خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, زندانیان  >  آخرین وضعیت محمد حبیبی، فعال صنفی معلمان در زندان تهران بزرگ

آخرین وضعیت محمد حبیبی، فعال صنفی معلمان در زندان تهران بزرگ

خبرگزاری هرانا – وکیل مدافع محمد حبیبی، فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران که در اردیبهشت ماه سال جاری، در جریان تجمع معلمان بازداشت شده بود، ضمن اشاره به انتقال آقای حبیبی از قرنطینه ۲ زندان تهران بزرگ به تیپ ۴ این زندان، از تبدیل قرار وثیقه به بازداشت و عدم رسیدگی مسئولان در خصوص اعتراض وی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، حسین تاج وکیل مدافع محمد حبیبی، فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران که در اردیبهشت ماه سال جاری، در جریان تجمع معلمان بازداشت شده بود، در این باره اظهار کرد: “پس از اینکه «محمد حبیبی» به همراه دیگران بازداشت شد، سایرین با قرار کفالت ۵۰ میلیون تومانی آزاد شدند و برای موکلم قرار وثیقه صادر شد این در حالی است که فرصتی برای تامین وثیقه به ما داده نشد تا ایشان آزاد شود”.

وکیل مدافع محمد حبیبی عنوان کرد: “پرونده محمد حبیبی به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب ارجاع شد و متاسفانه پس از آن، دو اتفاق نادر رخ داد. اول اینکه ایشان را به جای زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل کردند و دیگر اینکه دادگاه قرار وثیقه ایشان را به قرار بازداشت تبدیل کرد و هر دو با نظر ضابط بوده است که دستگاه قضایی نیز نظر ضابطین را پذیرفته است”.

وی با بیان اینکه قانون آیین دادرسی کیفری به بررسی وضعیت جسمانی فرد بازداشت شده توسط پزشک تصریح دارد، بیان کرد: “در مورد موکلم بازپرس در مرحله دادسرا دو مرتبه دستور داد متخصص ایشان را ویزیت کند اما تا همین لحظه یعنی بیش از حدود ۴۰ روز از بازداشت ایشان هنوز برای بررسی وضعیت جسمی، نزد پزشک اعزام نشدند. ایشان دچار دردهایی در ناحیه قفسه سینه و آریتمی قلبی شده اند که احتمالا ناشی از ضرب و شتم در زمان بازداشت است”.

تاج خاطرنشان کرد: “چند روز پیش موکلم را از قرنطینه ۲ به تیپ ۴ زندان تهران بزرگ منتقل کردند و متاسفانه ایشان در کنار افرادی نگهداری می شوند که مجرمان و متهمان اتهامات بسیار سنگین هستند و هیچ ارتباطی با معلمی که خواسته خود را فریاد زده است ندارند”.

وی افزود: “به قرار بازداشت موکلم اعتراض کردیم و پرونده برای رسیدگی به اعتراض ما به دادگاه تجدیدنظر ارسال شده ولی متاسفانه تاکنون به شعبه ارجاع نشده و نسبت به اعتراض ما رسیدگی صورت نگرفته است”.

حسین تاج پیش از این در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه در را بطه با این پرونده اظهار کرد: “بعد از فراخوانی که برای بازنشستگان و شاغلین فرهنگیان صادر شده بود، در تمامی ایران تجمعاتی صورت گرفت و بر همین مبنا ۲۰ اردیبهشت ماه سال جاری به مناسبت هفته معلم، عده‌ای از فرهنگیان مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند. تجمع کنندگان خواستار مطالبات صنفی شان بودند و خواسته آنها چیزی جز مطالبات صنفی در چارچوب قانون نبوده است”.

وی افزود: “ابتدا ۱۶ نفر از این معلمان از جمله موکلم در زمان تجمع بازداشت شدند ولی پس از حدود چند روز سایرین با قرار کفالت ۵۰ میلیون تومانی آزاد شدند و در حالی که اتهامات همه معلمان اخلال در نظم عمومی و یکسان بود ولی نمی‌دانم که چرا موکلم آزاد نشده است”.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای حبیبی پیشتر در گفت‌وگو با گزارشگر هرانا گفت: “خانواده آقای حبیبی طی یک ماه اخیر چندین نامه به قوه قضاییه، رییس جمهور و برخی نماینده‌های مجلس نوشته و خواستار انتقال این معلم از زندان تهران بزرگ به زندان اوین شده‌اند، اما با گذشت بیش از یک ماه همچنان پاسخی دریافت نکرده‌اند و با توجه به لغو قرار وثیقه ایشان، آقای حبیبی پس از گذشت ۴۰ روز همچنان به صورت بلاتکلیف در بند قرنطینه ۲ زندان تهران بزرگ نگهداری می‌شود”.

گفتنی است محمد حبیبی از زمان بازداشت تاکنون بدون در نظر گرفتن قانون تفکیک جرائم در شرایطی اسفناک در بند قرنطینه ۲ زندان تهران بزرگ نگهداری می‌شود.

این منبع مطلع پیشتر در خصوص اتهامات آقای حبیبی به هرانا گفته بود: “اتهامات آقای حبیبی “تبلیغ علیه نظام به دلیل یادداشت‌هایشان در کانال کانون صنفی معلمان”، “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات صنفی” و “اجتماع و تبانی به دلیل عضویت در کانون صنفی معلمان” عنوان شده است”.

لازم به یادآوری است پیش تر در تاریخ ۱۵ خردادماه سال جاری سازمان آموزش بین‌الملل در بیانیه‌ای بازداشت محمد حبیبی، فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران را محکوم کرده و خواستار آزادی این معلم زندانی شده بود.

پس از بازداشت و انتقال محمد حبیبی به زندان تهران بزرگ در ابتدا برای ایشان قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی صادر شد که این وثیقه و قرار وثیقه پرونده پیشین، پس از ارجاع پرونده به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب توسط قاضی ماشاالله احمدزاده لغو و قرار بازداشت موقت برای ایشان صادر شد.

پیشتر حسین تاج وکیل محمد حبیبی، از جزئیات پرونده موکلش خبر داد و گفته بود که امیدواریم آموزش و پروش به عنوان نماد مخاطب فعالان صنفی به طور جدی نسبت به پیگیری حقوق این معلم اقدام کند.

لازم به یادآوری است روز پنج‌شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ پیرو فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، بسیاری از معلمان بازنشسته و شاغل در شهرهای مختلف ایران اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. در تهران تعدادی از تجمع‌کنندگان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

چند روز پس از تجمع مورد اشاره، در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه، تمام بازداشت شدگان این تجمع به غیر از محمد حبیبی با تودیع قرار کفالت از زندان اوین آزاد شدند.

لازم به اشاره است، محمد حبیبی فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران پیش‌تر نیز در تاریخ ۱۲ اسفندماه سال گذشته، توسط نیروهای امنیتی در محل کار خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود و پس از گذشت ۴۴ روز مورخ ۲۶ فروردین ۹۷ با تودیع وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید