خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  تداوم بی توجهی پزشکی نسبت به وضعیت ایوب اسدی، درویش زندانی / اسناد

تداوم بی توجهی پزشکی نسبت به وضعیت ایوب اسدی، درویش زندانی / اسناد

خبرگزاری هرانا – ایوب اسدی ارجنکی، از دراویش گنابادی بازداشت شده در حادثه موسوم به گلستان هفتم که اکنون در واحد ۴ اندرزگاه ویژه زندان تهران بزرگ نگهداری می‌شود، چندی پیش به دلیل بیماری «ام اس نخاعی» و  «ام اس چشمی» تحت شرایط امنیتی به بیمارستان سینا اعزام شد. علیرغم تجویز پزشک مبنی بر شدت یافتن بیماری و الزام استفاده از دارو، وی کماکان از دریافت داروهای ضروری و خدمات پزشکی لازم محروم مانده است. بر اساس اسناد پزشکی موجود “این بیمار به تازگی، ۵ نوبت پالس کورتون دریافت کرده که تنها موجب ۳۰ سانتیمتر افزایش دید در چشم سمت چپ وی شده است.”

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ایوب اسدی ارجنکی، یکی از دراویش گنابادی بازداشت‌ شده در حادثه موسوم به گلستان هفتم، که هم اکنون با اتهامات “اخلال در نظم، تظاهر و قدرت نمایی و تهدید با سلاح گرم و سرد، تمرد و تخریب و اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت داخلی کشور” در واحد ۴ اندرزگاه ویژه زندان تهران بزرگ نگهداری می‌شود.

ایوب اسدی ارجنکی، فرزند عبدالله، ۲۷ ساله، از بیماری “ام اس نخاعی” و “ام اس چشمی” رنج می‌برد و علیرغم نیاز به دارو جهت بهبودی، کماکان از دریافت خدمات پزشکی لازم محروم است.

این زندانی عقیدتی در تاریخ ۷ خرداد ماه به صورت تحت‌الحفظ و تحت شرایط امنیتی به بیمارستان سینا منتقل و بستری شد و نهایتا با وجود وخامت حال در تاریخ ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ از بیمارستان مرخص و مجددا به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

در گزارش پزشک معالج آقای اسدی که تصویر مجروح آقای اسدی در زمان بازداشت را با خود دارد آمده است: “بیماری RRMS ایوب اسدی از سال ۱۳۸۸ با تاری چشم چپ شروع شد که با پالس بهبودی کامل داشته است. وی که به علت حضور در زندان از ۴ ماه قبل “DND” دریافت نکرده است، از ۹ روز قبل دچار تاری در ناحیه چشم چپ و از ۸ روز پیش نیز دچار کوادری پارتزی شده است. این بیمار در دوره درمان خود، ۵ نوبت پالس کورتون دریافت کرد که موجب ۳۰ سانتیمتر افزایش دید در چشم سمت چپ وی شد.

پیش‌تر منابع خبری نزدیک به دراویش گنابادی در این خصوص به هرانا گفته بودند: “ایوب که بیش از سه ماه است در زندان به سر می‌برد هم اکنون قدرت تکلم خود را از دست داده، دچار اختلال شدید بینایی و اندام حرکتی شده و در صورت تداوم بی توجهی باید گفت که خطر جانی او را تهدید می‌کند.”

هر چند پس از بالا گرفتن اعتراض دراویش زندانی، آقای اسدی یک بار در تاریخ ۷ خردادماه به بیمارستان اعزام شد با این حال به دلیل شرایط نامناسب زندان و عدم تحویل  داروهای ضروری به او، وضعیت جسمی این زندانی رو به وخامت گذاشته است.

پیش از این نیز هرانا گزارشاتی از وضعیت دراویش زندانی بیمار به خصوص بازداشت شدگان در واقعه موسوم به گلستان هفتم منتشر کرده بود. از جمله این گزارشات می‌توان به گزارش آخرین وضعیت شکوفه یداللهی و سه فرزندش در زندان اشاره کرد.

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال جاری حضور پر تعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأمورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

در حالی که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید