خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی, زنان, زندانیان  >  صدور حکم ۲۰ سال حبس برای چهار تن از زنان درویش گنابادی

صدور حکم ۲۰ سال حبس برای چهار تن از زنان درویش گنابادی

خبرگزاری هرانا – چهار تن از زنان درویش بازداشت شده در حوادث موسوم به گلستان هفتم توسط شعب ۱۵ و ۲۶ دادگاه انقلاب تهران جمعا به ۲۰ سال حبس محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجذوبان نور، احکام چهار تن از زنان درویش محبوس در زندان قرچک ورامین که پیش‌تر در بهمن‌ماه سال گذشته در ارتباط با حوادث موسوم به گلستان هفتم بازداشت شده بودند، توسط شعب ۱۵ و ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی و قاضی احمدزاده صادر شد.

احکام صادره برای این چهار درویش گنابادی در ادامه می‌آید:

۱. دکتر نازیلا نوری: ۵ سال حبس تعزیری

۲. آویشا جلال‌الدین: ۵ سال حبس تعزیری

۳. سیما انتصاری: ۵ سال حبس تعزیری

۴. شیما انتصاری: ۵ سال حبس تعزیری

اتهام این زنان، اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی کشور عنوان شده است.

این زنان درویش در جریان حادثه #گلستان_هفتم همراه با ضرب و شتم شدید بازداشت شده و در دوران نگهداری در زندان نیز از حقوق مقرر قانونی از جمله تفکیک با زندانیان سایر جرائم عمومی، حق تماس با بستگان و امکانات بهداشتی و درمانی محروم مانده و در ۲۲ خردادماه نیز از سوی گارد زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و نسبت به جداسازی آنها از هم اقدام شد.

لازم به ذکر است که این ۴ زن درویش گنابادی همراه با سایر زنان درویش محبوس در زندان قرچک از تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۹۷ در اعتراض به حمله خشونت‌بار ماموران گارد ویژه این زندان به آنها دست به اعتصاب غذا زده بودند و در تاریخ ۹ تیرماه ۱۳۹۷ پس از گذشت ۱۶ روز با انتشار نامه‌ای به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

هرانا نیز طی گزارشی هویت ضاربین و حمله‌کنندگان به زنان درویش زندانی را منتشر کرد.

مورخ ۱۱ تیرماه نیز شش تن از دراویش گنابادی بازداشت‌ شده در حوادث گلستان هفتم، توسط شعب ۱۵ و ۲۶ دادگاه انقلاب تهران جمعاً به ۳۷ سال حبس، ۲۹۶ ضربه شلاق، ۸ سال محرومیت از فعالیت و عضویت در احزاب، گروه‌ها، رسانه‌ها و مطبوعات و ۸ سال ممنوع‌ الخروجی محکوم شدند.

اخیرا جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران ضمن اشاره به اجرای حکم اعدام محمد ثلاث در خصوص پرونده دراویش زندانی از صدور دویست و ده فقره حکم از سوی شعب دادگاه انقلاب اسلامی خبر داد.

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته حضور پر تعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأمورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

در حالی که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی‌ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می‌کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید