خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  قسامه سرنوشت متهمان به قتل را مشخص خواهد کرد

قسامه سرنوشت متهمان به قتل را مشخص خواهد کرد

خبرگزاری هرانا – مراسم قسامه سرنوشت متهمانی که چهار سال قبل با آتش زدن خودرویی در ساختمان مسکونی باعث مرگ زن ۶۲ ساله و نوه‌اش شده بودند را مشخص خواهد کرد. بر اساس این تصمیم اگر اولیای‌دم نتوانند ۵٠ نفر از اقوام نسبی خود را به دادگاه معرفی کنند که حاضر باشند قسم یاد کنند متهمان عامل قتل هستند، آن وقت متهمان باید ۵٠ بار قسم بخورند که مرتکب قتل نشده‌‌اند و در این صورت تبرئه می‌شوند. اما اگر ۵٠ فامیل نسبی مقتولان قسم بخورند این متهمان قاتل هستند، متهمان به اعدام محکوم می‌شوند. قسامه یکی از ضعیف‌ترین راه‌های اثبات قتل و جراحات و صدمات بر اعضاء بدن است که با وجود لوث (عبارت از ظن قاضی به راستگویی مدعی است) قابل اجرا است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جوان آنلاین، این آتش سوزی مرگبار ۳ بهمن ماه سال ۹۳ در ساختمان شش طبقه‌ای مسکونی در محله مجیدیه رخ داد که در جریان آن زن ۶۲ ساله‌ای همراه نوه ۲ ساله‌اش و دو مرد جوان دیگر به کام مرگ رفتند. با اعلام این خبر قاضی مدیر روستا بازپرس ویژه قتل دادسرای امور جنایی تهران همراه کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی در محل به تحقیق پرداختند. بررسی‌های اولیه حکایت از این داشت آتش سوزی از خودروی بی ام وی در پارکینگ ساختمان شروع شده و به طبقات بالا سرایت کرده است.

ماموران در بررسی‌های خود در این حادثه به رد پای مردی رسیدند که قبلا به عنوان نگهبان در این ساختمان مشغول به کار بود. همچنین مشخص شد وی از صاحب خودروی بی ام به عنوان دستمزد نگهبانی‌اش طلب داشته و او را تهدید به آتش سوزی کرده است‌. بدین ترتیب ماموران وی را پس از مدتی شناسایی و بازداشت کردند. همچنین ماموران در جریان این پرونده چند متهم دیگر هم بازداشت کردند.

متهم اصلی در بازجویی‌ها به اختلاف حساب با مرد بی‌ام‌و سوار اعتراف کرد و گفت او را تهدید به آتش سوزی کرده است اما هرگز دست به آتش سوزی نزده است. متهمان دیگر هم معاونت و مشارکت در آتش سوزی را انکار کردند. بدین ترتیب بازپرس پرونده با توجه به عدم دلیل کافی برای توجه به اتهام متهمین برای آنها قرار منع تعقیب صادر کرد اما دادیار اظهار نظر با رد قرار منع تعقیب موضوع را برای برخی از متهمین لوث تشخیص داد که به همین دلیل پرونده برای بررسی به دادگاه کیفری یک استان تهران ارسال شد که قضات بعد از بررسی تشخیص به برگزاری مراسم قسامه گرفتند. بنابراین اولیای دم باید افرادی را برای قسامه به دادگاه معرفی کنند.

قسامه یکی از ضعیف‌ترین راه‌های اثبات قتل و جراحات و صدمات بر اعضاء بدن است که با وجود لوث (عبارت از ظن قاضی به راستگویی مدعی است) قابل اجرا است و آن به صورت ادای سوگند توسط “پنجاه” نفر از بستگان در قتل عمدی و “بیست و پنج” نفر در قتل شبه عمدی است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید