خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  دو کولبر در پاوه و پیرانشهر زخمی شدند

دو کولبر در پاوه و پیرانشهر زخمی شدند

خبرگزاری هرانا – یک کولبر در پیرانشهر از سوی نیروهای مرزبانی مورد شلیک قرار گرفته و‌ زخمی شد. همزمان در پاوه یک کولبر از ارتفاعات مرزی سقوط کرد و مجروح شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، بامداد دوشنبە ١٨ تیر ۱۳۹۷، جمعی از کولبران در ارتفاعات نزدیک قمطره پیرانشهر از سوی نیروهای مرزبانی تحت تعقیب قرار گرفتند که در نتیجه یک تن دچار جراحت شد.

کولبر مجروح‌شده «ویسی احمدزاده» از اهالی دهستان منگور پیرانشهر است که از ناحیه‌ی پا و زانو دچار مصدومیت شده است.

همچنین مقادیر زیادی از اجناس کولبران هم توسط این نیروها مصادره شده‌اند.

از پاوه هم گزارش شده است که یک کولبر به نام «طالب بزمه» در منطقە‌ی اورامانات در حین کولبری از ارتفاعات «طویله» سقوط کرده و بە شدت مصدوم شدە است.

همچنین گزارش می شود کولبر دیگری که روز گذشته خبر مصدومیت او بر اثر رفتن روی مین منتشر شده بود پای خود را از دست داده است.

بنا بر این گزارش این کولبر از اهالی مهاباد به نام «هیوا خضرپور» ۲۶ ساله فرزند علی بر اثر انفجار یک قبضە مین در منطقە‌ی مرزی حاج عمران، بە شدت زخمی شدە و پس از انتقال به مراکز پزشکی کردستان ایران و سپس اقلیم کردستان عراق یکی از پاهایش را از دست دادە است.

روز گذشته محمد جبار معاون رئیس بیمارستان چومان به خبرنگار کردستان۲۴ گفته بود این کولبر ساعت ۱۲:۳۰ بامداد امروز به بیمارستان ما منتقل شد که پای راستش روی مین افتاده است.

بر اساس گزارش سالیانه منتشر شده مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در طول سال ۱۳۹۶، گزارش قتل ۴۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۵۸ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده که عمدتا این تلفات انسانی در مناطق کردنشین گزارش شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۲۲۴ شهروند هدف تیراندازی نیروهای انتظامی و مرزبانی قرار گرفتند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید