خبرگزاری هرانا

    خانه  > فرهنگی  >  با اعلام رسمی دفتر موسیقی وزارت ارشاد؛ لغو کنسرت خواننده ترکیه‌ای در کیش

با اعلام رسمی دفتر موسیقی وزارت ارشاد؛ لغو کنسرت خواننده ترکیه‌ای در کیش

خبرگزاری هرانا – الیاس یالچینتاش خواننده ترکیه‌ای بارها برای برگزاری کنسرت در ایران تلاش کرد، اما این اتفاق رخ نداد. در حالی که روابط عمومی موسسه برگزارکننده این کنسرت گفته که کلیه مجوزهای لازم و قانونی در خصوص برگزاری این برنامه اخذ شده، معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد که الیاس یالچینتاش مجوزی برای اجرای کنسرت در ایران ندارد. همچنین گفته شد که دفتر موسیقی وزارت ارشاد درخواستی مبنی بر دریافت مجوز برای اجرای این کنسرت دریافت کرده است که این درخواست رد شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، در ادامه ورود موزیسین‌ها و گروه‌های موسیقی خارجی به ایران، الیاس یالچینتاش ترکیه‌ای هم بدش نمی‌آمد این تجربه را کسب کند. پیش از این، شیلر از آلمان، رسیتال پیانو گوتلیپ والیش از اتریش به ایران آمده بودند و حتی کلایدرمنی که سابقه اجرا در اسرائیل را داشته است، به تازگی برای اجرای کنسرت به ایران آمده است.

یالچینتاش خواننده ترکیه‌ای بارها برای برگزاری کنسرت در کشورمان تلاش کرد؛ اما این اتفاق رخ نداد. تا اینکه یکی از شرکت‌های برگزاری کنسرت، توانست شرایط کنسرت این خواننده را در جزیره کیش فراهم کنند.

در فضای مجازی و خبرگزاری ها بحث های فراوانی درباره این کنسرت شد. برخی هم انتقاد کردند و این کار را مسیر ضربه به فرهنگ ایران و موسیقی کشور دانستند.

سرانجام معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد که الیاس یالچینتاش مجوزی برای اجرای کنسرت در ایران ندارد. همچنین گفته شد که دفتر موسیقی وزارت ارشاد درخواستی مبنی بر دریافت مجوز برای اجرای این کنسرت دریافت کرده است که این درخواست رد شده بود.

روابط عمومی موسسه اکسیرنوین که مجری کنسرت الیاس یالچینتاش است، درخصوص درج خبری مبنی بر لغو کنسرت الیاس یالچینتاش در جزیره کیش گفت: “کلیه مجوزهای لازم و قانونی در خصوص برگزاری این برنامه اخذ شده و این موسسه هرگز بدون اخذ مجوزهای لازم و‌ هماهنگی با سایر نهادهای ذیربط، اقدام به فروش بلیت و برگزاری چنین کنسرت هایی نکرده و نخواهد کرد”.

وی افزود: “اگر گروه الیاس یالچینتاش مجوز اجرای کنسرت را نداشت، بنابراین نمی توانست کنسرتی برگزار کند و بلیت فروشی کند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جلوی این کار را می گرفت. پس این ادعا که این کنسرت مجوز ندارد، مردود است. بدیهی است این کنسرت با کلیه مجوزها و هماهنگی های صورت گرفته در زمان اعلام شده برگزار خواهد شد”.

وی در پایان اضافه کرد: “خانزاده مدیر عامل اکسیر نوین خارج از ایران است و تمامی مجوزها نزد وی است. به محض بازگشت وی پاسخ مستدل به انضمام مدارک مستند منتشر خواهد شد”.

پس از رویکرد شرکت حامی کنسرت گروه ترکیه‌ای، باز هم شایعاتی مبنی بر برگزاری و عدم برگزاری این کنسرت راه افتاد. در خبری از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفته شد که ممکن است این کنسرت برگزار شود؛ چرا که برای برگزاری برنامه های فرهنگی در منطقه آزاد کیش و دیگر مناطق آزاد، نیازی به کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست. با این وجود همچنان مشخص نبود که این کنسرت اجرا می‌شود یا خیر.

حالا پس از چند هفته کش و قوس معاونت هنری وزارت ارشاد رسماً اعلام کرد که الیاس یالچینتاش ترکیه ای نمی تواند هیچگونه کنسرتی را در هیچ نقطه ای از کشور برگزار کند. مجید فروغی روابط عمومی معاونت هنری وزارت ارشاد گفت: “اگر شرکت برگزاری کنسرت گروه ترکیه ای مجوزی را دریافت کرده است؛ می تواند آن را به دفتر موسیقی ارائه کند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید