خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۸ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۸ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته و امروز، جمعی از معلمان حق التدریس مقابل مجلس، جمعی از اعضای تعاونی مسکن کارگران شرکت برق تهران، جمعی از کارگران شهرداری اشتهارد، جمعی از کارگران فضای سبز منطقه ۱۱ شهرداری کرج، جمعی از نانوایان شهر مشهد، جمعی از کارگران پارس‌میل‌لنگ تاکستان قزوین، جمعی از کارگران فولاد بویراحمد و جمعی از کاسبان پاساژ علاءالدین و چارسو در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، جمعی از معلمان حق التدریس امروز در اعتراض به وضعیت استخدامی خود در مقابل مجلس تجمع کردند.

خواسته اصلی آنها در مرحله اول، تعیین تکلیف استخدامی و تصویب هرچه سریعتر طرح یک فوریتی الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی از سوی نمایندگان مجلس است.

به گفته یکی از معترضان، تصویب این طرح مدتهاست که به درازا کشیده و بلاتکلیفی ما حق‌التدریسی‌ها همچنان ادامه دارد.

خواسته دیگر معترضان، به سامان شدن واریز دستمزدها و پرداخت معوقات مزدی‌ست. آنها می‌گویند باید مدتها منتظر بمانیم تا وزارتخانه برای پرداخت مطالبات مزدی ما اقدام کند.

این چندمین بار است که معلمان حق‌التدریس دست به تجمع اعتراضی می‌زنند و خواستار روشن شدن وضعیت استخدامی خود می‌شوند.

تجمع اعضای تعاونی مسکن کارگران شرکت برق تهران

به گزارش ایلنا، اعضای تعاونی مسکن کارگران شرکت برق تهران از ساعت ۱۰ صبح امروز مقابل دادگاه کیفری شماره ۱ در خیابان خیام تجمع کرده‌اند.

اعضای تعاونی مسکن کارگران شرکت برق تهران از ساعت ۱۰ صبح امروز مقابل دادگاه کیفری شماره ۱ در خیابان خیام تجمع کرده‌اند.

جمعی از آنها که مقابل دادگاه حضور دارند، در مورد دلایل اعتراض خود، گفتند: “با وجود اینکه سال‌ها از موعد تحویل آپارتمان‌ها می‌گذرد اما تکلیف بیش از ۲۰ هزار نفر از کارگران و افرادی که به صورت آزاد و البته غیرقانونی آنها را خریده‌اند، مشخص نیست”.

کارگران معترض افزودند: “چندین نفر از کسانی که عضو هیات مدیره این تعاونی بوده‌اند در سال‌های گذشته به اتهام شرکت در کلاهبرداری، جعل و انتقال مال به غیر بازداشت شده‌اند. البته دو نفر از متهمان هم‌اکنون با قید وثیقه از زندان بیرون آمده‌اند. ما به این مسئله اعتراض داریم چراکه متهمان اهتمامی نسبت به تحویل آپارتمان‌ها به خرج نداده‌اند”.

اعضای تعاونی مسکن کارگران شرکت برق تهران در سال‌های گذشته تجمعات متعددی مقابل دادگاه و مجلس شورای اسلامی برگزار کرده‌اند به امید اینکه مشکلاتشان برطرف شود.

یک نفر از معترضان افزود: “بسیاری از کسانی که از این تعاونی آپارتمان خریده‌اند درآمد چندانی ندارند. خیلی از آنها در خیابان دستفروشی می‌کنند، مثلا سبزی می‌فروشند و مستاجر هستند یا پس از بازنشستگی به مسافرکشی روی آورده‌اند؛ آنها چه گناهی کرده‌اند که باید سال‌ها معطل شوند و زجر خانه به دوشی را بکشند”.

معترضان طوماری نیز تهیه کرده‌‌اند که متن آن به شرح زیر است:

مستحضر هستید حدود ۲۷ سال از تشکیل تعاونی کارکنان برق تهران می‌گذرد که حدودا از سال ۸۵ تعاونی فوق به لحاظ انحرافاتی که هیئت مدیره وقت (متهمان امروز) در نتیجه زیاده‌فروشی‌ها، جعل اسناد و کارت‌های عضویت و رواج بازار خرید و فروش – دخالت افراد بیرونی و وابستگان غیرمسئول تعاونی و اخلال در انجام قوانین و مقررات بخش تعاون و اساسنامه تعاونی عملا کار واگذاری زمین‌ها مسکوت ماند که متعاقب آن منجر به دستگیری عوامل شبکه کلاهبرداری گردید اما اعضای شاکی همچنان در انتظار محاکمه متهمان هستند که نه تنها هنوز با وجود حجم سنگین کلاهبرداری متهمان و مشخص بودن جرائم آنان طبق کیفرخواست هیچ رای محکومیتی صادر نگردیده بلکه وثیقه‌های ۲۰۰ الی ۱۵۰ میلیارد تومانی آنها به هیئت میلیارد تومان رسانده‌اند و آنها هم آزادانه دارند به ریش اعضای دربند و سرگردان می‌خندند و تنها حدود شش سال پیش در زمان آقای مدیر …. با دعوت ۱۲۰ نفر به وسیله پیامک قول دادند که تا آبانماه سال ۹۲ زمین‌های ۲۳ هزار نفر را تحویل خواهند داد اما در حال حاضر آنچه که را مدنظر اعضای تعاونی خصوصا بعد از انتخابات اردیبهشت ۹۵ هیئت مدیره تعاونی هست انتشار عبارات ضد و نقیض و بازار داغ نهادهای قضایی و اجرایی گفته می‌شود که واقعا در شرایط همسویی همه دستگاه‌ها و تعاونی با یکدیگر فشارهای روحی و روانی اعضا و خانواده‌هایشان را دوچندان نموده است که عامل آن هم طی این مدت ۲۷ ساله‌ای که به اعضا گذشته است سکوت طولانی دادگاه کیفری و تعاونی و عدم پاسخگویی مدلل و عدم شفا‌ف‌سازی است که گویی وظیفه‌ای جز این ندارند که امیدداریم دادگاه محترم و قضات دلسوز با حفظ حرمت از باب تکریم ارباب رجوع نسبت به پاسخ سوالات و خواسته‌های اعضای مالباخته که ذیلا خواهد آمد جامه عمل بپوشند.

۱. با توجه به اینکه شکایت اعضای تعاونی برق به صورت انفرادی از تعاونی فوق به منزله شکایت از هیئت مدیره‌های قبلی بوده و جرائم و تخلفات و زیاده‌فروشی‌ها و اعمال خلاف قوانین و اساسنامه و رواج سوداگری‌های غیرقانونی و جعل اسناد و وارد کردن پای دلالان و وابستگانشان به تعاونی بر آن دادگاه محترم و سایر دستگاه‌ها پوشیده نیست بنابراین چه دلیلی صدور احکام محکومیت متهمان مشمول مرور زمان گردیده.

۲. با توجه به اینکه اسناد جعلی و غیرجعلی هم در پرونده شاکیان و هم در بانک اطلاعاتی و سیستم رایانه‌ای تعاونی برق قرار دارد آیا واقعا این توصیه دادگاه محترم به هیئت مدیره هست که باید با ثبت نام جامع اینترنتی اقدام به تفکیک اسناد جعل از اسناد غیرجعل نمایند که از این رهگذر هیئت مدیره تعاونی پرونده‌های دارای نواقص اسنادی را جزء اسناد جعلی قلمداد می‌نمایند.

۳. نظر به اینکه هیئت مدیره تعاونی واگذاری زمین‌های اعضای دارای مدرک واقعی را منوط به کسب اجازه از دادگاه محترم کیفری می‌دانند لذا شایسته است به دادگاه محترم مراتب و چگونگی زمین‌های آن دسته از اعضا که مشکلی ندارند را جهت واگذاری کتبا اعلام نمایند.

۴. نظر به اینکه اغلب اعضای محترم تعاونی برق اغلب بازنشسته و سالمند هستند در عمر جوانی درآمدهای ناچیز خود را در کف اخلاص برای خرید زمینی که سرپناهی داشته باشند به حساب تعاونی واریز کرده‌اند لذا امیدوارانه در انتظار صدور و ابلاغ حکم تحویل زمین به متهمان هستند و شاید به حق خود برسند. امید می‌رود دادگاه محترم با متهمان و افراد بیرونی که جرم آنان محرز و مشخص گردیده با شدت و قدرت عمل نمایند نه با مماشاتی که قطعا با در نظر گرفتن اوضاع و احوال اعضای از کار افتاده و زحمات خانواده آنان زیبنده دادگاه کیفری نیست.

۵. در خاتمه خواست اعضا از محاکمه متهمان وسودجویانی که هر کدام با جعل اسناد به تعداد بسیاری از مردم این سرزمین و آن هم در حکومت جمهوری اسلامی که به جای زمین گنجشک را در هوا فروخته‌اند زندان ابد و محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی نیست بلکه محکومیت آنان می‌باید به تهیه و خرید زمین و تحویل به اعضایی باشد که خودشان کلاهبرداری کرده‌اند.

تجمع کارگران شهرداری اشتهارد، واقع در استان البرز

به گزارش ایلنا، تعدادی از کارگران شهرداری اشتهارد، واقع در استان البرز، چند روز است با خاتمه قرارداد پیمانکارشان، بیکار شده‌اند. در پی این مسئله، تعدادی از آنها روز پنج‌شنبه (۳۱ خرداد) در مقابل فرمانداری شهرستان اشتهارد تجمع کردند.

در همین زمینه، محسن ملاحسنی (شهردار اشتهارد) گفت: “کارگران مورد بحث که تعدادشان ۷۶ نفر است طرف قرارداد با یک شرکت پیمانکار حجمی به‌نام شرکت آوای حریر سبز هستند. این شرکت طی یک یا دو سال گذشته برنده مناقصاتی بود که شهرداری برای انجام یک‌سری پروژه‌های مختلف خدمات شهری و فضای سبز برگزار می‌کرد و کارگران از این شرکت دستمزد می‌گرفتند و لیست بیمه آنها نیز از آنجا رد می‌شد”.

وی ادامه داد: “آخرین قرارداد این شرکت با شهرداری تا ۵ خرداد امسال بود که به‌ معنای این بود کارگران تا آن تاریخ مشغول به کار خواهند بود. با توجه به وضعیت نگران‌کننده‌ای که برای کارگران وجود داشت با وساطت فرماندار شهرستان و امام جمعه قرار شد قرارداد تا آخرین روز خرداد ماه تمدید شود تا آن زمان مناقصه جدیدی برگزار شده و شرکت جدیدی به‌کار گرفته شود. این امر با ارجاعات قانونی هم ممکن شد. البته اعتبار لازم برای این مسئله را شهرداری اشتهارد در حالی تامین کرد که خود شهرداری حدود یک‌سال و نیم است با کمبود اعتبار و نقدینگی برای تأمین امورات خودش مواجه است و اکنون هم در پرداخت دستمزد نیروهای رسمی و قراردادی‌اش یک‌ماه عقب‌افتادگی دارد”.

وی افزود: “این بیکاری در پی تمام شدن قرارداد و مدت زمان کار بود و بعد از آن نه شهرداری قراردادی با این پیمانکار داشت که بخواهد اعتباری صادر کند و نه پیمانکار پروژه‌ای داشت که بخواهد پیش ببرد. بعد از انتهای خرداد، کار به اتمام رسیده بود و دیگر هیچ جای تمدیدی نداشت؛ بنابراین بر اساس روال برگزاری مناقصه و تعیین پیمانکار، وضعیت پیشامد کرده، احتمالاً چند هفته ادامه خواهد داشت”.

شهردار اشتهارد درباره خبر تجمع کارگران مذکور، گفت: “در پی تجمع آنها که بیشتر یک‌ نوع ارائه خواسته بود، جلسه‌ای با حضور فرماندار، شهردار، رئیس شورای شهر، رئیس شهرک صنعتی اشتهارد و… برگزار شد تا فکری به حال آنها شود. پیشنهاد شد تا زمانی که تکلیف قرارداد پیمانکار بعدی مشخص گردد از بعضی از این کارگران برای کار در واحدهای شهرک صنعتی اشتهارد استفاده شود. به این صورت که کارگران رجوع کرده و بر اساس تخصص‌هایی که دارند معرفی‌نامه برای آنها تنظیم گردد تا در جاهای مورد نیاز مشغول به کار شوند. البته در بین آنها، کسانی هم هستند که مشاغلی دیگر مانند کشاورزی و دامداری دارند”.

تجمع کارگران پیمانی فضای سبز شهرداری منطقه ۱۱ کرج

به گزارش ایلنا، روز گذشته کارگران فضای سبز منطقه ۱۱ شهرداری کرج به‌دلیل عدم دریافت سه‌ماه از حقوق خود مقابل ساختمان شهرداری مرکزی کرج تجمع کردند.

در همین رابطه، مرتضی جبه‌داری (مسئول روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۱ کرج) گفت: “کارگران مورد بحث، نه طرف قرارداد با شهرداری بلکه پیمانکار هستند. طبق قرارداد، پیمانکار موظف به تامین مالی دو ماه حقوق کارکنان طرف قرارداد خود است. به علاوه، روال کار اینگونه است که پیمانکار موظف به ارائه صورت وضعیت اقداماتش به مسئولان مربوطه در شهرداری است”.

مسئول روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۱، اظهار داشت: “با توجه به اینکه پیمانکار صورت وضعیت فروردین و اردیبهشت را تاکنون ارائه نکرده، از شهرداری هم هزینه‌ای دریافت نکرده است. معمولا پروسه ارائه صورت وضعیت یک‌هفته به طول می‌انجامد. از این بابت، خود شهرداری راسا و به‌صورت علی‌الحساب، امروز اقدام به پرداخت معوقات مزدی فروردین و اردیبهشت کارگران مذکور می‌کند. در رابطه با ماه خرداد نیز، ابتدا باید مشکلات دوماه قبل آن را رفع و رجوع کند تا بتوان درباره خرداد کاری کرد”.

وی افزود: “البته جدا از معوقات مزدی، سختی و فشار کار ازجمله دیگر مشکلاتی‌ست که کارگران به آن مبتلا هستند و اینکه پیمانکار به اشکال مختلف، از میزان تعیین شده دستمزد می‌کاهد”.

جبه‌داری در پایان، تاکید کرد: “البته تعلل‌ در ارائه صورت وضعیت و تامین حقوق کارگران موجب جریمه شدن پیمانکار خواهد شد چراکه چنین اقداماتی، مشکلاتی را در پیش‌برد اهداف تعیین‌شده کار ایجاد می‌کند”.

تجمع نانوایان ساکن در شهر مشهد

به گزارش هرانا، امروز جمعی از نانوایان شهر مشهد در اعتراض به پایین بودن نرخ نان و دیگر خواسته های صنفی خود، مقابل اتحادیه صنف نانوایان این شهر، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

اعتراض کارگران پارس‌ میل‌لنگ تاکستان

به گزارش رادیو زمانه، در تاکستان کارگران پارس‌میل‌لنگ که چهار ماه دستمزد نگرفته‌اند تجمع کردند و خواستار پرداخت فوری مطالبات مزدی خود شدند. کارگران گفته‌اند که در قراردادشان بندی وجود دارد که حق اعتراض به تاخیر در پرداخت مزدها را ندارند.

تجمع کارگران فولاد بویراحمد

به گزارش رادیو زمانه، در یاسوج نیز جمعی از کارگران فولاد بویراحمد مقابل ساختمان استانداری رفتند تا به چند ماه دستمزد معوق اعتراض کنند. کارگران می‌گویند که چند ماه دستمزد نگرفته‌اند.

تجمع کسبه علاء الدین و چارسو در اعتراض به وضعیت قیمت ارز

به گزارش ایرنا، جمعی از کاسبان پاساژ علاءالدین و چارسو در اعتراض به وضعیت ارز مغازه های خود را تعطیل کردند.

شماری از کسبه پاساژ علاءالدین که به فروش تلفن همراه و متعلقات آن اشتغال دارند، عصر امروز در اعتراضی صنفی، مغازه‌های خود را برای ساعتی بستند.
پس از این اعتراض، کسبه پاساژ در یک تصمیم جمعی مغازه‌های خود را به روی مشتریان گشودند و سوء استفاده از شرایط موجود و موج ایجاد شده در بازار ارز را بشدت محکوم کردند.

در این پیوند وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در توئیتی نوشت: “امروز پس از جلسه دولت، در بازار چارسو حضور پیدا کردم. فعالیت کسبه به حالت عادی بازگشته است. تلفن همراه و تجهیزات رایانه امروز از ملزومات زندگی مردم است و به نوبه خود برای تامین ارز برای این تجهیزات تلاش خواهم کرد. هر چند در این میان لازم است با سودجویی‌ها نیز برخورد جدی شود”.
محمد جواد آذری جهرمی افزود: “لیست شرکت‌هایی که به آن‌ها ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات گوشی تلفن همراه به آن‌ها تخصیص یافته است، با هماهنگی بانک مرکزی و وزارت اقتصاد، تا ساعاتی دیگر توسط روابط عمومی وزارت ارتباطات منتشر خواهد شد”.

پاساژ علاء الدین یک مجتمع تجاری خرید و فروش موبایل و لوازم دیجیتال در تهران واقع در تقاطع خیابان‌های جمهوری اسلامی و حافظ است. این پاساژ داری یک هزار و ۱۰۰ فروشگاه است.

پاساژ علاءالدین ۱۰ طبقه بود. با تخریب طبقه‌ای که به طبقه هفتم معروف بود، ۹ طبقه شد. دو طبقه دیگر این پاساژ یعنی طبقات منفی یک و منفی دو نیز غیرقانونی احداث شده است. این طبقات قرار بود پارکینگ باشد.
هر طبقه پاساژ حدود ۱۱۰ واحد تجاری را در خود جای داده و روزانه هزاران نفر به این مجتمع تجاری مراجعه می‌کنند.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید