خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  حبس زدایی؛ متهم به مطالعه کتاب مفاتیح الحیات و ارائه آن در مسجد محکوم شد

حبس زدایی؛ متهم به مطالعه کتاب مفاتیح الحیات و ارائه آن در مسجد محکوم شد

خبرگزاری هرانا – به بهانه حبس زدایی دادرس دادگاه کیفری دو شهرستان درمیان حبس فرد محکوم را به مطالعه کتاب مفاتیح الحیات اثر جوادی آملی و نگارش صفحات کتاب و عذرخواهی از شاکی در مسجد محل و بیان خلاصه‌ای از بخش‌های فوق پس از نماز مغرب و عشا در مسجد مکلف کرد. این فرد از بابت  ایراد صدمه بدنی عمدی بدون آسیب محکوم شده بود. هر چند حبس زدایی اقدامی قابل تقدیر شمرده میشود اما استفاده از عنصر قانون برای تبدیل باورهای ایدئولوژیک در تناقض با روح این اقدام شمرده میشود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، یکی از سیاست‌ها کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها با استفاده از اعمال مجازات‌های جایگزین حبس است. این سیاست که پشتوانه قانونی دارد به قضات اجازه می‌دهد که در برخی جرائم و برای برخی مجرمین از مجازات‌هایی استفاده کنند که هم امکان اصلاح فرد وجود داشته باشد و هم جامعه از آن مجازات منتفع شود.

به تازگی دادرس دادگاه کیفری دو شهرستان درمیان در راستای اعمال مجازات‌های جایگزین حبس فرد محکوم را به مطالعه کتاب مفاتیح الحیاه در خصوص حسن خلق و معاشرت و نگارش صفحات فوق مکلف کرد.

فردی که به اتهام ایراد صدمه بدنی عمدی بدون آسیب محکوم شده بود به علت ابراز ندامت و پشیمانی، نوع جرم و مجازات قانونی، تلاش برای اخذ گذشت، عدم سابقه کیفری، وضعیت معیشتی و نسبت خویشاوندی با شاکی مشمول مجازات جایگزین حبس شد.

در حکم جایگزین حبس صادر شده محکومیت متهم به حالت تعلیق درآمده و وی مکلف به عذرخواهی و اظهار ندامت از رفتار ارتکابی در حضور شاکی در محل مسجد شده است.

همچنین ظرف یک ماه از تاریخ قطعیت دادنامه مکلف به مطالعه بخش‌هایی از کتاب مفاتیح الحیاه اثر جوادی آملی در خصوص نحوه تعامل با خویشاوندان و حسن خلق و معاشرت و نگارش صفحات فوق به دست خط خود و بیان خلاصه‌ای از بخش‌های فوق پس از نماز مغرب و عشا در مسجد در حضور نمازگزاران می‌باشد.

در انتهای حکم صادر شده آمده است: “به محکوم تذکر داده می‌شود در مدت تعویق در صورت مرتکب جرم موجب حد، قصاص، جنایات عمدی موجب دیه یا تعزیر تا درجه هفت شود، دادگاه به لغو قرار تعویق اقدام و حکم محکومیت صادر می‌کند. همچنین در صورت عدم اجرای دستور‌های دادگاه به شرح مذکور دادگاه یک بار تا نصف مدت مقرر در قرار به مدت تعویق اضافه یا حکم محکومیت صادر می‌کند”.

هر چند حبس زدایی اقدامی قابل تقدیر شمرده میشود اما استفاده از عنصر قانون برای تبدیل باورهای ایدئولوژیک در تناقض با روح این اقدام شمرده میشود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید