خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زنان, سایر گروهها  >  نماینده ایرانشهر در مجلس؛ در پرونده دختران ایرانشهر بحث تعرض و تجاوز سازمان یافته مطرح است

نماینده ایرانشهر در مجلس؛ در پرونده دختران ایرانشهر بحث تعرض و تجاوز سازمان یافته مطرح است

خبرگزاری هرانا – نماینده ایرانشهر در مجلس شواری اسلامی با اشاره به اینکه در پرونده دختران ایرانشهر خانواده‌ها به دلیل ملاحظات قومی، سنتی و منطقه‌ای عملا این ریسک را نکرده‌اند که شکایتی انجام دهند و تنها چهار نفر تاکنون شکایت کرده‌ و سه نفر به پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند گفت که در ایرانشهر فقط بحث تعرض و تجاوز سازمان یافته مطرح است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از عصز ایران، محمد نعیم امینی فرد نماینده ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آخرین وضعیت پرونده دختران ایرانشهر گفت: “در حال حاضر ۴ نفر شکایت کرده اند که سه نفر از آنها به پزشکی قانونی مراجعه کرده و یک نفر مراجعه نکرده است. با توجه به بافت سنتی ایرانشهر ما خیلی انتظار نداریم که به تعداد شکایات اضافه شود اما حدس ما این است که تعداد شاکیان بیش از این است”.

عضو کمیسیون بهداشت ادامه داد: “خانواده‌ها به دلیل ملاحظات قومی، سنتی و منطقه ای عملا این ریسک را نکرده‌اند که شکایتی انجام دهند ضمن اینکه باید اطمینان خاطر عملی را برای قربانیان ایجاد کنیم که تحت حمایت های لازم قرار می‌گیرند”.

این نماینده مجلس افزود: “در حال حاضر یک متهم دستگیر شده و یک متهم نیز خودش را معرفی کرده است و حداقل دو نفر دیگر طبق اعترافات متهمان دستگیر شده وجود دارند که باید تحت تعقیب قضایی قرار گیرند”.

وی ادامه داد: “این افراد خاستگاه مشابهی ندارند که بگویم به یک جناح خاص یا قومیت خاصی وابسته هستند، آنچه از شواهد پیداست گویا این افراد یکدیگر را پیدا کرده‌اند”.

امینی فرد در مورد اینکه آیا این حادثه شبیه حادثه کرمان است گفت: “ماهیت این اتفاق با اتفاق کرمان کاملا متفاوت است، در کرمان برخورد حذفی با افرادی که فکر می‌کردند مشکل دارند انجام شده بود ولی در ایرانشهر فقط بحث تعرض و تجاوز سازمان یافته مطرح است”.

سخنگوی کمیسیون بهداشت با بیان اینکه عزم جدی و کلی برای سامان دادن به این پرونده وجود دارد گفت: “ما منتظر تحقیقات قضایی هستیم که امیدواریم تحقیقات قضایی روال عادی خودش را طی می کند و این پرونده به سرانجام برسد”.

امینی فرد با بیان اینکه این مسئله خاص ایرانشهر نیست گفت: “مسئله تعرضات جنسی ممکن است در هرجای جهان و ایران اتفاق بیفتد، این گونه اتفاقات ناخوشایند نشان می دهد که جامعه ما از یک بیماری مزمنی رنج می برد که عملا جنبه های آن مخفی است و بعضی موقع ها جنبه های آشکار همانند حادثه ایرانشهر پیدا می کند”.

وی تصریح کرد: “آموزش های ما برای مهارت های زندگی بویژه در سطح اطفال و نوجوانان فوق العاده ناقص است و ما عملا آموزش های جنسی محافظت کننده را نداریم، آموزشی را که به زن به عنوان یک انسان احترام بگذارد و نه به عنوان یک جنس و طعمه قلمداد شود را در جامعه نداشته ایم و همه اینها ضعف های فرهنگی ماست”.

نماینده مردم ایرانشهر گفت: “ایرانشهر به عنوان یک شهر رو به رشد با مشکل حاشیه نشینی و بحران جدی اشتغال روبروست، این شهر به شدت از نبود فضاهای فرهنگی که بتوان در آن فضاها مناسبات سالم را سامان داد روبروست، در این شهر حتی یک سینما هم وجود ندارد”.

وی اضافه کرد: “مرکز جغرافیایی بلوچستان است و عملا مورد مراجعه جمعیت یک میلیون نفری است و متاسفانه از هرگونه امکانات رفاهی و فرهنگی رنج می برد که این سزاوار جمعیت این شهر نیست”.

امینی فرد تاکید کرد: “اینکه یک نفر یا ۴۰ نفر مورد تعرض قرار گرفته است اتفاق ثانویه است و مسئله اساسی این است که این اتفاق نامناسب حتی برای یک زن یا هر انسانی نباید بیفتد”.

گفتنی است چندی پیش جمعی از زندانیان سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج با نگارش نامه‌ای سرگشاده اعلام کردند که در واکنش به واقعه تجاوز به تعداد زیادی از دختران و زنان در منطقه ایرانشهر از روز شنبه ۳ تیرماه به مدت سه روز اعتصاب می کنند. آنها امیدوارند اب این اقدام ضمن جلب توجه افکار عمومی به این واقعه بر رسیدگی فوری مسئولان نسبت به این فاجعه و مجازات متجاوزان تاکید کنند.

لازم به ذکر است، پس از آنکه مولوی محمد طیب به نقل از یکی از خانواده های قربانیان تجاوز واقعه هولناک تجاوز به ۴۱ دختر در شهرستان ایرانشهر را بیان کرد، این موضوع به صدر اخبار رسانه ها تبدیل شد.

مولوی طیب گفته بود: “تجاوزگران صاحبان زر و زور بودند، بی بی سی فارسی نیز پس از گفتگو با خانواده یکی از قربانیان از یونیفرم پوش بودن تجاوزکاران خبر داد”.

لازم به اشاره است که پس از گذشت یازده روز ار بازداشت عبدالله بزرگ زاده معترض بازداشت شده در تجمع روز یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ که در حمایت از “دختران ایرانشهر” در مقابل فرمانداری این شهر برگزار شده بود، کماکان از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.

مولوی طیب ملازهی امام جمعه ایرانشهر از وجود یک باند تبهکار پرده برداشت که تاکنون به ۴۱ زن تجاوز به عنف کرده‌اند.

طی ماه‌های اخیر مسئله‌ی تجاوز در ایران سیر صعودی داشته است.

در آخرین مورد هرانا گزارش کرده بود، سلمان خدادادی نماینده مردم ملکان که اکنون ریاست کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی را بر عهده دارد و پیش‌تر نیز دارای سوابقی از جمله تجاوز و آزار جنسی بوده است، به تازگی از سوی تعداد دیگری از دختران به تجاوز، آزار جنسی و سواستفاده از موقعیت خود متهم شده است.

ایرانشهر یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان ایران است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید