خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۷, 8th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۳/۱۵ ساعت ۱۵:۰۱:۳۸

    خانه  > سایر گروهها  >  انفجار گلوله جنگی در ثلاث باباجانی یک نفر را کشت

انفجار گلوله جنگی در ثلاث باباجانی یک نفر را کشت

خبرگزاری هرانا – معاون سیاسی و امنیتی استانداری کرمانشاه گفت که انفجار یک گلوله عمل نکرده از زمان جنگ باعث کشته شدن یک نفر و مجروح شدن یک تن دیگر در روستای شیخ صله از توابع شهرستان ثلاث باباجانی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، محمد ابراهیم الهی تبار روز سه شنبه افزود: “متاسفانه روز گذشته خواهر و برادری در منطقه شیخ صله گلوله عمل نکرده ای از زمان جنگ را دستکاری می کنند که منجر به انفجار آن و کشته شدن برادر و مجروح شدن خواهرش می شود”.

او ادامه داد که خواهر مجروح حادثه بلافاصله به مرکز درمانی منتقل شده است.

وی در خصوص وضعیت آلودگی این مناطق به مواد منفجره و روند پاکسازی نیز توضیح داد که آنجا قبلا پاکسازی شده است و اینکه این گلوله از کجا آمده است، مشخص نیست.

روستای شیخ صله در زمان جنگ بارها هدف بمب باران شیمیایی عراق قرار گرفته بود.

بخشی از گلوله ها و مین های عمل نکرده زمان جنگ توسط سیلاب ها ، رانش زمین و فرسایش خاک به نقاط غیردسترس منتقل شده اند و این عوامل باعث جا به جایی آنها از اعماق زمین و انتقال آن به سطح می شود که این خود نگرانی هایی را برای مرزنشینان غرب استان کرمانشاه ایجاد کرده است.

عراق در جریان جنگ هشت ساله حدود ۱۶ میلیون مین در حدود چهار میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از زمین های کشورمان در استان های مرزی به عنوان قاتل خاموش کاشت و این مین ها از آن روز تاکنون جان بسیاری از انسان های بیگناه را گرفته است.

پس از جنگ و امضای قطعنامه ۵۹۸ ، پاکسازی مناطق آلوده به مین کشورمان از سوی گروه های پاکسازی آغاز شد و در نتیجه تلاش های گسترده ای که صورت گرفت در مجموع ۷۰۰ هزار هکتار از زمین های آلوده به مین و مهمات عمل نکرده استان کرمانشاه در سال ۹۱ به صورت سطحی تا عمق ۳۰ سانتی متری مین روبی شد.

شهرستان ثلاث باباجانی با ۳۸ هزار نفر جمعیت در ۸۸ کیلومتری غرب کرمانشاه واقع شده است.

در حدود ۴۲۰۰۰ کیلومتر مربع از اراضی ایران آلوده به مین‌های به‌جا مانده و عمل‌نکرده جنگ ایران و عراق است که نظامیان عراقی در زمان اشغال این مناطق در زمین تعبیه کرده‌اند.

دولت ایران نیز همچنان به تولید، استفاده و صادرات مین‌های ضدنفر ادامه می‌دهد و معتقد است استفاده از این مین‌ها تنها راه مؤثر برای تأمین امنیت مرزهای طولانی این کشور است.

بر همین اساس بخش‌هایی از مرزهای ایران با افغانستان، پاکستان و عراق مین‌گذاری شده‌است؛ در جریان درگیری‌های دهه ۱۳۶۰ در کردستان هم بسیاری از اراضی این منطقه مین‌گذاری شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید