار استعفای مدیرعامل و برکناری خویشاوندان او از سمت‌های مدیریتی این کارخانه نیز شده بودند.

بر اساس گفته کارگران، مدیرعامل این شرکت، همسر و فرزندان خود را در مقام‌های مدیریتی استخدام کرده است. کارگران معترض همچنین گفته‌اند که مدیر کارخانه از منابع مالی کارخانه برای امور شخصی خود استفاده می‌کند.

این کارگران همچنین از هزینه کرد وام‌های دریافتی میانرو برای دیگر شرکت‌هایی که توسط مدیرعامل و مالک میانرو اداره می‌شود خبر داده و خواستار تخصیص منابع مالی که به نام شرکت میانرو دریافت می‌شود، به همین شرکت شدند.

به گفته کارگران مدیرعامل و دیگر مدیران این کارخانه که در دفتر اداری شرکت در تهران مستقر هستند، ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق و مزایا دریافت می‌کنند.

مردم خشمگین آبادان در اعتراض به بی‌آبی مقابل اداره آبفا تجمع کردند

به گزارش رادیو زمانه مورخ ۲۰ تیرماه ۱۳۹۷،  صبح چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷ جمعی از مردم خشمگین آبادان در اعتراض  به کمبود آب آشامیدنی در مقابل اداره آب و فرمانداری شهر تجمع کردند.

مردم می‌گویند آب آشامیدنی خوزستان به بصره و کویت صادر می‌شود.

دولت تکذیب کرده.

فعالان محیط زیست اما می‌گویند سپاه برای تحکیم نفوذ منطقه‌ای ایران آب کارون را به بصره صادر می‌کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان هشدار داده که چنانچه پروژه برداشت ۶ میلیارد متر مکعب از سرشاخه‌‌های کارون اجرا شود، دیگر هیچ آبی به استان خوزستان نمی‌رسد.

از ویدیوهایی که در شبکه‌ای اجتماعی منتشر شده، چنین برمی‌آید که معترضان با شعار «اتحاد، اتحاد»، «آبادان، آبادان»، «بی‌غیرت بیا پایین» اعتراض خود به کمبود آب آشامیدنی در آبادان را مقابل فرمانداری و اداره آبفا شهر بیان کردند. این تجمع بدون درگیری با نیروهای انتظامی به پایان رسید.

هفته گذشته مسعود شجاعی، بازیکن تیم ملی ایران در سفر به آبادان سه دستگاه آب‌شیرین‌کن به این شهر هدیه داد. اما بحران بی‌آبی در خوزستان عمیق‌تر از آن است که با اهدای چند دستگاه آب‌شیرین‌کن از میان برداشته شود. در سال آبی جاری، رودخانه کارون با ۶۵ درصد خشکسالی روبروست. کاهش حجم آب این رودخانه باعث نفوذ دریا به کارون و افزایش شوری آب در شهرهای خرمشهر و آبادان و اعتراضات مردمی شده است. دو هفته قبل، شماری از ساکنان خرمشهر در اعتراض به نبود آب آشامیدنی و شوری آب مقابل مسجد جامع شهر اجتماع کردند و با سر دادن شعارهایی مانع از ورود امام جمعه خرمشهر به مسجد جامع شدند.

ساکنان بسیاری از مناطق ایران، از آب آشامیدنی با شوری ۴۵۰ تا ۵۰۰ میکروموس استفاده می‌کنند اما با وجود آنکه ۳۰ درصد آب‌های جاری و روان ایران از استان خوزستان عبور می‌کند، شوری آب در شهرهای استان سه برابر استاندارد آب در سایر مناطق ایران است.

احمدرضا لاهیجان زاده مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان سه‌شنبه ۱۹ تیر هشدار داده بود: «برداشت ۶ میلیارد مترمکعب از سرشاخه‌های کارون برای طرح‌های توسعه کشاورزی و صنعت در استان‌های بالادست برنامه‌ریزی شده که در صورت اجرای آنها هیچ آبی به خوزستان نمی‌رسد.»

در سال‌های دهه ۱۳۸۰ پیشنهاد فروش آب کارون به عراق و کویت مطرح شد. معترضان می‌گویند دولت آب آشامیدنی شهرهای آبادان و خرمشهر را به عراق و کویت صادر می‌کند و به همین سبب مردم با کمبود آشامیدنی مواجه شده‌اند. فرامند هاشمی‌زاده، معاون عمرانی استاندار خوزستان اما در پاسخ به این شایعات به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است: «هیچگونه انتقال آبی به عراق و کویت از استان خوزستان انجام نمی‌شود و پیشنهاد فروش آب به کویت سال‌ها پیش مطرح شد که به دلیل خشکسالی‌ها و کمبود آب و نیاز داخلی این موضوع کاملاً منتفی شد و تنها در حد جلسات و روی کاغذ باقی ماند.»

رضا اردکانیان، وزیر نیرو نیز در جلسه هیأت دولت رسماً فروش آب به عراق و کویت را تکذیب کرده است. با این‌حال برخی رسانه‌های داخلی گزارش داده‌اند که سپاه پاسداران به دلیل تحکیم نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی، بخشی از آب کارون را به بصره منتقل می‌کند.

یوسف فرهادی بابادی، فعال محیط‌زیست و عضو کمپین مردمی حمایت از زاگرس مهربان می‌گوید: «پیگیری‌ها نشان داده که فروش آب به عراق در دوره‌های مختلف واقعاً اتفاق افتاده است و گویا هنوز هم ادامه دارد. امیدواریم این تصمیم نه تنها در وزارت نیرو که در خارج از دولت نیز منتفی شود.»

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان یکشنبه ۱۷ تیر ادعا کرده بود که نیروهای سپاه پاسداران مشکل آب آشامیدنی در آبادان و خرمشهر را برطرف کرده‌اند. جنتی گفته بود: «آدم‌های منفعت‌طلب کار نکردند، سپاهی‌ها و بسیجی‌ها و انقلابیون کار کردند. مشکل آب خرمشهر را دیدیم، سپاهی‌ها به میدان آمدند و مشکل را حل کردند، کارها زیاد شده است و به دست این نیروها پاسخ می‌گیریم.»

بحران بیکاری در آبادن نیز به بحران آب دامن زده است. مردم می‌گویند کوچکترین مشکل آن‌ها «بی‌آبی» است: “خرمشهر روزانه دست‌کم به ۹۰ هزار مترمکعب و آبادان به ۱۵۰ هزار متر مکعب آب آشامیدنی نیاز دارد. بخش عمده‌ای از این آب از خط لوله غدیر تامین می‌شود و بخشی هم از بهمنشیر و اروند آبگیری می‌شود. اعتراضات در خرمشهر به نبود آب آشامیدنی ۸ تیر آغاز شد و با درگیری نیروهای انتظامی با مردم و تیراندازی به آن‌ها فروکش کرد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید