خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  احضار ۱۰ نفر از ادمین‌های کانال‌های تلگرامی در اصفهان

احضار ۱۰ نفر از ادمین‌های کانال‌های تلگرامی در اصفهان

خبرگزاری هرانا – پیام درفشان، وکیل دادگستری از احضار تعدادی از ادمین‌های کانال‌های تلگرامی به مجمتع قضایی شهر اصفهان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از اعتماد آنلاین، پیام درفشان وکیل یکی از ادمین‌های کانال‌های تلگرامی در اصفهان گفت: “با توجه به نظریه مشورتی شماره ۳۶۷ مورخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۱، اداره حقوقی قوه قضائیه صراحتا عنوان شده استفاده از فیلترشکن جرم نیست. بنابراین موجب حیرت است مقامات قضایی با علم بر این مساله صرفا در یک استان خلاف این امر عمل و ادمین‌ها را احضار کرده‌اند”.

این وکیل دادگستری که وکالت یکی از ادمین‌های احضار شده را برعهده دارد، گفت: “از شورای عالی فضای مجازی در یک مقطعی تاکید می‌کردند که بیایید کانال‌های خود را ثبت کنید و ما از شما حمایت می‌کنیم. این افراد هم براساس اعتمادی که در آن زمان به دولت تدبیر و امید داشتند، رفتند و اطلاعات شخصی خود را ثبت کردند. اتفاقا وزیر ارشاد در آن زمان از عملکرد این ادمین‌ها که تلاش داشتند براساس قانون یک کسب و کار راه‌اندازی کنند، استقبال و از ادمین‌های کانال‌های تلگرامی در جلسه‌ای تقدیر کردند”.

این وکیل دادگستری در ادامه افزود: “حتی حمایت‌ها در آن زمان به حدی بود که گفتند به عنوان یک کسب و کار ثبت شده به شما وام می‌دهیم و به دلیل کار فرهنگی که انجام می‌دادند از آنها تشکر ‌کردند”.

درفشان ادامه داد: “اما الان به نظر می‌رسد افرادی که در آن زمان شهروندان قانون‌مدار بودند و کانال خود را ثبت کرده‌اند در حال قربانی شدن هستند”.

وکیل یکی از ادمین‌های کانال‌های تلگرامی در اصفهان با اشاره به پیامی که چند ماه پیش برای ادمین‌ها ارسال شده است، گفت: “یک روز پیام از نهادهای امنیتی می‌آید که فعالیت در تلگرام جرم است و با شما برخورد می‌شود. روز دیگر تماس می‌گیرند و احضاریه می‌فرستند و ادمین‌ها را به مجتمع قضایی اصفهان فرا می‌خوانند”.

درفشان در ادامه بیان کرد: “چهارشنبه گذشته تماس گرفتند و این خانم را به مجتمع قضایی اصفهان احضار کرده‌اند. در ادامه پیگیری‌ها متوجه شدیم که زنان دیگری که کانال‌های شیرینی‌پذیری، کیک‌پزی یا موضوعات مربوط به هنر و زنان دارند، هم احضار شده‌اند”.

این وکیل دادگستری در ادامه تاکید کرد: “این کانال‌هایی که ادمین‌های آنها به مجتمع قضایی اصفهان احضار شده‌اند، کاملا محتوایی با مفاهیم خانواده و روز دارند و به مباحث سیاسی ارتباطی ندارند، حتی فعالیت مدنی هم ندارند و تنها کار فرهنگی و آموزشی انجام می‌دهند”.

درفشان درباره افرادی که براساس پیگیری‌ها احضار شده‌اند، گفت: “موکل من با افراد زیادی ارتباط ندارد و تنها با ۹ نفر از زنانی که محتوای کانال آنها هم مانند خود اوست مرتبط است و گفته می‌شود از روز سه‌شنبه احضاریه‌هایی برای آنها فرستاده‌اند”.

این وکیل دادگستری در ادامه با بیان اینکه با موکل من به دلیل اینکه آدرسش تغییر کرده بود، تلفنی صحبت کردند، توضیح داد: “به موکلم گفته‌اند که برای ارائه توضیحاتی به آدرسی که اعلام کرده‌اند مراجعه کند. ایشان پرسیده‌اند مشکلی هست یا شاکی داشته‌ام؛ به او گفته‌اند حکم دادستان است باید به اینجا بیایید تا بیشتر صحبت کنیم”.

او درباره تعداد ادمین‌هایی که به مجتمع قضایی رفته‌اند، گفت: “همسر یکی از این زنان روز شنبه به محل احضاریه رفته‌اند، به او گفته‌اند که استفاده از فیلترشکن جرم است و همسرتان چرا در حال فعالیت در تلگرام است. باید به اینجا بیایند و تهعد بدهند که در تلگرام فعالیت نکنند”.

این وکیل دادگستری ادامه داد: “همسرشان گفته‌اند که ایشان مسافرت هستند، آنها گفته‌اند که حتما باید خودشان حضور پیدا کنند و تعهد بدهند که در تلگرام کار نکنند و فعالیت خود را به پیام‌رسان سروش ببرند و اگر نیایند حکم جلب برایشان صادر می‌کنیم”.

درفشان در ادامه توضیح داد: “همسر ایشان گفته‌اند که همسرم از فیلترشکن استفاده نمی‌کند و تلگرام در آپدیت جدید بدون فیلترشکن بالا می‌آید. آن مامور هم به او گفته است که من مامور و معذورم و صرفا باید موضوع را پیگیری کنم و حکم از بالا آمده است. این اتفاق در حالی رخ داده که بعضی کانال‌ها به دلیل نوع محتوای کانال مانند موزیک و رقص هیچ‌گاه کانال خود را ثبت نکرده‌اند و الان هم حاشیه امنیت دارند چون دولت اطلاعات و آدرس آنها را ندارد، اما این افراد که براساس قانون عمل کرده‌اند، الان در فشار قرار گرفته‌اند”.

در زیر تصویر یکی از پیامک‌ها به این ادمین‌های کانال‌های تلگرامی را می‌بینید.

لازم به اشاره است که پیشتر دادستان اصفهان با اشاره به اینکه هیچ کس اجازه استفاده از تلگرام را ندارد گفت که استفاده از تلگرام قطعا به وسیله فیلترشکن انجام می‌شود و فیلتر شکن عنوان جزایی داشته و قابل تعقیب و پیگیری است.

حسن رحیمی دادستان اصفهان با اشاره به استفاده برخی از مراکز رسمی از تلگرام گفت: “طبیعتا تصمیمی حاکمیتی مبنی بر استفاده نکردن از تلگرام گرفته شده و به همه سازمان‌ها، مراکز، دفاتر و خبرگزاری‌ها ابلاغ شده است. به دلیل مسائل خاصی که وجود دارد و مشکلات امنیتی که در این بستر متوجه کشور است، هیچ کس اجازه استفاده از تلگرام را ندارد”.

وی ادامه داد: “استفاده از تلگرام قطعا به وسیله فیلترشکن انجام می‌شود و فیلتر شکن عنوان جزایی داشته و قابل تعقیب و پیگیری است. همه افراد، سازمان‌ها و خبرگزاری‌هایی که از تلگرام استفاده می‌کنند اگر عنوان و گزارش شود مورد تعقیب قرار می‌گیرند”.

 از سوی بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران، دستور مسدودسازی پیام رسان تلگرام صادر شد. تلگرام محبوب‌ترین اپلیکیشن پیام‌رسان در ایران است و بنا بر اعلام مدیران تلگرام بیش از ۴۰ میلیون کاربر در ایران دارد. این اپلیکیشن پس از اعتراضات دی ماه سال گذشته برای مدتی در ایران فیلتر شد و پس از آن بحث‌ها بر سر مسدود کردن همیشگی آن بالا گرفت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید