خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷, 23rd of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۳/۲۱ ساعت ۱:۲۲:۰۰

    خانه  > سایر گروهها  >  قزوین؛ درگیری میان خواهرزاده و دایی به اسیدپاشی منجر شد

قزوین؛ درگیری میان خواهرزاده و دایی به اسیدپاشی منجر شد

خبرگزاری هرانا – درگیری میان خواهرزاده و دایی در قزوین به اسیدپاشی منجر شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، پلیس استان قزوین پس از اطلاع از یک مورد اسیدپاشی در یکی از خیابان های شهر به محل اعزام شد.

در بررسی های اولیه مردی مدعی شد که خواهرزاده اش به دلیل اختلافات مالی با وی درگیر و با یک بطری حاوی اسید وی را از ناحیه گردن، صورت و کشاله ران هدف اسیدپاشی قرار داده است.

مصدوم توسط عوامل اورژانس به بیمارستان منتقل و متهم دستگیر شد.

بر اساس داده های ۲۹۴۵ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت (اول فروردین ۱۳۹۶  تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۶) ۲۴ مورد اسیدپاشی روی داد که عمده قربانیان آن زنان بودند، ۱۲ زن در اعتراض به وضعیت خود دست به خودسوزی زدند و نیز ۱۳ زن قربانی قتل های ناموسی توسط خانواده های خود شدند.

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر به گزارش سال ۲۰۱۷ این سازمان که اخیراً منتشر شده مراجعه نمایید. شما می‌توانید اسلایدهای گزارش پیش رو را نیز به‌صورت پی دی اف از اینجا دانلود کنید.

اسید، یکی از معدود محصولاتی است که بازار خرید و فروش آن در کشور هرگز از رونق نیفتاده است. با اینکه بارها پیشنهاد داده شده که قانون ممنوعیت خرید و فروش آن در مجلس بررسی شود اما هنوز خبری از آن نیست.

علاوه بر سهولت دسترسی و تهیه اسید در بازارهای ایران، نبود قوانین پیشگیرانه کافی نیز بر تداوم جرمی تحت عنوان “اسید پاشی” موید شده است.

مدت‌هاست مجازات مرتکبین اسیدپاشی و ایجاد محدودیت در عرضه و دسترسی آسان به اسید اکنون در قالب طرح در مجلس مطرح است اما مانند بسیاری دیگر از طرح‌های مشابه از تصویب و اجرایی شدن آن نیز خبری نیست.

هر چند در سال ۱۳۳۷ قانونی با موضوع مجازات بزه اسیدپاشی تصویب شده است و علاوه بر آن از عمومات قانون مجازات اسلامی هم می‌توان در جرم‌انگاری این عمل غیر انسانی بهره گرفت، اما شواهد و قرائن حکایت از ناکارآمدی قوانین موجود در پیشگیری از آن دارد.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی با اشاره به قوانین کیفری پیشتر گفته بود: “علاوه بر عدم بازدارندگی در قوانین ما در خصوص جرم اسیدپاشی، قوانین کیفری ما از دست دادن منافع ممکن الحصول و خسارت معنوی وارده به قربانی را تحت پوشش قرار نمیدهند! و تبصره ۲ ماده ۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری سال ۱۳۹۲ به تصریح، بزه‌دیدگانی را که مشمول دریافت دیه شده‌اند (مثل قربانیان اسیدپاشی) از دریافت خسارت معنوی و منافع ممکن‌الحصول مستثنی کرده است.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید