خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷, 19th of June 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۳/۳۰ ساعت ۱۹:۴۸:۰۲

    خانه  > کارگران  >  مصدومیت ۶ کارگر در سایه فقدان ایمنی محیط کار

مصدومیت ۶ کارگر در سایه فقدان ایمنی محیط کار

خبرگزاری هرانا – خبرگزاری هرانا – روز گذشته، در سایه فقدان ایمنی محیط کار، ۶ کارگر مصدوم شدند. ایران درزمینه‌ی رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، مورخ ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، سخنگوی سازمان اورژانس کشور از وقوع آتش‌سوزی در خیابان امیرکبیر تهران و مصدوم شدن سه آتش‌نشان خبر داد.

مجتبی خالدی در این خصوص گفت: “حوالی ساعت ۲۱:۳۰ سه‌شنبه شب – ۲۹ خرداد – آتش‌سوزی در خیابان امیرکبیر نرسیده به ملت روبه‌روی پاساژ کاشانی به اورژانس اعلام شد”.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور ادامه داد: “پس از اعلام حادثه چهار دستگاه آمبولانس، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و دو خودروی فرماندهی به محل اعزام شدند”.

وی با اشاره به اینکه میزان آتش گسترده است، گفت: “تاکنون سه تن از نیروهای آتش‌نشانی مصدوم شده‌اند که به بیمارستان منتقل شدند”.

مصدومیت یک کارگر در حادثه آتش سوزی در قم

به گزارش ایلنا، مورخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۷، بر اثر حادثه آتش‌سوزی روز سه شنبه ۲۹ خردادماه در شهرک صنعتی شکوهیه استان قم یک‌ کارگر دچار مصدومیت شد.

روز گذشته در شهرک صنعتی شکوهیه واقع در استان قم آتش‌سوزی‌ رخ داد که با حضور آتش‌نشانان در محل حادثه، آتش مهار شد.

حسین قرنلی (مسئول آتش‌نشانی شهرک‌های صنعتی قم و معاون پیشین عملیات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی استان قم) با اشاره به اینکه واحد حادثه‌دیده، یک کارخانه تولید چسب بود، گفت: “در ساعت ۸ و ۲۳ دقیقه صبح سه‌شنبه با مرکز آتش‌نشانی شهرک صنعتی شکوهیه قم در این باره تماس گرفته شد. سه دستگاه برای اطفای حریق وارد عملیات شد. هم‌زمان از دیگر واحدهای آتش‌نشانی نیز ، تقاضای کمک و پشتیبانی صورت گرفت. تا ۱۰ و نیم صبح، با تلاش آتش‌نشانان، امکان سرایت و گسترش آتش به سوله‌ها و واحدهای صنعتی مجاور گرفته شد. باتوجه به خاصیت آتش‌زایی بالای چسب، تا ساعت ۱۸، کار لکه‌گیری (از طریق دپو و خاک‌ریزی) در محل حادثه ادامه یافت”.

وی با بیان اینکه علت حادثه در دست بررسی است، اظهار داشت: “قانون الزاماتی را جهت رعایت ایمنی برای صاحبان واحدهای صنعتی برقرار کرده که عموما رعایت نمی‌شوند و معمولا به بروز چنین حوادثی می‌انجامد. برآوردهای اولیه حاکی از وارد شدن یک‌میلیارد تومان خسارت است”.

در این حادثه یک کارگر نیز از ناحیه تاندون پا آسیب دید اما به نیروهای آتش‌نشانی در حین حادثه آسیب جدی‌ وارد نشد و آسیب‌دیدگی‌هایی در حد معمول ایجاد شد.

معضلات موجود برای آتش‌نشانان شهرک‌های صنعتی استان قم

مسئول آتش‌نشانی شهرک‌های صنعتی قم در ادامه به معضلات آتش‌نشان در شهرک صنعتی شکوهیه پرداخت و گفت: “در این شهرک صنعتی، ۱۷۰۰ کارخانه فعال وجود دارد. براساس استانداردها، در شهرکی با چنین حجم واحدهای صنعتی، ۴ ایستگاه آتش‌نشانی، در هر ایستگاه ۳ ماشین اطفای حریق و ۱۲ نیروی عملیاتی باید وجود داشته باشد. اما اکنون صرفا یک ایستگاه عملیاتی وجو دارد و این حجم بالایی از کار را برای آتش‌نشانان ایجاد می‌کند. متاسفانه به‌دلیل رکود صنعت و بی‌توجهی، هزینه‌ای از سوی واحدهای صنعتی برای تامین هزینه و توسعه فعالیت آتش‌نشانان اختصاص داده نمی‌شود”.

قرنلی با تاکید بر اینکه از شهرداری قم انتظار می‌رود حمایت مالی بیشتری از آتش‌نشانان به عمل آورد، اظهار داشت: “آتش‌نشانان شهرک‌های صنعتی استان قم افراد بسیار توانمند و باتجربه‌ای هستند و به‌رغم کمبود امکانات و تمام محدودیت‌هایی که در شغل‌شان دارند، کارشان را به‌خوبی انجام می‌دهند”.

وی سپس شرحی از عملیات‌ها و اقدامات آتش‌نشانی در شهرک صنعتی شکوهیه در دوسال اخیر داد و گفت: “در سال ۹۵، ۱۷ مورد حریق سنگین، ۵ مورد حریق ضایعات و یک مورد عملیات نجات داشته‌ایم. در سال ۹۶، ۲۹ مورد حریق سنگین، ۱۳ مورد حریق ضایعات و ۳ مورد عملیات نجات داشته‌ایم. از ابتدای سال جاری نیز، ۹ مورد حریق سنگین، ۵ مورد عملیات نجات و یک مورد حریق ضایعات داشته‌ایم”.

مسئول آتش‌نشانی شهرک‌های صنعتی قم در پایان با ذکر اینکه تاکنون کسی از آتش‌نشان این ایستگاه عملیاتی در حین حادثه و کار، فوت نکرده‌، اظهار داشت: “متاسفانه در سال ۹۵، ۲ مورد فوت و در سال ۹۶، ۳ مورد فوت کارگران را در حین حادثه داشته‌ایم”.

مسمومیت دو آتش‌نشان چابهاری در اثر نشت گاز آمونیاک

به گزارش ایلنا، مورخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۷، رئیس آتش‌نشانی شهرستان چابهار از مصدومیت دو آتش‌نشان بر اثر نشت گاز آمونیاک خبر داد.

وی گفت: “دو آتش‌نشانی که عصر روز گذشته (بیست و نهم خرداد) بر اثر نشت گاز آمونیاک مسموم شده بودند، از بیمارستان مرخص شده‌اند و در حال استراحت در منزل هستند”.

وی با بیان اینکه این آتش‌نشانان عصر روز گذشته بلافاصله خدمات درمانی دریافت کردند، افزود: “انشاءالله همکارانم به زودی پس از طی دوران نقاهت به سر کار بازخواهند گشت”.

عصر روز گذشته گاز آمونیاک در شرکت آرمان شهرک کارگاهی چابهار بر اثر بی‌احتیاطی نشت کرد که دو آتش نشان در حین عملیات مسموم شدند. در این حادثه گاز مذکور منطقه اطراف شرکت را فراگرفت.

سراوانی در ارتباط با علت حادثه گفت: “ترکیدن شیلنگ اتصالات، سبب نشت گازآمونیاک در شرکت «آرمان جنوب» واقع در شهرک کارگاهی صنعتی چابهار شده بود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید