خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها, گزارش تصویری  >  کرمان؛ کپرنشینان محروم‌ “قلعه گنج” / گزارش تصویری

کرمان؛ کپرنشینان محروم‌ “قلعه گنج” / گزارش تصویری

خبرگزاری هرانا – در جنوبی ترین منطقه کرمان، شهرستانی به نام “قلعه گنج” وجود دارد. روستاهای آن مرز بین کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان قرار گرفته است که جزو محروم‌ترین مناطق کشور محسوب می‌شود و کپرنشینان این مناطق، گویی بطور کامل فراموش شده اند. منطقه «قلعه گنج» در سال‌های اخیر با مشکلات زیادی روبرو بوده و مردم این منطقه از کمترین امکانات زندگی هم محروم بوده‌اند. ساکنان این منطقه که عمدتا کشاورز هستند در کپر سکونت دارند و خشکسالی و گرمای شدید هوا زندگی در این منطقه را بسیار سخت‌تر کرده است. از سوی دیگر خشک شدن تالاب جازموریان به عنوان یکی از منابع آبادانی این منطقه در سال‌های گذشته، زیان‌های زیادی را به کشاورزی و دامداری آنها وارد کرده است؛ بطوریکه بخشی از نخلستان‌ها خشک شده و مردم با کمبود آب آشامیدنی روبرو هستند و باید کیلومترها راه را برای به دست آوردن آب طی کنند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، در این مدت کمپین‌های بسیاری با هشتگ #جاموزیان_تنها_نیست تشکیل شده که توجه مسئولان را تا حدودی به این منطقه جلب کرده است. از حدود یک سال پیش هم بنیاد علوی به دنبال ایجاد طرح‌هایی برای محرومیت زدایی از این منطقه بوده است تا به سوی توسعه گام بردارد.

در واقع این منطقه به عنوان محروم‌ترین منطقه کشور به عنوان طرح پایلوت انتخاب شده تا در سایر شهرستان‌های محروم کشور هم به اجرا برسد.

این طرح با تکیه بر مردم و توانمندسازی آنها شکل گرفته اما هنوز مشکلات زیادی بر سر راه مردم وجود دارد.

در ادامه گزارش تصویری را مشاهده کنید:

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید