خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, کودکان, گزارش تصویری  >  از ترویج خشونت تا سوء استفاده از کودکان؛ گزارشی از مراسم روز قدس در ایران / تصاویر

از ترویج خشونت تا سوء استفاده از کودکان؛ گزارشی از مراسم روز قدس در ایران / تصاویر

خبرگزاری هرانا – امروز جمعه ۱۸ خرداد مراسم دولتی روز قدس در شهرهای مختلف و بطور خاص تهران برگزار شد. مراسمی که در آن همچون گذشته بیش از هر چیز ترویج خشونت، نقض گسترده حقوق کودکان و توهین به غیرمسلمان دیده می‌شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مراسم روز قدس همه‌ساله با صرف هزینه‌های فراوان و تبلیغات گسترده دولتی در تهران و شهرهای دیگر ایران برگزار می‌شود.  امسال نیز همچون گذشته این مراسم  امروز جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷ در شهرهای مختلف برگزار شد. مراسمی که در آن بیش از هر چیز نقض گسترده حقوق کودکان، حقوق شهروندان غیرمسلمان و ترویج خشونت دیده می‌شد.

با وجود انتقادهای گسترده‌ای که طی سال‌های گذشته از سوی فعالین حقوق بشر و افکار عمومی نسبت به ماهیت و نحوه اجرای مراسم دولتی “روز قدس” و دیگر برنامه‌های مشابه در ایران مطرح شده است، در مراسم روز قدس امسال نیز بدون تغییر آشکاری چون همیشه جنبه های متعددی از نقض حقوق بخصوص حقوق کودکان مشاهده شد.

“ترویج خشونت، فرهنگ جنگ‌طلبی و شهادت‌طلبی، تهدید به نابودی اسرائیل، تبلیغ کشته‌شدگان موسوم به «مدافعان حرم» و تبلیغ جنگ داخلی سوریه٬ پوشاندن لباس نظامی بر تن کودکان، استفاده ابزاری از کودکان برای تبلیغ دیدگاه‌های سیاسی و شعارهایی که خواستار نابودی کشورهای دیگر از جمله آمریکا، اسرائیل و انگلیس بود، نمونه‌هایی از این نفرت پراکنی و عمل بود که آشکارا بندهای متعددی از معاهدات حقوق بشری را نقض می کردند.

استفاده از کودکان و پوشاندن لباس نظامی به آنان در تضاد آشکار با لایحه «الحاق ایران به پروتکل اختیاری کنوانسیون حقوق کودک در مورد به‌کارگیری کودکان در منازعه مسلحانه» است که سال گذشته از سوی حسن روحانی برای تصویب به مجلس ارایه شده بود.

بر اساس این پروتکل و اجرایی کردن قواعد توصیه‌های آن، یک سری محدودیت‎ها در بحث بسیج دانش‌آموزی ایجاد می‌شود.

حسینعلی حاجی دلیگانی٬ نماینده  شاهین‌شهر در رابطه با این پروتکل در مجلس گفته بود: «با این لایحه‎ای که دولت داده عملا بسیج دانش‌آموزی و بدنه فعال‎تر بسیج که جوانان ۱۸سال و پایین‎تر از آن هستند و جذب نیروها، آموزش‎ها و آمادگی‎ها به تعطیلی کشانده می‎شود».

از دیگر موارد ترویج خشونت در این مراسم می‌توان به دار زدن آدمک‌هایی که پرچم اسرائیل و آمریکا بر تن دارد توسط جرثقیل و در چهارراه ولیعصر و میدان انقلاب در تهران اشاره کرد. اتفاقی که مقابل چشم‌های کودکان حاضر در این مراسم صورت گرفته است.

در ادامه به تصاویر ثبت شده گزارشگران هرانا در جریان این مراسم توجه کنید؛

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید