خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های ملی, اندیشه و بیان, زندانیان  >  امام جمعه اهل سنت راسک خواستار آزادی عبدالله بزرگزاده و عماد بیجارزهی شد

امام جمعه اهل سنت راسک خواستار آزادی عبدالله بزرگزاده و عماد بیجارزهی شد

خبرگزاری هرانا – مولوی عبدالغفار نقشبندی امام جمعه موقت راسک در خطبه‌های نماز جمعه روز گذشته با اشاره به پرونده تجاوز به دختران ایرانشهر، خواستار آزادی عبدالله بزرگزاده و عماد بیجارزهی خواننده بلوچ شد. وی در این خصوص گفت که “چون عبدالله برادر حبیب الله سربازی است گمان می‌رود بازداشتش به خاطر تسویه‌حساب با برادرش باشد”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، مولوی عبدالغفار نقشبندی امام جمعه موقت راسک، ضمن اعلام همراهی با مولوی طیب در پیگیری پرونده تجاوزهای ایرانشهر گفت: “نه تنها مولانا محمدطیب بلکه هر عالمی که صاحب تریبون هست باید درد و دل مردم را مطرح کنند و عالمی که نتواند در تریبون درد و دل مردم را مطرح کند، عالمی خودفروخته و از خدا بی خبر است.”

خطیب مسجد جامع راسک افزود: “تقدیر و تشکر می‌کنم از تمامی جوانان غیور ایرانشهر که ابراز احساسات کردند و نتوانستند این جریان را تحمل کنند درد خود را عنوان کردند و با خواهران دلسوخته و ستمدیده همدردی کردند. و تشکر میکنم از مسئولان بابت بازداشت تعدادی از متجاوزان”

مولوی عبدالغفار نقشبندی در ادامه افزود: “دو گلایه دارم، یکی این است که بعضی از عزیزان ما که به هر نحوی ابراز احساسات کردند، یکی عبدالله بزرگزاده و یکی عماد بیجارزهی که یک خواننده بلوچ معروف به شاه بلوچ است، که در همدردی با دختران ایرانشهر بازداشت شدند باید آزاد شوند”.

وی افزود :” این عزیزان اگر بخاطر این جرم که از دختران ستمدیده مسلمان بلوچ دفاع کردند دستگیر شدند اول بیایند دستبند را بدست من عبدالغفار بزنند و با قدرت بیان می‌کنم اگر قرار باشد کسی بخاطر دفاع از خواهران مسلمان بلوچ اعدام شود اولین اعدامی باید عبدالغفار باشد.”

امام جمعه موقت راسک گفت: “شما می دانید که جوان های بلوچ زیادی کشته شدند و ما بخاطر کشته شدن که سینه های قبرستان ما پر از جوانان غیور بلوچ هست اما ما موضع گیری نکردیم، بلوچ کشته شود اما غیرتش زیر سؤال نرود”.

معاون حوزه علمیه اهل سنت راسک خاطرنشان کرد : “تقاضا داریم باید عبدالله بزرگ زاده آزاد شود و شاه بلوچ که اشعاری برای دفاع از خواهران مظلوم بلوچ گفته نیز آزاد شود”.

وی در ادامه افزود : “چون عبدالله بزرگزاده برادر حبیب الله سربازی که در خارج از کشور است ذهن همه به سمتی می رود که عبدالله بزرگزاده به خاطر تسویه حساب برادرش گرفته شده است لهذا اگر بخاطر ابراز احساسات گرفته شده تمام جوانان و ما تمام قوم بلوچ ابراز احساسات کردیم اگر این جرمه همه ما مجرم هستیم وگرنه باید آزاد شوند.”

امام جمعه موقت راسک در پایان گفت : “از مسؤلین گرامی انتظار داریم این فاجعه‌ای که در ایرانشهر بوجود آمده، همانطور که به خواهران فارس ما تجاوز شده بود پرونده سریعاً جمع شد پرونده ایرانشهر را هم با سرعت تمام جمع کنند”.

مولوی محمد حسین گرگیج امام جمعه اهل سنت آزاد شهر نیز در خطبه‌های نماز جمعه روز گذشته با اشاره به پرونده تجاوز به دختران ایرانشهر و بازداشت عبدالله بزرگ‌زاده بیان داشت که مسئولان قضایی این گونه مسایل را باید دقیق ریشه یابی کنند تا مجرمان اصلی بازداشت شوند و نباید افرادی از روی توهمات بازداشت و زندانی شوند.

گفتنی است، عبدالله بزرگزاده در هنگام بازداشت یک فایل صوتی مکالمه با ماموران بازداشت کننده که بر سر وی داد می‌کشیدند منتشر کرد.

هرانا پیشتر گزارش کرده بود، این شهروند روز چهارشنبه ۳۰ خردادماه به بازداشتگاه اطلاعات سپاه زاهدان منتقل شد.

لازم به یاداوری است که “عماد بیجارزهی” معروف به “شاه بلوچ” در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ توسط ماوران لباس شخصی در منزل پدری‌اش در شهرستان چابهار بازداشت شد.

پیشتر یک منبع مطلع در این باره گفت: “ماموران لباس شخصی درب منزل پدرش رفته و خود را به عنوان دوستان شهرستانی شاه معرفی کرده، وقتی دم درب آمده بازداشتش کردند. پدرش به ارگان های امنیتی مراجعه کرده به وی گفتند که شاه بلوچ را به سپاه سلمان زاهدان منتقل کردند، وقتی آنجا رفته گفتند به تهران منتقل شده و جای دقیقش را اعلام نکردند. خانواده شاه بلوچ نخواستند موضوع را رسانه‌ای کنند تا آزاد شود ولی هنوز حتی جای نگهداریش را هم به درستی نگفتند”.

شاه بلوچ آهنگ‌هایی در خصوص مشکلات سیاسی و اجتماعی شهروندان بلوچ خوانده است.

لازم به ذکر است که طی ماه‌های اخیر مسئله‌ی تجاوز در ایران سیر صعودی داشته است.

در آخرین مورد هرانا گزارش کرده بود، سلمان خدادادی نماینده مردم ملکان که اکنون ریاست کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی را بر عهده دارد و پیش‌تر نیز دارای سوابقی از جمله تجاوز و آزار جنسی بوده است، به تازگی از سوی تعداد دیگری از دختران به تجاوز، آزار جنسی و سواستفاده از موقعیت خود متهم شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید