خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۹ تیر ۱۳۹۷, 21st of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۴/۰۹ ساعت ۲۱:۵۷:۳۲

    خانه  > اعدام  >  رهایی از اعدام ۲ زندانی در ۲ پرونده جداگانه/ رهایی از اعدام ۶ زندانی در استان هرمزگان

رهایی از اعدام ۲ زندانی در ۲ پرونده جداگانه/ رهایی از اعدام ۶ زندانی در استان هرمزگان

خبرگزاری هرانا – پسری که در جریان سرقت خودروی پژو ۲۰۶‌ دختر جوانی را در خیابان گاندی زیر گرفته و به قتل رسانده بود در یک قدمی چوبه دار بخشیده شد. بنابر خبری دیگر، مردی که ۴ سال قبل در درگیری خیابانی جوانی را با چاقو به قتل رسانده و در انتظار اعدام بود، بدون هیچ قید و شرطی از سوی خانواده مقتول بخشیده شد. همزمان، رئیس کل دادگستری استان هرمزگان گفت که با وساطت شورای حل اختلاف و اجرای احکام استان هرمزگان و پس از اخذ رضایت خانواده مقتولین، ۶ نفر از مرتکبین قتل عمد از اعدام رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جوان آنلاین، مورخ ۶ تیر ۱۳۹۷، پسری که در جریان سرقت خودروی پژو ۲۰۶‌دختر جوانی را در خیابان گاندی زیر گرفته و به قتل رسانده بود در یک قدمی چوبه دار بخشیده شد.

این حادثه ساعت ۱۹:۲۰ چهارم اردیبهشت سال‌ ۹۱ در خیابان گاندی رخ داد که در جریان آن پسری به خاطر سرقت خودروی ۲۰۶ دختر جوان، وی را زیر گرفت و به قتل رساند.

لحظاتی پس از اعلام این خبر از سوی مأموران کلانتری ۱۰۵‌سنایی قاضی محمد شهریاری، بازپرس وقت ویژه قتل دادسرای امور جنایی در رأس اکیپی از کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی راهی محل شدند.

مأموران در محل حادثه کوچه هشتم گاندی نرسیده به پل همت با جسد دختر ۲۶‌ساله‌ای به نام تینا روبه‌رو شدند که بررسی‌ها حکایت از این داشت دختر جوان زیر چرخ‌های خودروی به کام مرگ رفته‌است.

همان ابتدا کارآگاهان دریافتند لحظاتی قبل تینا در حال پارک کردن خودروی‌۲۰۶ خودش بوده که پسر جوانی به بهانه کمک برای پارک کردن پشت فرمان خودروی ۲۰۶ نشسته و پس از سرقت خودرو، او را زیر گرفته و از محل گریخته است.

همزمان با ادامه تحقیقات مأموران با کمک شاهدان عینی اقدام به بازسازی چهره متهم کردند.

در حالی که تحقیقات درباره این حادثه ادامه داشت به مأموران خبر رسید متهم همراه پسر جوان دیگری با خودروی سرقتی اقدام به موبایل قاپی در یکی از خیابان‌های شمالی تهران کرده‌اند.

بدین ترتیب مأموران دوباره با کمک شاکی، چهره متهم را ترسیم کردند که مشخص شد عامل حادثه پسر ۲۱‌ساله‌ای به نام دارا است.

بررسی پرونده دارا نشان داد وی معتاد به شیشه و از سارقان سابقه دار است که چند باری روانه زندان شده است.

در نهایت مأموران پس از گذشت دو ماه از حادثه، متهم را که به بهانه ترک اعتیاد در کمپی مخفی شده بود بازداشت کردند.

دارا در بازجویی‌ها ابتدا منکر جنایت و مدعی شد یکی از دوستانش خودرو را سرقت کرده و به او داده است.

بنابراین مأموران دوست وی را دستگیر کردند، اما مشخص شد وی دروغ گفته و عامل اصلی حادثه دارا است.

متهم وقتی با مدارک و دلایل روبه‌رو شد به سرقت خودروی‌۲۰۶ اعتراف کرد و گفت: “قصد قتل نداشته است”.

وی در شرح ماجرا گفت: “شب حادثه شیشه مصرف کرده بودم و اصلاً حال خوبی نداشتم”.

ساعتی قبل از سرقت دختر مورد علاقه‌ام با من تماس گرفت و گفت: “با هم برای تفریح به اطراف تهران برویم. با مادرم تماس گرفتم و خواستم خودرواش را چند ساعتی در اختیار من قرار بدهد، اما او قبول نکرد. پس از این به طرف خانه‌مان به راه افتادم که در خیابان گاندی مشاهده کردم مقتول در حال پارک خودرواش است. بلافاصله به سراغش رفتم و به دروغ گفتم خودروی پشتی متعلق به من است و اجازه بدهد من خودروی‌اش را پارک کنم تا خسارتی به خودروام وارد نشود. او قبول کرد و من پشت فرمان نشستم و تصمیم به سرقت خودرو گرفتم. دنده عقب رفتم و از روی دختر جوان رد شدم و بعد هم دختر جوان شروع به داد و فریاد کرد که هنگام فرار متوجه نشدم دوباره از رویش عبور کرده‌ام”.

وی ادامه داد: “چند روز بعد هم همراه یکی از دوستانم تلفن همراه پسر جوانی را به بهانه تماس ضروری گرفتم و اقدام به فرار کردیم”.

متهم پس از بازسازی صحنه جرم و صدور کیفرخواست در شعبه‌۷۱ دادگاه کیفری استان تهران محاکمه شد.

پدر مقتول گفت که دخترم نخبه بود و برای قاتل درخواست اعدام دارم و هیئت قضایی هم متهم را به اعدام محکوم کردند.

در حالی که متهم در یک قدمی چوبه دار قرار داشت هیئت صلح و سازش دادسرای امور جنایی تهران به سرپرستی قاضی محمد شهریاری، سرپرست دادسرای جلسات صلح و سازش برای جلب رضایت از اولیای‌دم برگزار کردند.

در نهایت دو روز قبل اولیای‌دم پس از گرفتن دیه، رضایت‌نامه کتبی خود را به شعبه اجرای احکام ارائه دادند.

بدین ترتیب متهم با اقدام اولیای‌دم به زندگی دوباره برگشت.

بخشش اعدامی بدون قید و شرط

به گزارش ایران، مورخ ۹ تیر ۱۳۹۷، مردی که ۴ سال قبل در درگیری خیابانی جوانی را با چاقو به قتل رسانده و در انتظار اعدام بود، بدون هیچ قید و شرطی از سوی خانواده مقتول بخشیده شد.

معاون قضایی رئیس کل و رئیس شورا‌های حل اختلاف فارس در این باره گفت: “در این درگیری که سال ۹۳ اتفاق افتاد، مرد جوانی به علت درگیری و ضرب و جرح عمدی با سلاح سرد به قتل رسید. قاتل دستگیر شد و با توجه به شواهد و مدارک به جرم خود اعتراف کرده و به اعدام محکوم شد”.

عبدالمهدی موسوی افزود: با پیگیری‎های انجام شده از سوی رئیس و اعضای شورای حل اختلاف شعبه شهرستان استهبان-استان فارس- پس از برگزاری ۱۰ جلسه مصالحه با خانواده مقتول و صحبت با اولیای دم و دعوت از معتمدین و ریش سفیدان محلی، رضایت شاکیان حاصل و اولیای دم با گذشت بدون قید و شرط رضایت خود را اعلام و متهم به قتل را بخشیدند”.

این پرونده قتل پنجمین محکوم به اعدام است که از ابتدای امسال تاکنون در استان فارس با رضایت اولیای دم به مصالحه ختم شده است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان: رهایی ۶ نفر از اعدام

به گزارش میزان، مورخ ۹ تیرماه ۱۳۹۷، رئیس کل دادگستری استان هرمزگان صادق اکبری گفت که با وساطت شورای حل اختلاف و اجرای احکام استان هرمزگان و پس از اخذ رضایت خانواده مقتولین، ۶ نفر از مرتکبین قتل عمد از اعدام رهایی یافتند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با اشاره به آمار ۳۴ درصد پرونده‌های مستعد صلح و سازش در سال گذشته، از رهایی ۶ نفر از اعدام خبر داد.

وی افزود: “زندانی شدن افراد هم به خودشان و هم‌خانواده‌هایشان لطمه‌های زیادی وارد می‌کند و باید تلاش گردد افراد تا جایی که امکان دارد زندانی نشوند و اگر به لحاظ قانونی به علت مشکل مالی زندانی شدند با مساعدت انجمن‌های حمایت از زندانیان و ستاد دیه از زندان‌ها آزاد بشوند و یا مدت‌زمان حبس آن‌ها و آسیب‌های ناشی از آن کاهش یابد”.

اکبری یکی از مهمترین راهکار‌های زندانی نشدن افراد یا آزادی زودهنگام آن‌ها را استفاده از جایگزین‌های حبس یا تأسیسات نوین حقوقی برشمرد که در قانون مجازات اسلامی پیش بینی شده است.

وی خاطرنشان کرد: “در سال ۱۳۹۶، ۱۲ هزار و ۲۳۰ فقره رأی در مورد استفاده از تأسیسات نوین حقوقی توسط محاکم قضایی استان هرمزگان صادرشده است که نسبت به سال ۹۵، ۶۱ درصد افزایش آمار داشته‌ایم”.

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان گفت: “یکی دیگر از اولویت‌های ما رسیدگی به جرائم خاصی مانند قتل عمد، تجاوز به عنف، سرقت، به ویژه سرقت به عنف، قاچاق مواد مخدر و مشروبات الکلی، تظاهرات مستانه، چاقوکشی و عربده‌کشی و جرایمی از این قبیل است که موجب سلب آسایش مردم می‌شود”.

اکبری افزود: “این جرائم در دادسرا‌ها و محاکم استان و در شعب ویژه با مدیریت از وقوع تا اجرای حکم رصد و بررسی می‌شوند”.

وی اظهار داشت: “آمار‌ها و گزارش‌ها حکایت از کاهش این نوع جرائم در سطح استان هرمزگان دارد”.

اکبری ادامه داد: “۷۱ درصد جرایم استان در شهر بندرعباس اتفاق می‌افتد، ولی در عین حال هرمزگان از استان‌های کم جرم و امن کشور محسوب می‌شود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید