خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  دستکم ۷ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۷ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته و امروز، حدود سی نفر از کارگران شهرداری مریوان، گروهی‌‌‌ از کارگران‌ کارخانه‌‌ فولاد بویرصنعت یاسوج، جمعی از مرغداران گنابادی، جمعی از کارگران کارتن مشهد، جمعی از کارگران نی بر کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، جمعی از مردم شهر برازجان استان بوشهر و جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین مشهد در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مورخ ۱۶ تیرماه ۱۳۹۷، صبح حدود سی نفر از کارگران شهرداری مریوان در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی مقابل دفتر شهرداری تجمع کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، صبح روز گذشته حدود سی نفر از کارگرانِ واحد تنظیف شهرداری مریوان در اعتراض به عدم دریافت مطالبات مزدی خود مقابل دفتر شهرداری تجمع کردند.

این کارگران می‌گویند بخشی از معوقات مزدیِ سال‌های ۹۵ و ۹۶ پرداخت نشده و در سال جاری نیز دو ماه دستمزد معوقه داریم.

به گفته کارگران، کمبود بودجه و مطالبات وصول نشده شهرداری، دلیل تاخیر در پرداخت دستمزدهاست.

روابط عمومی شهرداری مریوان پیش از این گفت: “شهرداری مریوان حدودا ۴۰ میلیارد بدهی دارد که از این مبلع تقریبا ۱۸ میلیارد تومان مربوط به دستمزدِ معوق کارگران و پرسنل شهرداری است”.

او ریشه مشکلات فعلی را در کاستی‌های دوره قبل می‌داند و می‌گوید: “حقوق معوق کارکنان و کارگران شهرداری مریوان مربوط به دوره مدیریت شهردار سابق و شورای دوره چهارم مریوان است”.

تجمع کارگران فولاد بویرصنعت یاسوج مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش ایلنا، مورخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۷، گروهی‌‌‌ از کارگران‌ کارخانه‌‌ فولاد بویرصنعت یاسوج برای چندمین بار در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات‌ خود از این کارخانه مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند.

گروهی از کارگران کارخانه فولاد بویرصنعت یاسوج که بیش از یک سال است حقوقی دریافت نکرده‌اند، روز گذشته (۱۶ تیرماه) برای چندمین بار مقابل ساختمان استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند.

یکی از کارگران معترض این کارخانه می‌گوید: “چندین سال است از کارفرمای کارخانه بویرصنعت طلب مزدی داریم اما وقتی برای دریافت مطالبات معوقه خود به دفتر کارفرما مراجعه می‌کنیم، کارفرما در پاسخ می‌گوید که منابع مالی کافی برای پرداخت مطالباتمان ندارد”.

به گفته وی، بیشتر کارگران این کارخانه نان‌آور خانه هستند و طبعا به دلیل عدم دریافت حقوق؛ مشکلات ‌زیادی برای آنها و خانواده‌هایشان ایجاد شده است.

طبق ادعای کارگران فولاد‌ بویر صنعت یاسوج؛ بیشتر کارگران این کارخانه مبلغ ۳۰ میلیون تومان از این کارخانه طلبکار هستند اما کسی پاسخگو نیست.

یکی از کارگران این کارخانه درباره مطالبات بیمه‌ای خود و همکارانش گفت: “از مهر ماه سال ۹۶ حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی پرداخت نشده و علاوه بر آن در سوابق بیمه‌ای هر یک از کارگران مشکلاتی دیده می‌شود”.

وی افزود: “به عنوان مثال کارگری که ۸ سال سابق بیمه‌ای در این کارخانه باید داشته باشد کارفرما فقط سه سال حق بیمه آن را به تامین اجتماعی پرداخت کرده است. این در صورتی‌ست که هر ماه مبالغ قابل توجهی از دستمزد کارگران برای پرداخت حق بیمه به تامین اجتماعی کسر شده است”.

وی تصریح کرد: “مهمترین خواسته او و همکارانش تعیین وضعیت شغلی و کاری کارگران و رفع دغدغه‌های خانواده‌های آنان است و در این راستا برای چندمین بار از مسئولان تقاضای رسیدگی به مشکلاتمان را داریم”.

قطع برق مرغداران گنابادی را نگران کرده است

به گزارش ایسنا، مورخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۷، جمعی از مرغداران گنابادی در پی قطع ناگهانی برق توسط اداره برق و تلف شدن بیش از ۶۰۰۰ قطعه مرغ، مقابل اداره برق تجمع کردند.

این مرغداران متضرر با آوردن مرغ‌های تلف شده خود در جلوی اداره برق گناباد تعدادی از آنها را به آتش کشیدند.

مصطفی علی اکبری یکی از مرغداران تجمع کننده در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که روز گذشته بر اثر قطع ناگهانی برق حدود ۴۰۰۰ قطعه مرغ از مرغداری من تلف شدند، گفت: “این مرغ‌ها در حدود ۸۰ تن و برآورد خسارت ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان بوده است”.

وی ادامه داد: “با توجه به هوای گرم، مشکلاتی برای تأمین انرژی در کشور بوجود آمده اما انتظار می‌رفت که حداقل برق واحدهای تولیدی از جمله مرغداری‌ها قطع نشود”.

این مرغدار اضافه کرد: “این ندانم کاری‌ها باعث اخلال در بحث تولید در کشور می‌شود”.

علی اکبری خاطرنشان کرد: “هنوز این خسارت ادامه داشته؛ چراکه درمان این مجموعه مرغداری نیازمند سرمایه زیادی است”.

این مرغدار گنابادی گفت: “بیشترین تولید مرغ شهرستان در محور بیدخت به روستای نجم آباد وجود داشته و انتظار داشتیم که حداقل برق این مسیر را قطع نکنند”.

اداره برق می‌توانست به ما فرصت دهد

حسن علی خدادادی دیگر مرغدار تجمع کننده نیز در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: “ظهر روز گذشته بر اثر قطع برق حدود بیش از ۲ هزار قطعه مرغ ۳ کیلوئی از واحد مرغداری بنده تلف شدند، آنهم زمانی که این مرغ ها آماده ورود به بازار بودند”.

وی خاطرنشان کرد: “اداره برق می‌توانست یکی دو روز به ما فرصت دهد تا فکری برای مولد اضطراری داشته باشیم که متأسفانه این فرصت داده نشد”.

مرغداران نیازمند حمایت بیشتر

در ادامه حسن مقیمی رئیس هیئت مدیره شرکت مرغداران متشکل گناباد نیز در گفت و گو با ایسنا، تاکید کرد: “در چهار روز قبل به شرکت اعلام کرده‌اند که امکان قطعی برق وجود دارد”.

وی عنوان کرد: “ما نیز در پاسخ به اداره برق نامه نوشتیم که با توجه به خسارت وارده در طول یک ماه گذشته به مرغداران کشور، حتی الامکان از قطع کردن برق مرغداری‌ها جلوگیری شود”.

رئیس هیئت مدیره شرکت مرغداران متشکل گناباد گفت: “متأسفانه روز گذشته با بی‌توجهی به درخواست مرغداران در ساعات ظهر برق محور بیدخت به نجم آباد توسط اداره برق قطع شد که در این رابطه بیش از ۶ هزار قطعه مرغ از دو مرغداری شهرستان تلف شدند”.

مقیمی با اشاره به این‌که تاکنون با فرمانداری، اداره برق و جهادکشاورزی در این رابطه مکاتبه شده است ، تصریح کرد: “با توجه به این‌که مرغداران با مشکلات عدیده‌ای نظیر افزایش قیمت دان و غیره دست و پنجه نرم می‌کنند می‌بایست حمایت بیشتر و بهتری از این تولید کننده صورت پذیرد”.

از مردم عذرخواهی می‌کنم

محمد بهشتی رئیس اداره برق گناباد نیز در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که بحث قطعی برق دستوری است که در کل کشور در حال اجراست ، گفت: “آن زمانی که احساس نیاز شود از طرف مرکز کنترل مقداری از بار شبکه به ناچار بایستی کم شود”.

وی افزود: “ما در این رابطه به مراکز حساس تولیدی از جمله مرغداری‌ها به صورت مکتوب، تلفنی و پیامکی اطلاع رسانی کرده‌ایم”.

رئیس اداره برق گناباد ضمن عذرخواهی از مردم و بویژه مرغداران متضرر ، خاطرنشان کرد: “برق یک منطقه قابل تفکیک نبود ولی زمان قطع برق را کم کرده‌ایم”.

بهشتی تأکید کرد: “قطعی برق مشکلی نیست که خیلی قابل پیش‌بینی باشد و ممکن است به دلیل شکستگی تیر برق یا آسیب‌هایی که در شبکه پیش می‌آید برق قطع شود و بر همین اساس باید افرادی که نسبت به قطع برق حساس هستند برای استفاده از مولدهای اضطراری از قبل پیش‌بینی های لازم را داشته باشند”.

تجمع کارگران مقابل استانداری خراسان رضوی

به گزارش ایسنا، مورخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۷، سرپرست حوزه اقتصادی و سرمایه‌گذاری معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی گفت: “علت تجمع کارگران کارتن مشهد روز گذشته در مقابل استانداری دریافت حقوق خود از محل اموال کارخانه بود”.

علی رسولیان در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص تجمع کارگران روز گذشته مقابل استانداری اظهار کرد: “عده‌ای از  کارگران کارتن مشهد متقاضی این هستند که مطالبات خود از کارخانه دریافت کنند و درخواست آنها در اولویت قرار گیرد”.

وی ادامه داد: “این مساله مدیریت شد و بنا بر این شد که با کمک دستگاه‌ قضایی کارگران بتوانند مطالبات خود را دریافت کنند، این مطالبات در خصوص حقوق کارگران بوده است”.

سرپرست حوزه اقتصادی و سرمایه‌گذاری معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: “کارگران کارتن مشهد خواهان این هستند که حقوق معوقه خود را از کارفرما دریافت کنند. بیشتر این مساله مربوط به حوزه کار و کارگری بوده و در خصوص تولید نیست”.

رسولیان عنوان کرد: “در واقع کارگران در خواست کردند که حقوق آنها از محل اموال کارخانه پرداخت شود که در خصوص این مساله دستگاه‌ قضایی دستور صادر کرده است، چون اموال کارخانه در رهن بانک‌هاست، این امر نیازمند صدور دستورها از سوی دستگاه قضایی بود”.

فعالیت در کارخانه نیشکر هفت تپه با اعتراض کارگران مختل شد

به گزارش ایرنا، مورخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۷، جمعی از کارگران نی بر کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و مطالبات خود صبح یکشنبه مانع ورود کارکنان به این شرکت شدند.

این کارگران نی بر مهاجر مدعی اند ۶ ماه است که حقوق آنان پرداخت نشده است.

این کارگران که شب گذشته را در کمپ کارگران نی بر نیشکر هفت تپه بسر برده اند همچنین نسبت به قطع آب و برق این کمپ از سوی شرکت معترض بودند.

کارگران معترض با تجمع در مقابل درب ورودی شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه از صبح روز یکشنبه مانع ورود کارکنان به این شرکت شده و روند فعالیت در این کارخانه تولید شکر را برای ساعاتی مختل کردند.

همچنین تعدادی از بازنشستگان کشت و صنعت نیشکر هفت تپه که نسبت به پرداخت نشدن سهم چهار درصدی کارفرما از سوی این شرکت گله مند می باشند در جمع کارگران نی بر حضور داشته و خواستار حل مشکل بازنشستگی خود شدند.

کارکنان کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در شمال خوزستان چند سالی است که به دلیل تاخیر در پرداخت حقوق و سایر مطالبات خود بارها دست به تجمع صنفی می زنند.

کشت و صنعت هفت تپه با حدود پنجهزار نفر نیروی کار در ۱۵ کیلومتری شهر شوش واقع است.

این شرکت اواخر سال ۱۳۹۴ از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

اعتراض مردم شهر برازجان استان بوشهر

به گزارش هرانا، مورخ ۱۶ تیرماه ۱۳۹۷، روز گذشته، جمعی از مردم شهر برازجان استان بوشهر در اعتراض به بی آبی، در تجمعات خیابانی که تا پاسی از شب ادامه یافت حضور یافتند.

اعتراض مالباختگان موسسه کاسپین مشهد

به گزارش هرانا، مورخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۷، امروز، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در شهر مشهد، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید