خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۷ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۷ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته و امروز، جمعی از معلمان حق التدریسی اردبیل، جمعی از کارگران شرکت تولیدی پارس میل لنگ در تاکستان، شماری از کارگران بازنشسته نیشکر هفت‌تپه، تعدادی از پیمانکاران شرکت توزیع برق اهواز، حدود ۵۰ نفر از معلمان بازنشسته ناحیه چهار آموزش و پرورش شیراز، گروهی از کسبه و بازاریان تهران و جمعی از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، روز گذشته جمعی از معلمان حق التدریسی اردبیل در اعتراض به شرایط معیشتی خود تجمع کردند.

روز گذشته (سوم تیر) جمعی از معلمان حق‌التدریسی اردبیل در اعتراض به شرایط معیشتی خود، تجمع اعتراضی برگزار کردند.

حاضران در تجمع می‌گویند: “وزارت آموزش و پرورش بایستی هرچه زودتر معوقات مزدی معلمان رسمی و حق‌التدریس را بپردازد؛ در شرایطی که روز به روز از ارزش نقدینگی و سرمایه مردم کم می‌شود، تاخیر در پرداخت مطالبات نقدی، به ضرر صددرصدی معلمان است”.

یکی دیگر از خواسته‌های معلمان، افزایش حقوق است؛ یکی از حاضران در تجمع می‌گوید: “با این حقوقی که دریافت می‌کنیم، قادر به اداره زندگی و رفع مایحتاج اولیه نیستیم و مجبوریم به کار دوم یا سوم روی بیاوریم”.

تجمع کارگران پارس میل لنگ برای پیگیری معوقات مزدی و دیگر مطالبات

به گزارش ایلنا، کارگران پارس میل لنگ به منظور اعتراض و پیگیری وضعیت معوقات مزدی و دیگر مطالبات خود، طی چند روز اخیر تجمعاتی را برگزار کردند.

تعدادی از کارگران شرکت تولیدی پارس میل لنگ در تاکستان، طی چند روز اخیر تجمعاتی را در محل این شرکت جهت اعتراض و پیگیری وضعیت معوقات مزدی و دیگر مطالباتشان برگزار کردند.

یکی از کارگران به ایلنا گفت: “کارگران این شرکت ۴ ماه کامل معوقه مزدی دارند. هم‌چنین دو سال (شامل سال‌های ۹۵ و ۹۶) می‌شود که مسئولان شرکت، پاداش بهره‌وری (آکورد) کارگران را پرداخت نکرده‌اند”.

وی افزود: “مرخصی‌هایی که کارگران شرکت طی سال‌های ۹۳، ۹۴، ۹۵ و ۹۶ استفاده نکرده‌اند و طبق قانون، می‌بایستی هزینه‌اش به کارکنان بازگردانده شود، معوق شده است”.

این کارگر درباره وضعیت کارگرانی که در آستانه بازنشستگی قرار دارند، گفت: “تعدادی از نیروهای کار (هم قراردادی و هم رسمی) هستند که سابقه کار بالایی دارند و در آستانه بازنشستگی قرار دارند. این‌ها دو گروه هستند. تعدادی که موعد بازنشستگی آنها در سال گذشته بود و عده‌ای نیز موعد بازنشستگی آنها در سال جدید است و مجموعا حدود ۲۸ نفر می‌شوند. متاسفانه سنوات آنها به‌درستی پرداخت نشده و بخشی از آن باقی مانده است”.

وی درباره وضعیت حق بیمه‌های کارگران، اظهار داشت: “حق بیمه‌ها نامنظم و به‌سختی واریز می‌شود و مشکلات بسیاری را برای وضعیت درمانی کارگران و خانواده آنها ایجاد کرده است”.

این کارگر در پایان، گفت: “در این شرکت، حدود ۲۰۰ نفر کارگر مشغول به کار هستند که مطالبات مختلفی دارند. حتی رانندگانی هستند که صرفا بار حمل می‌کنند و قراردادی با این شرکت ندارند اما آنها نیز مطالبه دارند”.

تجمع کارگران بازنشسته نیشکر هفت تپه برای دریافت سنوات

به گزارش ایلنا،صبح امروز ، شماری از کارگران بازنشسته نیشکر هفت‌تپه با اجتماع مقابل دفتر مدیریت این مجتمع، خواستار دریافت مطالبات سنواتی خود شدند.

صبح امروز (دوشنبه، ۴ تیر ماه) شماری از کارگران بازنشسته نیشکر هفت‌تپه با اجتماع مقابل مدیریت این مجتمع، خواستار دریافت مطالبات سنواتی خود شدند.

از قرار معلوم این کارگران بازنشسته که شمارشان به حدود ۳۷۰ نفر می‌رسید، از آذر ماه تا اسفند ماه سال ۹۶ به مرور بازنشسته شده‌اند و بعد از گذشت حدودا سه ماه هنوز نتوانسته‌اند مطالبات عقب افتاده خود را دریافت کنند.

یکی از کارگران بازنشسته می‌گوید: “بعد از سال‌ها تلاش با سوابق بالای ۲۰ سال توانستیم با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان‌آور از این کارخانه بازنشسته شویم اما ظاهرا کارفرما نبود منابع مالی را دلیل پرداخت نشدن سنوات ما عنوان می‌کند لذا آن‌ها که از ادامه این وضعیت خسته شده‌اند؛ تصمیم به برپایی این تجمع گرفته‌اند”.

پیمانکاران توزیع برق اهواز خواستار مطالبات خود شدند

به گزارش ایرنا، تعدادی از پیمانکاران شرکت توزیع برق اهواز روز دوشنبه با حضور در برابر در ورودی این شرکت خواستار دریافت مطالبات پرداخت نشده خود شدند.

در حالی که بیشتر سایت ها و کانال های خبری با انتشار عکس هایی، این مطالبه را انعکاس دادند مدیر روابط عمومی شرکت توزیع برق اهواز روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا هرگونه تجمعی را رد کرد.

علیرضا شکرخدایی گفت: “چند نفر از پیمانکاران این شرکت مطابق با روال همیشگی و مانند قبل، درخصوص بحث مطالبات با مدیریت شرکت گفت و گو کردند و سعی شد تا به صورت دو طرفه این موضوع بررسی شود”.

برخی ازمعلمان شیراز: شهرداری مجوزساخت زمین هایمان راصادر کند

به گزارش ایرنا، حدود ۵۰ نفر از معلمان بازنشسته ناحیه چهار آموزش و پرورش شیراز عصر دوشنبه با حضور در محوطه شورای اسلامی این شهر، خواستار صدور مجوز ساخت برای زمین های خود از سوی شهرداری شدند.

تجمع کنندگان اظهار می کنند: “با وجود اینکه ۲۷ سال از واگذاری این زمین ها از سوی تعاونی فرهنگیان آموزش و پرورش ناحیه چهار به معلمان این ناحیه سپری می شود اما شهرداری با این ادعا که زمین ها در منطقه گردشگری واقع شده است، برای ما مجوز ساخت صادر نمی کند”.

یکی از این معلمان بازنشسته به خبرنگار ایرنا گفت: “سال ۱۳۷۰ تعاونی فرهنگیان آموزش و پرورش ناحیه چهار شیراز زمین هایی را در قصر قمشه این شهر به ۱۷۰ نفر از معلمان شاغل در این ناحیه برای ساخت واحد مسکونی فروخت”.

اسلاملو افزود: “این زمین ها اکنون تفکیک و نقشه های ساخت منازل فرهنگیان نیز تهیه شده اما شهرداری شیراز با این ادعا که زمین ها در منطقه گردشگری واقع شده است، مجوز ساخت برای آنها صادر نمی کند”.

وی ادامه داد: “پیرو این ادعای شهرداری، معلمان ذی نفع اقدام به جذب سرمایه گذار برای ساخت مجموعه ای گردشگری در این مکان کردند اما شهرداری شیراز با این طرح هم موافقت نکرد”.

او گفت: “در حال حاضر هر یک از این ۱۷۰ معلم بازنشسته در مکان یاد شده، حدود ۳۰۰ متر مربع زمین دارند و شهرداری شیراز قصد دارد این زمین ها را به قیمت بسیار اندک از آنان خریداری کند”.

این فرهنگی بازنشسته بیان کرد: “قیمت این زمین ها در مکان نام برده که در مجاورت مجتمع تجاری قرار دارد، اکنون به ازای هر متر مربع بیش از ۳۰ میلیون ریال است اما هدف شهرداری شیراز این است که این زمین ها را به قیمت هر مترمربع کمتر از ۲ میلیون ریال از این معلمان بازنشسته خریداری کند”.

اسلاملو افزود: “برخی از این معلمان به دلیل نیاز مالی و نا امید شدن از به نتیجه رسیدن پیگیری هایشان در این زمینه، زمین خود را به قیمت ۵۶۰ میلیون ریال و یا کمتر از این مبلغ به شهرداری شیراز واگذار کردند”.

وی اضافه کرد: “شهرداری شیراز باید مجوز ساخت واحد مسکونی برای این معلمان بازنشسته در مکان نام برده صادر کند و یا این زمین ها را به قیمت واقعی که کارشناسان تایید می کنند از آنها خریداری کند”.

احمدرضا دستغیب، رئیس شورای اسلامی شهر شیراز نیز با حضور در میان این معلمان بازنشسته به آنها قول داد این موضوع را پیگیری کند اما تا لحظه مخابره خبر تجمع کنندگان این مکان را ترک نکرده بودند.

گزارشی از وضعیت بازار تهران

به گزارش ایرنا، گروهی از کسبه و بازاریان تهران امروز – دوشنبه – مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در میدان بهارستان تجمع کردند و خواستار رفع برخی مشکلات صنفی و اقتصادی خود شدند.

برخی کسبه بازار تهران امروز در اعتراض به برخی مسائل صنفی مغازه های خود را بسته و با تجمع مقابل مغازه ها خواهان رسیدگی به وضعیت صنفی خود هستند.
تجمع این افراد به شکل پراکنده و آرام بود.

درهمین ارتباط، «علی فاضلی» رئیس اتاق اصناف ایران در گفت وگو با خبرنگار ایرنا رخدادهای اخیر بازار تهران را «سازمان یافته» دانست و مدعی شد: “دست های پیدا و پنهانی به دنبال بر هم زدن بازار هستند و سرچشمه این حرکت ها در خارج از بازار است”.

فاضلی افزود: “تجمع های صنفی حق اصناف و بازار است و اصناف می توانند چنین تجمع هایی در قالب اتحادیه ها و با اخذ مجوزهای قانونی برای تامین مطالبات صنفی خود برگزار کنند”.

وی اظهارداشت: “آنچه دیروز بعداز ظهر و امروز صبح در بازار تهران اتفاق افتاده، متفاوت از این روند است؛ عده ای خاص وارد بازار می شوند و در اصل به بازار حمله می کنند، می خواهند بازار را تحریک کنند تا بازار تعطیل شود”.

لازم به یادآوری است که جمعی از کسبه بازارا تهران، امروز در اعتراض به افزایش قیمت ارز،گرانی کالاها و رکود بازار مغازه‌های خود را بستند. اعتراضی که همزمان با سردادن شعار و دخالت نیروی انتظامی در بعضی نقاط به خشونت کشیده شد.

بر اساس گزارش‌ها، ابتدا پارچه‌فروشان و بازاریان راسته بازار بزرگ و چارسوق و سرای قیصریه اقدام به بستن مغازه‌های خود کردند و پس از آن سایر بازاریان بخصوص در بازار طلافروشان و میدان شاه نیز با بستن مغازه‌ها به آنها پیوستند.

تصاویر هرانا از اعتصاب منطقه بازار امروز را در اینجا ببینید.

دانشجویان خواستار رسیدگی وزارت علوم به مطالبات خود شدند

به گزارش ایرنا، جمعی از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران بار دیگر در اعتراض به احکام قضایی برای تعدادی از دانشجویان دستگیر شده تجمع کردند و خواستار پیگیری مطالبات خود از سوی وزارت علوم شدند.

دهها دانشجو ظهر امروز (دوشنبه) با حضور در ساختمان دانشکده اقدام به تجمعی آرام و به دور از حاشیه کردند.

این دانشجویان با حمل پلاکاردهایی با مضمون هایی همچون احکام قضایی تمام دانشجویان باید لغو شود، تمام دانشجویان بازداشتی حق تحصیل دارند، سال آینده تحصیلی با حضور تمامی همدرسان، خواستار پیگیری مطالباتشان از جانب مسوولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بودند.

یکی از دانشجویان معترض در این تجمع اظهار داشت: “باید اهالی دانشگاه به این رفتارها واکنش نشان دهند و اعتراضات دانشجویی را تا زمان پاسخگویی ادامه دهیم”.

وی گفت: “انتظار از حراست وزارت علوم و دانشگاه ها داریم تا گزارشی در مورد حسن شهرت افراد و دانشجویان دستگیر شده تهیه کنند. همچنین علوم، تحقیقات و فناوری بایستی این موضوع را در دستور کار هیات وزیران برده و از دانشجویان دستگیر شده دفاع کند”.

پیشتر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در گفت و گو با ایرنا گفته بود که همکارانش در دانشگاه تهران و ستاد وزارت، پیگیر حل مشکلات دانشجویان از راه‌های قانونی هستند.

منصور غلامی با بیان اینکه شخصا با رئیس محترم قوه قضائیه برای رفع مشکلات دانشجویان صحبت کرده‌ام، تصریح کرده بود: “بلافاصله پس از دریافت خبر صدور حکم اولیه، دستور تشکیل کمیته‌ای متشکل از معاون فرهنگی و اجتماعی و معاون حقوقی و امور مجلس و غیره را صادر کرده‌ام تا پیگیر موضوع باشند”.

گفته می شود حدود ۱۱ تن از دانشجویان دانشگاه تهران بر اساس احکام قضایی که نوع اتهام آنان هنوز به طور کامل مشخص نشده است، از ادامه تحصیل در دانشگاه تهران محروم شده اند.

غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز که طی چند روز گذشته در این اجتماع دانشجویی حضور داشت، امروز نیز به میان معترضین دانشجویی آمد و اظهار داشت: “کمیته ای در این زمینه شکل گرفته و پیگیری ها همچنان ادامه دارد و در این راستا نیز دادخواستی تنظیم و به شعبه مربوطه ارایه کرده ایم”.

وی گفت: “در کشورمان قانون وجود دارد و ما نیز تمام تلاشمان این است که قانون به درستی اجرا شود”.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به اعتراضات تنی دیگر از دانشجویان افزود: “نمی شود هر آن چه را به ذهنتان می رسد، باور کنید و حضور مجدد نماینده وزیر علوم طی یک هفته به این دانشکده نشاندهنده این است که ما پیگیر این امر هستیم”.

غفاری یادآور شد: “دانشجویان بازداشتی باید درخواست تجدیدنظر خود را با مراجعه به مراجع قضایی تسلیم نمایند و بنده نمی توانم رای دادگاه را تضمین کرده و مدعی لغو تمامی احکام باشم”.

وی تصریح کرد: “وزارت علوم از قبل از عید نوروز به تمامی معاونت های حقوقی دانشگاه ها اعلام کرده تا پیگیر کار آنان باشند؛ البته این به شرطی است که خود این دانشجویان به این معاونت ها رجوع کنند”.

پیشتر شهیندخت مولاوردی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در مورد احکام صادر شده درباره دانشجویان دستگیر شده در پی حوادث دی‌ماه سال گذشته اظهار داشت: “وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وعده داده بود که پرونده ای برای این دانشجویان تشکیل نشود اما متاسفانه پرونده هایی در این راستا شکل گرفت”.

وی گفت: “اخیرا احکام این داشجویان رسانه ای شده که متوجه شدیم برای ۱۱ دانشجو حکم سنگین صادر شده است و چون رای دادگاه بدوی بود، هم اکنون منتظر هستیم که با هماهنگی هایی که انجام می شود این احکام در دادگاه تجدیدنظر شکسته شود”.

دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی افزود: “تمام تلاشمان این است که احکام در نهایت به تبرئه منجر شود و در این راستا دولت، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت دادگستری تلاش می کنند”.

در ادامه تجمع امروز دانشجویان، احمد نادری مدیر گروه انسان شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران نیز اظهار داشت: “روز گذشته جلسه ای در دفتر نهاد رهبری در دانشگاه با حضور اساتید داشتیم که مباحث مناسب و مطلوبی نیز مطرح شد”.

وی گفت: “مسوول نهاد دفتر مقام معظم رهبری در دانشگاه با جدیت پیگیر این کار است تا احکام دانشجویان تقلیل و یا لغو شود”.

مدیر گروه انسان شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران افزود: “خروجی جلسه گذشته در نهایت این شد که نظر تخصصی خویش را در راستای تسهیل در کار دانشجویان به قوه قضاییه ارایه کنیم”.

وی ادامه داد: “بر اساس اعلام دوستان و نمایندگان لیست ۶۴ نفری از دانشجویان دانشگاه های مختلف را در اختیار داریم که پیگیر کار تمامی آنان هستیم؛ اما نمی توان زمان مشخصی برای حصول نتیجه اعلام کرد”.

نادری خاطرنشان کرد: “البته ارجحیت با دانشجویانی است که دادگاه برای آنان حکم صادر کرده است و سعی داریم در این راستا گام های مناسب و مطلوبی برداریم”.

در ادامه این جلسه برخی از دانشجویان اعتراضاتی را مطرح کردند از جمله اینکه بعد از ۶ ماه هنوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری لیست کامل دانشجویان دستگیر شده در حوادث دی ماه سال گذشته را ندارد .

در ادامه این تجمع حجت الاسلام فرج الله تازه کندی نماینده دفتر نهاد رهبری در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران نیز اظهار داشت: “باید بر اساس قانون حرکت کرد و جلو رفت؛ نه قوه قضاییه می تواند به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دستور دهد و نه بالعکس؛ بلکه قانون معیار اصلی اقدامات است”.

تازه کندی افزود: “یک هفته است که پیگیر این ماجرا هستیم پس بهتر است که با صبر و حوصله و با توسل به قانون اقدام کنیم”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید