خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  دستکم ۱۱ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۱۱ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته و امروز، جمعی از کارگران کارخانه کاشی الماس کویر رفسنجان، جمعی از کارگران ایران چوکا، جمعی از شهروندان آبادانی، تعدادی از ساکنان معترض واحدهای مسکن مهر شهرستان اسکو، جمعی از ساکنان روستای زهیریه شهرستان هویزه، دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، حدود ۱۰۰نفر از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران، شماری از مالکان زمین های شهرک کوثر هشتگرد در شهرستان ساوجبلاغ، جمعی از  اهالی منطقه سیاهمکان در شهرستان دیلم، جمعی از رانندگان پایه یک استان خوزستان و گروهی از بازنشستگان بانک سپه تهران در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

یه گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، جمعی از کارگران کارخانه کاشی الماس کویر رفسنجان روز گذشته در اعتراض به چندین ماه معوقات مزدی خود در محوطه کارخانه تجمع کردند.

روز گذشته (۲۹ خرداد ماه) جمعی از کارگران کارخانه کاشی و سرامیک الماس کویر رفسنجان در اعتراض به چندین ماه معوقات مزدی خود، در مقابل این کارخانه تجمع کردند.

ترابی (مدیرعامل کارخانه الماس کویر) درخصوص معوقات مزدی کارگران این کارخانه گفت: “دستمزد کارگران چهار ماه به تاخیرافتاده است که به زودی یک ماه آن پرداخت می‌شود”.

ترابی با بیان اینکه این مقدار تاخیر در پرداخت حقوق سابقه نداشته است، تصریح کرد: “رکورد بازار، مشکلات تحریم و سایر عوامل دست به دست هم دادند و این وضعیت بوجود آمده است”.

مدیرعامل کارخانه الماس کویر رفسنجان گفت: “با توجه به شرایط کنونی بازار، تمام تلاش خود را برای پرداخت مطالبات مزدی کارگران انجام می‌دهیم”.

به گفته وی، در تیرماه دو ماه مطالبات مزدی عقب افتاده کارگران پرداخت می‌شود.

تجمع دو روزه کارگران ایران چوکا خاتمه یافت/پرداخت بخشی از معوقات

به گزارش ایلنا، سرانجام در پایان روز گذشته (۲۹ خرداد ماه) کارگران ایران چوکا، دومین روز از اجتماع صنفی خود را با دریافت بخشی از معوقات مزدی به پایان بردند.

منابع خبری کارگری در کارخانه ایران چوکا با بیان اینکه طی روزهای ۲۸ و ۲۹ خرداد ماه حدود ۸۶۰ کارگر کارخانه صنایع چوب و کاغذ «ایران چوکا» برای وصول مطالبات معوقه خود دست به اعتراض صنفی زده بودند، اعلام کردند: “سرانجام در پایان روز گذشته (۲۹ خرداد ماه) کارگران ایران چوکا، دومین روز از اجتماع صنفی خود را با دریافت بخشی از معوقات مزدی به پایان بردند”.

این کارگران که نگران وضعیت فعلی محل کار  واشتغال خود هستند، گفتند: “یکی دیگر از دلایل شکل‌گیری اعتراضات کارگری در این واحد تولیدی کمبود مواد اولیه تولید است که هر چند وقت یکبار باعث متوقف شدن فعالیت تولیدی کارخانه می‌شود”.

به گفته آنان، در حال حاضر چندین روز است که برای ادامه فعالیت تولیدی در این کارخانه مواد اولیه تولید در دسترس نیست و کارگران کاری برای انجام دادن ندارند.

کارگران گفتند: “خواسته صنفی ما در تجمعات روزهای اخیر، آغاز فعالیت کارخانه و پرداخت مطالبات معوقه مزدی است که کارفرما تا امروز به این موضوع بی‌اعتنا بود”.

کارگران این واحد صنعتی در ادامه گفتند: “از ابتدای سال جاری مطالبات مزدی‌مان به تاخیر افتاده اما همزمان با آغاز دومین روزاعتراض صنفی کارگران، کارفرما به هر کارگر مبلغ یک میلیون تومان پرداخت کرد”.

کارگران ایران چوکا با تاکید بر اینکه تداوم فعالیت کارخانه به تامین مواد اولیه تولید و تامین امنیت شغلی کارگران  بستگی دارد، در ادامه افزودند: “با وجود آنکه کارگران برای تداوم تولید در این کارخانه متحمل زحمات و مشکلات زیادی شده‌اند؛ از مسئولان استانی و شهرستانی می‌خواهیم برای تداوم تولید و اشتغال کارگران ایران چوکا همه تلاش خود را به کار گیرند”.

تجمع شهروندان آبادانی در اعتراض به شور شدن آب پایان یافت

به گزارش ایرنا، جمعی از شهروندان آبادانی که روز چهارشنبه در اعتراض به شور شدن آب آشامیدنی در مقابل ساختمان شرکت آبفای این شهرستان برگزار شد پس از ساعاتی پایان یافت.

رییس اداره امور آبفای آبادان در جمع تجمع کنندگان ، وعده شیرین شدن آب تا نیمه تیر امسال را داد.

علیرضا خلیلی نیا با بیان اینکه پیشتر برداشت آب از رودخانه بهمنشیر انجام می شد، افزود: “شوری آب رودخانه بهمنشیر در ۲ ماه گذشته به دلیل کاهش آبدهی رودخانه، برداشت نیشکر و دیگر انشعابات بالا دست، به حد شوری دریا رسیده است”.

وی گفت: “با اجرای مرحله دوم طرح آبرسانی غدیر و نیز تکمیل سد مارد تا ۱۵ تیر امسال، آب شبکه آبادان از رودخانه کرخه و طرح غدیر تامین شده و آب شرب شیرین می شود”.

خلیلی نیا افزود: “با پیگیری انجام شده از سوی استاندار خوزستان در خصوص رایگان شدن آب بهای مشترکین آبادان در ماه های خرداد و تیر امسال موافقت شد”.

شهروندان آبادان و خرمشهر در چند هفته گذشته به دلیل شوری بیش از حد آب رودخانه بهمنشیر که تامین کننده اصلی آب آشامیدنی شهروندان آبادان و خرمشهر است با مشکلات زیادی روبه رو شده اند.

برای برطرف کردن شوری آب شرب خرمشهر و آبادان ، طرح احداث سد خاکی مارد، اجرای مرحله دوم طرح آبرسانی غدیر و راه اندازی دستگاه آب شیرین کن در دست اجرا است.

مشکل ساکنان معترض سهند در دست رسیدگی است

به گزارش ایرنا، فرماندار شهرستان اسکو با بیان اینکه فرمانداری این شهرستان در راستای حل مشکلات مردم همواره پیشقدم است، گفت: “مشکل ساکنان معترض مسکن مهر ۲۷۰ واحدی شهر جدید سهند در دست رسیدگی است”.

مرتضی محمدزاده با بیان اینکه مالکان مسکن مهر ۲۷۰ واحدی سهند، واحدهای خود را تحویل گرفته و ساکن هستند، افزود: “در این راستا قیمت تمام شده واحدها مطرح است و شرکت پیمانکاری که این واحدها را احداث کرده، با مالکان اختلاف مالی جزئی دارد”.

وی با بیان اینکه شرکت پیمانکار برای صدور اسناد به دنبال تسویه کامل مالکان است،گفت: “مشکل خاصی نیست و در کوتاه مدت قیمت تمام شده احصا و سندها صادر و تحویل مالکان می شود”.

محمدزاده با بیان اینکه بحث گرو گرفتن سند واحدها مطرح نیست، خاطرنشان کرد: “در مسکن مهر روال این‌گونه است که مالکان برای دریافت سند باید بعد از احصای قیمت تمام شده، با پیمانکاران بطور کامل تسویه حساب کنند”.

وی با بیان اینکه قیمت تمام شده توسط شورای مسکن تعیین می‌شود نه پیمانکار یا خریدار،افزود: “از این رو وقتی ساخت و ساز واحدها تمام شود، قیمت تمام شده‌ آن نیز احصا می شود”.

محمدزاده با بیان اینکه فرمانداری شهرستان جلسه ای با طرفین برگزار کرده است،اظهار داشت: “طی ۱۵ روز آینده قیمت تمام شده‌ این واحدها احصا و وجوه قطعی می‌شود تا در نهایت سندها تحویل داده شوند”.

به گزارش ایرنا، طی اخباری که روز گذشته منتشر شد، تعدادی از ساکنان معترض واحدهای مسکن مهر مقابل فرمانداری شهرستان اسکو اجتماع کردند.

تجمع کنندگان نوشته ای با این عنوان در دست داشتند: “ما مالکان مسکن ۲۷۰ واحدی مجتمع مسکونی رصد پس از پنج سال بدقولی مسئولان، خواهان تحویل اسناد مالکیتی از طرف شرکت پل بناء مراغه هستیم”.

شهر جدید سهند با بیش از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در ۲۵ کیلومتری جنوب تبریز واقع است.

جمعی از روستاییان هویزه به استخدام غیربومیان اعتراض کردند

به گزارش ایرنا، جمعی از ساکنان روستای زهیریه شهرستان هویزه پیش از ظهر روز چهارشنبه در اعتراض به آچه که استخدام افراد غیربومی در شرکت های نفتی فعال در این منطقه عنوان شد، تجمع کردند.

فرماندار شهرستان هویزه چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تجمع برخی از اهالی این روستا را تکذیب کرد این در حالی است که برخی از سایت ها و کانال های خبری در فضای مجازی خبر تجمع جمعی از اهالی این روستا را منتشر کردند.

بنابراین گزارش حدود ۳۰ نفر از اهالی روستای زهیریه در مسیر شرکت های نفتی فعال در منطقه در اعتراض به استفاده نشدن از نیروی کار بومی و بکارگیری افراد غیر بومی، و نیز آلایندگی محیط زیست حاصل از فعالیت شرکت های نفتی در این منطقه تجمع کردند.

پیش از این نیز اهالی این روستا به دلیل بیکاری جوانان بومی این روستا و جذب نشدن در شرکت های نفتی و جذب افراد غیر بومی در شرکت های نفت فعال در منطقه تجمع کرده بودند.

روستای زهیریه از توابع شهرستان هویزه و در کنار تالاب هورالعظیم واقع است که میادین نفتی آزدگان شمالی و جنوبی، یاران شمالی و جنوبی و … در این منطقه فعالیت دارند.

معاون وزیر علوم در جمع دانشجویان معترض حاضر شد

به گزارش ایرنا، معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ظهر امروز چهارشنبه برای گفتگو با دانشجویان تجمع کننده در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران حاضر شد.

دانشکده علوم اجتماعی از چند روز پیش شاهد تجمع جمعی از دانشجویان در اعتراض به بازداشت و صدور احکام قضایی علیه تعدادی دانشجو است.

یکی از دانشجویان حاضر در این تجمع در گفت و گو با ایرنا با اشاره به حضور دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی وزارت علوم و رییس سابق دانشکده علوم اجتماعی در بین دانشجویان گفت: “این مقام مسئول در وزارت علوم به عنوان نماینده وزیر برای شنیدن خواسته های دانشجویان حاضر شده است”.

وی افزود: “پیش تر دانشجویان شرط حضور در جلسات امتحانی را حضور وزیر یا نماینده وی تا ظهر امروز چهارشنبه اعلام کرده بودند”.

به گزارش ایرنا، دکتر سارا شریعتی از اساتید جامعه شناسی دانشگاه تهران نیز امروز در جمع دانشجویان معترض حاضر شد و با آنان گفتگو کرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز صبح امروز در واکنش به احکام صادر شده برای دانشجویان بازداشتی، از آنان خواست در مهلت قانونی درخواست تجدیدنظر خود را با مراجعه به مراجع قضایی تسلیم نمایند.

وی در گفتگو با ایرنا با بیان اینکه اینجانب شخصا نیز با رئیس محترم قوه قضائیه برای رفع مشکلات دانشجویان صحبت کرده‌ام، تصریح کرد: “بلافاصله پس از دریافت خبر صدور حکم اولیه، دستور تشکیل کمیته‌ای متشکل از معاون فرهنگی و اجتماعی و معاون حقوقی و امور مجلس و غیره را صادر کرده‌ام تا پیگیر موضوع باشند”.

کارگران گروه ملی خواستار آزادی همکاران بازداشتی خود هستند

به گزارش ایرنا، حدود ۱۰۰نفر از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران روز چهارشنبه با حضور در مقابل بیت نماینده ولی فقیه در خوزستان خواهان آزادی همکاران بازداشت شده خود شدند.

آنان می گویند با وجود آزاد شدن تعدادی از کارگران بازداشتی در روزهای گذشته، هنوز ۶ نفر از آن ها در بازداشت به سر می برند.

گفتنی است روز گذشته کانال تلگرامی منسوب به کارگران شرکت گروه ملی در فراخوانی از کارگران شرکت خواسته بود در حمایت از همکاران بازداشت شده و اعتراض به ادامه بازداشت آن ها در تجمع امروز حاضر شوند.

چند تن از تجمع کنندگان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا همچنان بر بحث تعیین تکلیف این شرکت پافشاری کرده اما آزادسازی همکاران خود را مهم ترین مطالبه کنونی خود عنوان کردند.

یکی از این آنان درخصوص وضعیت پرداخت حقوق توسط این شرکت توضیح داد که کارگران تنها حقوق فروردین را دریافت کرده اند و حقوق اردیبهشت به آن ها هنوز پرداخت نشده است.

در روزهای گذشته استاندار خوزستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از آزادی کارگان بازداشتی، پس از رایزنی با دادستان اهواز سخن گفته بود.

غلامرضا شریعتی همچنین گفته بود تلاش می کند تا اگر هنوز کارگری در بازداشت به سر می برد، در روزهای آینده آزاد شوند ولی کارگران می گویند تاکنون این امر محقق نشده است.

تجمع کارگران گروه ملی ظهر امروز بدون هیچ اتفاق خاص یا حضور مسئولی برای پاسخگویی به پایان رسید.

گفتنی است آیت الله جزایری به دلیل حضور نداشتن در خوزستان نیز نتوانست در جمع کارگران شرکت گروه ملی حاضر شود.

تجمع کارگران گروه ملی در شامگاه یکشنبه هفته گذشته(۲۰خرداد)منجر به بازداشت بیش از ۵۰ کارگر و روز دوشنبه (۲۱ خرداد) به بازداشت چند کارگر دیگر منجر شد که در روزهای بعد با وجود آزادی بیشتر کارگران، تعدادی از آن ها هنوز در بازداشت به سر می برند.

کارگران گروه ملی از روز سه شنبه هشت خرداد در اعتراض به وضعیت پر ابهام این شرکت و تعیین تکلیف نشدن مالکیت آن دست به اعتراضاتی در برابر استانداری خوزستان زده بودند.

در سال گذشته نیز پرسنل این مجموعه بزرگ فولادی بارها در اعتراض به حقوق معوقه و وضعیت مالکیت این شرکت تجمعاتی برگزار کرده بودند.

شرکت گروه ملی سال ۸۸ در راستای خصوصی سازی و اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی به یکی از شرکت های زیرمجموعه امیر منصور آریا واگذار شد ولی در ادامه با کشف اختلاس سی هزار میلیارد ریالی و ارتباط آن با ۲ بانک بزرگ کشور، در سال ۱۳۹۰ مدیریت آن به طور موقت در اختیار دادگستری قرار گرفته و اسفند ۹۵ به بانک ملی واگذار شد.

بلاتکلیفی ابن شرکت موجب زیان انباشته در این مجتمع عظیم فولادی شده و باعث شده این شرکت که زمانی در صنعت فولاد کشور پیشرو بوده، اکنون تنها با پنج درصد ظرفیت خود کار کند.

گروه ملی صنعتی فولاد در سه سال اخیر به بدترین روزهای خود از زمان واگذاری این شرکت به بخش خصوصی رسید که باعث کاهش خطوط تولید، تعدیل نیرو و نیز پرداخت نامنظم حقوق و بیمه کارکنان شرکت شد.

مالکان شهرک کوثر هشتگردخواستار تعیین تکلیف زمین های خودشدند

به گزارش ایرنا، شماری از مالکان زمین های شهرک کوثر هشتگرد در شهرستان ساوجبلاغ روز چهارشنبه مقابل استانداری البرز تجمع کردند.

این مالکان به دلیل عدم تعیین تکلیف این اراضی از سوی منابع طبیعی استان البرز دست به تجمع زدند.

مشکل زمین‌های کوثر ساوجبلاغ از جایی شروع شد که منابع طبیعی، این زمین‌ها را ملی اعلام کرد و بنا به گفته این افراد مشکل عمده آنان با منابع طبیعی و جهاد کشاورزی است.

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری البرز روز چهارشنبه دراین باره به خبرنگار ایرنا، گفت: “زمین های این مالکان از دهه ۷۰ در زمره منابع طبیعی قرار گرفت”.

مسلم عادلی افزود: “این افراد صاحب حق هستند چراکه زمین آنان بلاتکلیف است و نمی توانند ساخت وسازی درآن داشته باشند”.

وی گفت: “اگرچه مالکان اسناد درستی دارند ولی در برخی از موارد اشتباهاتی در دستگاه های اجرایی رخ می دهد و مشکلاتی را ایجاد می کند”.

این مسئول اضافه کرد: “براساس گزارش ها ۱۰۰ نفر حدود هفت هکتار از این اراضی را تحت مالکیت خود دارند”.

وی خاطرنشان کرد: “مالکان باید به دیوان عدالت اداری برای پیگیری مشکل خود مراجعه کنند”.

مردم دیلم برای دومین بار راه کارکنان نفت گچساران را بستند

به گزارش ایرنا، صبح امروز چهارشنبه اهالی منطقه سیاهمکان در شهرستان دیلم برای دومین بار راه ورودی اتوبوس کارکنان شرکت بهره بهره برداری نفت و گاز گچساران به تلمبه خانه نفت گوره را مسدود و از ورود کارکنان به محل کار خود جلوگیری کردند.

این اهالی در ۲۲ خرداد امسال برای اعتراض به جذب نیروی غیربومی در تلمبه خانه گوره برای ساعاتی راه ورودی اتوبوس کارکنان شرکت بهره بهره برداری نفت و گاز گچساران به تلمبه خانه نفت گوره را مسدود و از ورود کارکنان

به محل کار خود جلوگیری کردند که با پادرمیانی مسئولان مربوطه، تجمع کنندگان محل را ترک کردند.

براساس گزارش‌های دریافتی، برای رفع این مشکل هم اکنون جلسه‌ای در فرمانداری دیلم در استان بوشهر در حال برگزاری است.

در فراخوانی نیز که در هفته جاری نیز در فضای مجازی دیلم منتشر شده بود از جوانان این منطقه خواسته شد تا دوباره در روز چهارشنبه (امروز) ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه صبح در مسیر راه ورودی به منطقه نفتی گوره تجمع کنند.

تلمبه خانه گوره که کار انتقال نفت از حوزه‌های نفتی را به پایانه‌ها ی نفتی میسر می‌کند در مجاورت روستای سیاهمکان از توابع شهرستان دیلم در شمال استان بوشهر قرار دارد.

شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران یکی از شرکت‌های تابعه مناطق نفت خیز جنوب و حوزه فعالیت آن در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، بوشهر و فارس است.

شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران دارای ۱۰ واحد بهره برداری، ۱۰ واحد تقویت و تزریق فشار گاز، سه پالایشگاه گاز و گاز مایع، پنج واحد نمک زدایی و بیش از ۶ هزار و ۷۰۰ کیلومتر خط لوله انتقال نفت است.

شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران یکی از شرکت‌های تابعه مناطق نفت خیز جنوب و حوزه فعالیت آن در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، بوشهر و فارس است.

چهارمین روز اعتصاب رانندگان پایه یک استان خوزستان

به گزارش رادیو مانه، اعتصاب رانندگان پایه یک استان خوزستان وارد چهارمین روز خود شد. رانندگان از یکشنبه ۲۷ خرداد در اعتراض به کمی حقوق دست به اعتصاب زده‌اند.

جمعی از رانندگان اعتصابی که پیش‌تر خبر اعتصاب را منتشر کرده بودند، در خبری تکمیلی تعداد رانندگان ماشین‌های سنگین که اعتصاب را آغاز کرده‌اند را ۲۰۰ تن اعلام کرده و افزوده‌اند حدود ۵۰ تن از رانندگان اعتصابی به خواست افزایش دستمزد رسیده و به سر کار بازگشته‌اند و اعتصاب سایر رانندگان ادامه دارد.

بنا بر این خبر، اعتصاب رانندگان در شهرهای عبدالخان الوان، شاوور، شوش، و روستای بیت جوحی و حومه  ادامه دارد.

تجمع اعتراضی بازنشستگان بانک سپه مقابل دفتر مرکزی بانک

به گزارش رادیو مانه، گروهی از بازنشستگان بانک سپه چهارشنبه ۳۰ خرداد در اعتراض به کمی مستمری خود و مشکلات معیشتی مقابل دفتر مرکزی این بانک تجمع کردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید