خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷, 16th of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۳/۲۸ ساعت ۲۱:۵۷:۲۲

    خانه  > slide, فرهنگی, گزارش تصویری  >  زخم یادگاری‌نویسی بر تن زخمی پل‌های تاریخی اصفهان / گزارش تصویری

زخم یادگاری‌نویسی بر تن زخمی پل‌های تاریخی اصفهان / گزارش تصویری

خبرگزاری هرانا – پل‌های تاریخی اصفهان از مشهورترین بناهای تاریخی و فرهنگی در ایران هستند. پل‌هایی که انتظار می‌رود مسئولین شهرداری و میراث فرهنگی اصفهان و شهروندان اصفهانی به درستی از آن‌ها مراقبت کرده و در حفظ این آثار ملی کوشا باشند. اما مشاهدات هر رهگذر و بیننده‌ای از این پل‌ها خلاف این انتظار را ثابت می‌کند. پل‌هایی زخم خورده از یادگاری‌نویسی و ترک خورده از عدم رسیدگی و ترمیم مناسب در طول تاریخ.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در گوشه و کنار پل‌های تاریخی اصفهان، مخصوصا سی و سه پل و پل خواجو نوشته‌هایی از شهروندان بر روی دیواره‌ها دیده می‌شود.

نوشته‌هایی که به موضوعات مختلف می‌پردازند و چهره پل‌های تاریخی اصفهان را مخدوش کرده‌اند. از اسامی افراد و شهرها و تاریخ تا اشعاری در وصف عشق و رفاقت‌ و حتی معرفی گروه‌های زیرزمینی. برخی از این یادگاری‌ها با اسپری بر روی دیواره‌ها نوشته شده‌اند، برخی با ذغال و خودکار و برخی با اشیای تیز بر روی دیواره‌ها کنده‌کاری شده‌اند.

بعضی از یادگاری‌های نوشته شده بر روی پل‌های تاریخی اصفهان به قدری بزرگ هستند که هر ناظری از فاصله دور هم می‌تواند آن‌ها را تشخیص دهد.

نکته قابل توجه در این مورد این است که بر اساس تاریخ‌های درج شده، برخی از دیوارنوشته‌ها متعلق به حدود ۳۰ سال پیش هستند و هیچ اقدامی برای پاکسازی آن‌ها صورت نگرفته است. تنها در مواردی که نوشته‌های بر روی دیواره‌ها حاوی الفاظ و معانی رکیک یا اعتراضات سیاسی بوده‌اند، مسئولین نگهداری پل‌ها رنگ زردی بر روی آن‌ها زده‌اند تا نوشته‌ها قابل تشخیص نباشند.

این امر مخرب برای آثار گرانبهای تاریخی تا حد زیادی برای شهروندان اصفهان آشنا هستند و این شهروندان آن را بخشی جدایی ناپذیر از آثار باستانی اصفهان در نظر گرفته‌اند. این روزها کمتر دیده می‌شود که شهروندی از یادگاری‌های نوشته شده بر روی این دیوارها شکایتی کند و یا درخواستی از مسئولین و شهرداری اصفهان در جهت پاک کردن و مرمت خرابی‌های حاصل از آن‌ها داشته باشد.

با این وجود در گذشته بسیاری از شهروندان اصفهان به این مساله معترض بودند و بارها از طرق مختلف از جمله نامه‌نگاری و طومارنویسی به شهرداری خواستار پاک‌سازی دیواره‌های آثار باستانی در اصفهان و تلاش برای ممنوعیت این عمل شده‌اند.

این در حالی است که در منشور حقوق شهروندی، در بخش حق دسترسی و مشارکت فرهنگی، دولت تدبیر و امید بر روی حفظ آثار فرهنگی و باستانی تاکید کرده و می‌گوید: “دولت مکلف به حفظ و حراست از میراث تمدنی و فرهنگی و حفظ آثار، بناها و یادبودهای تاریخی، صرف نظر از تعلق آن‌ها به گروه‌های مختلف فرهنگی است.”

بر اساس مشاهدات گزارشگران هرانا، مسئولین میراث فرهنگی و شهرداری نیز مدت‌ها است این یادگاری‌ها را نادیده می‌گیرند و نه برای جبران خسارات وارده تلاشی می‌کنند و نه در راستای فرهنگ سازی و تصحیح فرهنگ عمومی برای پیشگیری و جلوگیری از اتفاقاتی از این دست اقدامی عملی و موثر می‌نمایند. “در زمانه‌ای که خشکی زاینده رود برخی از این پل‌ها از جمله سی و سه پل را تهدید می‌کند، ترک های بزرگ بر روی بدنه پل‌ها دیده می‌شود و ساخت و سازهای شهرداری ضررهای جبران ناپذیری به آثار باستانی در اصفهان وارد کرده‌اند، هیچ انتظاری از مسئولین و شهرداری نباید داشته باشیم. خود شهروندان باید مراقب آثار باستانی اصفهان باشند و نگذراند بیشتر از این به این آثار ضربه‌ای وارد شود.” این‌ها بخشی از صحبت های مهران، شهروند اصفهانی است که در دانشگاه اصفهان در رشته حفظ و مرمت آثار باستانی تحصیل می‌کند.

“هر سال بودجه نگهداری و مرمت آثار باستانی اصفهان کمتر می‌شود، هیچ تلاشی هم از سوی کسی صورت نمی‌گیرد تا مسئولین متوجه ارزش این آثار باستانی بشوند. متاسفانه از دید شهرداری حفظ این آثار در اولویت آخر قرار دارد.”

بر اساس ماده ۵۵۸ قانون مجازات اسلامی در خصوص تخریب اموال تاریخی-فرهنگی؛ “هر کس به تمام یا قسمتی از ابنیه، اماکن، محوطه‌ها و مجموعه‌های فرهنگی-تاریخی یا مذهبی که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده … یا تزئینات، ملحقات، تاسیسات، اشیا و لوازم و خطوط و نقوش منصوب یا موحود در اماکن مذکور که مستقلا نیز واجد حیثیت فرهنگی-تاریخی یا مذهبی باشد، خرابی وارد آورد، علاوه بر جبران خسارات وارده، به حبس از یک الی ۱۰ سال محکوم می‌شود.”

با وجود نص صریح قانون در این زمینه، بر اساس مشاهدات خبرنگاران هرانا هیچ مسئول حراست یا انتظاماتی برای محافظت از پل‌های تاریخی اصفهان در این مکان حضور ندارند تا از وقوع دیوارنویسی جلوگیری کنند و در صورت وقوع، افراد خاطی را به مراجع قانونی معرفی نمایند. بر این اساس می‌توان ادعا کرد که پل‌های تاریخی اصفهان به حال خود رها شده‌اند و از هیچ خطری در امان نیستند. خطراتی که این روزها بیش این آثار ثبت شده ملی را تهدید می‌کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید