خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام  >  رهایی از اعدام ۳ زندانی در ۳ پرونده جداگانه

رهایی از اعدام ۳ زندانی در ۳ پرونده جداگانه

خبرگزاری هرانا – ۳زندانی که به اتهام “قتل” در پرونده های جداگانه به اعدام محکوم شده بودند، با جلب رضایت اولیای دم از اعدام رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جوان آنلاین مورخ ۲۶ خرداد ۱۳۹۷، مردی که ۲۱ ‌سال قبل با همدستی سه نفر از دوستانش مرد محضر دار را به قتل رسانده‌است با تلاش خیران از اعدام فاصله گرفت.

روز پنجم آذر‌‌سال ‌۷۶ بود که مأموران از قتل مرد محضر‌داری در حوالی سه راه افسریه با خبر و راهی محل شدند.

لحظاتی بعد وقتی مأموران پلیس و بازپرس ویژه قتل قدم در قتلگاه گذاشتند با جسد مرد ۵۵‌ ساله‌ای به نام محمد داخل محضر روبه‌رو شدند که دهان و دست و پایش با پارچه‌ای بسته شده بود.

نخستین بررسی‌ها نشان داد مقتول صاحب محضر است که بر اثر خفگی به کام مرگ رفته است.

مأموران در بررسی‌های محل حادثه با بهم ریختگی داخل محضر روبه‌رو شدند که حکایت از این داشت سارق یا سارقانی به محضر دستبرد زده و پس از سرقت گاوصندوق و تعدادی وسایل دیگر مرتکب قتل شده‌اند.

در چنین شرایطی مأموران تحقیقات خود را برای شناسایی عاملان قتل آغاز کردند تا اینکه در این حادثه به رد پای پسر ۱۷‌ ساله‌ای به نام بهنام رسیدند.

بررسی‌ها نشان داد وی مدتی قبل در محضر مقتول کار می‌کرده اما پس از حادثه به طرز مرموزی ناپدید شده است. بنابراین بهنام به عنوان مظنون به قتل تحت تعقیب مأموران قرار گرفت تا اینکه چند روز بعد بازداشت شد.

دستگیری شاگرد خطاکار

متهم ابتدا منکر قتل شد، اما در تحقیقات فنی لب به اعتراف گشود و گفت همراه سه نفر از دوستانش نقشه سرقت مرگبار را طراحی و اجرا کرده است.

وی گفت: “مدتی بود در محضر مقتول مشغول به کار بودم و خبر داشتم مقتول درآمد خوبی دارد و تمامی پول‌هایش را داخل گاوصندوق نگهداری می‌کند. همین موضوع مرا وسوسه کرد تا به فکر سرقت از آنجا بیفتم و با سه نفر از دوستانم به نام‌های احسان، سهراب و ابراهیم نقشه سرقت از محضر را طراحی و اجرا کنیم. آن روز من به بهانه مشورت گرفتن درباره ازدواج به محضر رفتم. به مقتول گفتم قصد دارم با دختری به نام شهین ازدواج کنم، اما پدر و مادرش مخالف هستند. از او خواستم مرا راهنمایی کند و او هم قبول کرد. در حال مشورت دادن به من بود که سه همدستم وارد شدند. همان لحظه مقتول متوجه نیت ما شد و خواست از جایش بلند شود که احسان و سهراب او را روی صندلی‌اش نشاندند. دست و پای او را با پرده دفترش بستیم و بعد هم سهراب و احسان هر دو تکه‌ای از پرده را بریدند و داخل دهانش گذاشتند تا صدایش را کسی متوجه نشود. ما در ادامه گاوصندوق، تلویزیون، ویدئو و تلفن او را سرقت کردیم و از آنجا خارج شدیم”.

وی در پایان گفت: “او زنده بود و ما قصد قتل نداشتیم و فکر می‌کردیم فردی یا افرادی به داخل محضر می‌آیند و او را نجات می‌دهند”.

به‌دنبال اعتراف متهم، مأموران سه همدست وی را بازداشت کردند.

سه متهم در تحقیقات با اظهار پشیمانی حرف‌های بهنام را تأیید کردند.

اعدام برای دو متهم ردیف اول

پس از تحقیقات تکمیلی دو متهم ردیف اول به نام‌های احسان و سهراب به اتهام مشارکت در قتل عمد مرد محضر دار در شعبه ‌۱۶۰۳ دادگاه عمومی به اعدام محکوم و دو متهم دیگر به ۱۵‌سال‌ حبس محکوم شدند.

رأی اعدام دو متهم پس از تأیید در شعبه ‌۳۳ دیوان عالی کشور به شعبه اجرای احکام دادسرای امور جنایی فرستاد شد.

در حالی که دو متهم در یک قدمی چوبه دار قرار داشتند هیئت صلح و سازش دادسرای امور جنایی تهران به سرپرستی قاضی محمد شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران تلاش‌های خود را برای جلب رضایت آغاز کردند.

بخشش متهم با کمک مرد خیر

سرانجام پس از تلاش تیم صلح و سازش اولیای‌دم اعلام کردند در صورت پرداخت دیه دو متهم را می‌بخشند.

بدین ترتیب چند روز قبل مرد خیری به دادسرای امور جنایی رفت و با پرداخت ۵۰‌میلیون تومان به عنوان بخشی از دیه، رضایت یکی از متهمان را به نام احسان از اولیای‌دم گرفت. در حالی که احسان پس از ۲۱‌ سال زندانی به آغوش خانواده‌اش بازگشت، هیئت صلح و سازش دادسرا در تلاش است تا با برگزاری جلسات صلح و سازش برای متهم دیگر این پرونده رضایت بگیرد.

بخشش محکوم به قصاص در چند قدمی چوبه‌دار

به گزارش ایلنا مورخ ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، معاون قضایی و رئیس شوراهای حل اختلاف گلستان گفت: “حکم اعدام این فرد پس از تایید در دیوان عالی کشور و استیذان (اجازه اجرای حکم اعدام) رئیس قوه قضاییه، در دست اجرا بود که بخشیده شد”.

احمد جعفری  افزود: “اعضای شورای حل اختلاف شعبه صلحی ویژه زندان گرگان پس از مشاهده آثار ندامت از سوی زندانی یاد شده و سعی در جبران مافات، در چند مرحله از اولیای دم ،معتمدین و ریش رسفیدان محلی دعوت کردند و خانواده مقتول بزرگوارانه از حق قانونی و شرعی خود گذشتند و بدون قید و شرط  رضایت دادند”.

رئیس شوراهای حل اختلاف گلستان اضافه کرد: “این چهارمین محکوم به اعدام است که از ابتدای امسال تاکنون در شعبه ویژه صلحی شورای حل اختلاف زندان گرگان، اولیای دم با بخشش خود، زندگی دوباره به او بخشیدند”.

این محکوم به اعدام، ۴ سال قبل در یک نزاع دسته جمعی و به علت کنترل نکردن خشم، یک نفر را به قتل رسانده بود.

نجات متهم به قتل از چوبه دار در استهبان

به گزارش صدا و سیما مورخ ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، با گذشت اولیای دم یک متهم به قتل در استهبان از اعدام نجات یافت.

معاون قضایی رئیس کل و رئیس شورا‌های حل اختلاف فارس گفت: “در یک نزاع و ضرب و جرح عمدی با سلاح سرد در سال ۹۳ جوانی به قتل رسید”.

حجت الاسلام موسوی ادامه داد: “پس از آن متهم به قتل با توجه به شواهد و قرائن موجود به بزه خود اقرار و بازداشت و مقدمات اجرای حکم اعدام فراهم شد”.

وی اضافه کرد: “پس از برگزاری ۱۰ جلسه مصالحه با خانواده مقتول و صحبت با اولیای دم و دعوت از معتمدان و ریش سفیدان محلی، شکات و اولیای دم بدون قید و شرط متهم به قتل را بخشیدند”.

حجت الاسلام موسوی افزود: “این پرونده پنجمین محکوم به اعدام است که از ابتدای امسال تاکنون، با رضایت اولیای دم به مصالحه ختم شده است”.

شهرستان استهبان در ۱۷۴ کیلومتری جنوب شرق شیراز است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید