خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  یک کولبر براثر انفجار مین مصدوم شد

یک کولبر براثر انفجار مین مصدوم شد

خبرگزاری هرانا – یک کولبر اهل مهاباد در نزدیک مرز تمرچین- حاجی عمران بر اثر انفجار مین قسمتی از پایش را از دست داد و به بیمارستان چومان منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شبکه خبری کردستان۲۴، روز دوشنبه ۱۸ تیر ماه، هیوا فرزند علی ۲۶ ساله اهل مهاباد بر اثر انفجار مین در نزدیک گذرگاه حاجی عمران- تمرچین قسمتی از یکی از پایش را از دست داد.

محمد جبار معاون رئیس بیمارستان چومان به خبرنگار کردستان۲۴ گفت این کولبر ساعت ۱۲:۳۰ بامداد امروز به بیمارستان ما منتقل شد که پای راستش روی مین افتاده است.

کولبر مهابادی قبل از انتقال به بیمارستان چومان در مرکز بهداشتی حاجی عمران تحت معالجه قرار گرفته بود.

همچنین چهارشنبه شب ۱۶ خرداد سه کولبر بر اثر شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران کشته و سه تن دیگر هم زخمی شدند.

یک منبع مطلع به خبرنگار این شبکه خبری گفت یکی از کشته شدگان به نام «اسعد سوره» اهل کهنه‌خانه است و برادرش هم زخمی شده است.

دو کولبر دیگر هم که کشته شدند اهل ارومیه هستند.

در همان روز در حادثه دیگری در منطقه مرزی اشنویه، جمعی از کولبران هدف تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران قرار گرفتند و دو تن از آنان به نام‌های (ش.ج) ۳۲ ساله و (د.ا) ۲۸ ساله اهل ارومیه زخمی شدند.

روز هفتم خرداد هم دو کولبر در ارتفاعات کیلەشین اشنویه بە کمین نیروهای سپاه پاسداران افتادند.

یکی از کولبران به علت شدت جراحات بە بیمارستان سوانح و سوختگی اربیل انتقال یافت.

لازم به یادآوری است که پیش از این نیز دادگاه شهر پیرانشهر، لقمان وحید، کولبر حدودا سی ساله اهل شین آباد پیرانشهر که چندی پیش یک چشم و یک پایش را در اثر انفجار مین از دست داده بود را به اتهام عبور غیر قانونی از مرز و خسارت مین منفجر شده به پرداخت ۱۱ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم کرد.

کولبری در مناطق مرزی شرق کردستان به علت فقر و نبود فرصت شغلی به یک کاسبی برای ساکنین منطقه تبدیل شده است.

ایران با ممنوع کردن کار کولبری در مناطق محروم مرزی، تدابیر شدید امنیتی در منطقه برای جلوگیری از کاسبی کولبران اتخاذ کرده است.

بر اساس گزارش سالیانه منتشر شده مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در طول سال ۱۳۹۶، گزارش قتل ۴۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۵۸ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده که عمدتا این تلفات انسانی در مناطق کردنشین گزارش شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۲۲۴ شهروند هدف تیراندازی نیروهای انتظامی و مرزبانی قرار گرفتند.

جلال محمودزادە نمایندە مهاباد در مجلس شورای اسلامی روز ١۴ فروردین گفت: انتظار نداشتیم دولت آقای روحانی جواب مردم کرد و مرزنشینان را با محاصره اقتصادی و مسدود نمود مرزها و معابر کولبری بدهند.

رسول خضری، نماینده پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی روز ۲۹ فروردین گفته بود که مصوبه دولت مبنی بر “ممنوع شدن کولبری و انسداد مرزها باعث بیکاری بیش از ۷۰ تا ۸۰ هزار کولبر شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید