خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام  >  فرصتی دوباره برای ۳ زندانی محکوم به اعدام در زاهدان/ رهایی از اعدام ۱۰ زندانی

فرصتی دوباره برای ۳ زندانی محکوم به اعدام در زاهدان/ رهایی از اعدام ۱۰ زندانی

خبرگزاری هرانا – ۳ زندانی در زندان مرکزی زاهدان که طی روزهای گذشته جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بودند، با دریافت مهلتی ۲ ماهه به بند بازگشتند. بنا بر خبری دیگر، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اردبیل گفت که به همت خیرین اردبیلی و گذشت خانواده‌های مقتولین ۲ نفر از محکومان به اعدام در اردبیل از پای چوبه دار نجات یافتند. همچنین ۸ زندانی که در سه پرونده جداگانه به اعدام محکوم شده بودند با رضایت اولیای دم از مرگ رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مورخ ۳۱ خردادماه ۱۳۹۷،، ۳ زندانی در زندان مرکزی زاهدان که طی روزهای گذشته جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود، امروز پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷، با دریافت مهلتی دو ماهه به بند بازگشتند.

هویت دو تن از این زندانیان “ابراهیم جهانتیغ” و “عبدالرشید سندک زهی” از بند ۴ زندان مرکزی زاهدان توسط هرانا احراز شده بود.

این سه زندانی صبح روز دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند.

لازم به ذکر است بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم در گزارش سالانه خود اعلام کرده بود بیش از ۶٠ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.

بر اساس داده های ۲۹۴۵ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت (اول فروردین ۱۳۹۶  تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۶) دست کم ۳۲۲ شهروند اعدام شدند و ۲۳۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر به گزارش سال ۲۰۱۷ این سازمان که اخیراً منتشر شده مراجعه نمایید. شما می‌توانید اسلایدهای گزارش پیش رو را نیز به‌صورت پی دی اف از اینجا دانلود کنید.

رهایی از اعدام دو رندانی در اردبیل

به گزارش تسنیم مورخ ۳۰ خردادماه ۱۳۹۷، ناصر عتباتی اظهار داشت: “به همت خیرین اردبیلی و گذشت خانواده‌های مقتولین دو نفر از محکومان به اعدام در اردبیل از پای چوبه دار نجات یافتند”.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اردبیل افزود: “این افراد از سال ۹۱ به دلیل ارتکاب قتل در زندان به سر می‌بردند که با گذشت خانواده‌ها شاهد نجات آنها از اعدام شدیم”.

لازم به یادآوری است که پیشتر یک منبع مطلع با اعلام این خبر به گزارشگر هرانا گفته بود: “صابر عالی مرد با رضایت اولیای دم صبح روز ۳۰ خردادماه به بند بازگشت و قرار شد تنها از جنبه عمومی محاکمه شود”.

صابر عالی مرد ۲۷ سال دارد و در ۲۱ سالگی به اتهام “قتل” دستگیر شده است. آقای عالی مرد در بند ۱ زندان از ۶ سال پیش تاکنون در زندان مرکزی اردبیل نگهداری می‌شود.

رهایی از اعدام دو زندانی

به گزارش جوان آنلاین مورخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۷، دو مرد محکوم به اعدام که در ماجرا‌های جداگانه مرتکب قتل شده بودند، با جلب رضایت اولیای‌دم توانستند از چوبه‌دار فاصله بگیرند.

دو مرد محکوم به اعدام که در ماجرا‌های جداگانه مرتکب قتل شده بودند، با جلب رضایت اولیای‌دم توانستند از چوبه‌دار فاصله بگیرند.

اولین متهم مرد ۳۰‌ساله به نام پرهام بود که اواخر زمستان سال ‌۸۹ به اتهام قتل دختر ۳۲‌ساله به نام مهتاب بازداشت شد.

متهم در بازجویی‌ها با اقرار به جرمش در شرح ماجرا گفت: «معتاد بودم و پاتوقم در محله بی‌سیم تهران بود. آن زمان جای مناسبی برای خواب نداشتم به همین خاطر مقابل خانه همسرم که مدتی قبل او را صیغه کرده بودم، رفتم تا شب را آنجا بمانم. وقتی وارد خانه شدم به اتاقی رفتم که دیدم دو دختر جوان مشغول مصرف مواد هستند. خواستم دراز بکشم که آن‌ها با دیدن من عصبانی شدند و یکی از آن‌ها با من درگیر شد. در آن درگیری او با چوب به سرم کوبید. من که کنترل اعصابم را از دست داده بودم دست به چاقو شدم. همان موقع دوستش مهتاب به هواخواهی جلو آمد که با چاقو به او زدم.»

با اقرار‌ها متهم، پرونده کامل و به شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد. متهم در اولین جلسه رسیدگی به پرونده بنا به درخواست اولیای‌دم به اعدام محکوم شد.

این حکم به دیوان عالی کشور فرستاده شد و با تأیید حکم، متهم در آستانه مرگ قرار گرفت.

هفت‌سال از حادثه گذشت تا اینکه متهم توانست بدون قید و شرط رضایت اولیای‌دم را جلب کند.

به این ترتیب متهم روز گذشته در همان شعبه به ریاست قاضی عبداللهی از جنبه عمومی جرم محاکمه شد و در آخرین دفاعش گفت: «از قتل دختر جوان پشیمان هستم و با بخشش اولیای‌دم از خدا و از آن‌ها می‌خواهم مرا حلال کنند. حالا از هیئت قضایی تقاضای بخشش دارم.»

در پایان متهم بنا به رضایت اولیای‌دم، با احتساب روز‌های بازداشت با صدور حکم هیئت قضایی به زودی آزاد خواهد شد.

قتل به خاطر هیچ

دومین پرونده اوایل تابستان سال ۹۰ با مرگ مشکوک پسر‌۳۰‌ساله به نام آرمان در یکی بیمارستان‌های شهر تشکیل شد.

شواهد نشان می‌داد، آرمان در جریان درگیری با یکی از دوستانش با ضربه چاقو مجروح و به بیمارستان منتقل شده است، اما بر اثر شدت جراحات فوت می‌کند.

با انتقال جسد به پزشکی قانونی، عامل قتل جوان ۲۸‌ساله به نام سعید بازداشت شد.

او در بازجویی‌ها با قبول جرمش گفت: «من و آرمان سال‌ها با هم دوست بودیم. آن روز آرمان تماس گرفت و خواست به دیدنش بروم. قبول کردم و با موتور دنبالش رفتم. او سوار موتور شد و با هم راه افتادیم تا در خیابان گشتی بزنیم. آرمان عصبانی به نظر می‌آمد وقتی علتش را پرسیدم ناگهان شروع به فحاشی کرد و از جیبش چاقویی درآورد و روی پهلویم گذاشت. من که علت رفتارش را نمی‌دانستم غافلگیر شدم و بلافاصله موتور را متوقف کردم. خواستم صحبت کنم، اما او دوباره با چاقو حمله کرد. به همین خاطر مجبور شدم از خودم دفاع کنم و با چاقویی که در جیبم داشتم یک ضربه به گردنش بزنم.»

متهم در آخر گفت: «وقتی مقتول روی زمین افتاد بلافاصله او را به بیمارستان رساندم و خیالم راحت بود که زنده می‌ماند، اما متأسفانه چند روز بعد فوت کرد و من کاری از دستم برنمی‌آمد.»

پرونده بعد از صدور کیفرخواست به شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد و در اولین جلسه محاکمه متهم بنا به درخواست اولیای‌دم به اعدام محکوم شد.

با تأیید این حکم در دیوان عالی کشور وی در آستانه مرگ قرار گرفت و در حالیکه این حکم در آستانه اجرا قرار داشت متهم توانست با پرداخت دیه رضایت اولیای‌دم را جلب کند.

به این ترتیب متهم در همان شعبه به ریاست قاضی قربان‌زاده از جنبه عمومی جرم پای میز محاکمه قرار گرفت و در آخرین دفاعش گفت: «باور کنید آن روز مقتول خیلی عصبانی بود و من علت ناراحتی‌اش را نمی‌دانستم به همین دلیل سؤال کردم که او چاقو کشید. آن لحظه به شدت ترسیده بودم و مجبور شدم از خودم دفاع کنم، اما قصد کشتن او را نداشتم. اولیای‌دم لطف بزرگی در حق من کردند که زندگی دوباره بخشیدند به همین دلیل همیشه مدیون آن‌ها هستم. در این هفت‌سال در زندان عذاب زیادی کشیدم و حالا از قضات دادگاه تقاضای تخفیف در مجازات را دارم.»

در پایان، متهم با حکم هیئت قضایی با احتساب روز‌های بازداشت به زودی آزاد خواهد شد.

عاملان قتل های محفلی کرمان پس از ۱۶ سال اعدام نشدند! /۲ دختر و ۳ مرد کشته شدند

به گزارش رکنا مورخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۷، یدالله موحد، رئیس‌کل دادگستری استان کرمان گفت که آخرین اولیای دمی که تاکنون رضایت نداده بودند هم رضایت دادند و این پرونده اخیرا بسته شده است.

به گفته او، با توجه به رضایت اولیای دم، اگر متهمان مدت زمان قانونی حبس خود را کشیده باشند، می‌توانند آزاد شوند.

در همین حال یک منبع آگاه گفت که متهمان این پرونده حدود یک‌ماه است که آزاد شده‌اند.

ماجرای قتل‌های محفلی کرمان به ۱۶سال پیش برمی‌گردد.

در سال۸۱، شش جوان که گفته می‌شد عضو یک پایگاه مقاومت بسیج در کرمان بودند تصمیم گرفتند برای مبارزه با فحشا و فساد خودشان دست به‌کار شوند.

براساس اعترافات آنها در جلسات دادگاه، مصیب نخستین قربانی بود.

این گروه مصیب را در ۲۲شهریور۸۱ به جرم مشروب‌فروشی دستگیر کرده و به قتل رساندند؛ اگرچه اتهام مشروب‌فروشی مصیب هیچگاه تأیید نشد.

۲۹شهریور، این جوانان فردی به نام محسن را به اتهام موادفروشی به قتل رساندند.

جمیله، سومین قربانی قتل‌های محفلی در کرمان بود.

محمدرضا و شهره ۲ قربانی دیگر قتل‌های محفلی کرمان بودند که در آبان‌ماه به قتل رسیدند.

۶ جوان یادشده معتقد بودند که این دو رابطه نامشروع داشتند اما مادر شهره در همان روزها گفته بود که دخترش و محمدرضا نامزد بودند.

قتل این دو نفر باعث شد تا قتل‌های محفلی کرمان لو برود.

پیگیری مأموران موجب شد اسفند سال۸۱ ابتدا یکی از متهمان و سپس ۵ نفر دیگر بازداشت شوند.

۲سال پس از وقوع این قتل‌ها، خانواده مصیب، محسن و جمیله با دریافت دیه رضایت دادند اما تا پیش از سال۹۷ اولیای دم ۲مقتول دیگر رضایت نداده بودند که حالا رئیس‌کل دادگستری کرمان خبر داده آنها هم رضایت دادند تا ۱۶سال پس از وقوع اتفاقاتی هولناک، یکی از جنجالی‌ترین پرونده‌های جنایی در استان کرمان بسته شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید