خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷, 18th of June 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۳/۱۲ ساعت ۱۲:۱۱:۳۸

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته و زخمی شدن دو کولبر در پیرانشهر و‌ بانه

کشته و زخمی شدن دو کولبر در پیرانشهر و‌ بانه

خبرگزاری هرانا – یک کولبر در نواحی مرزی پیرانشهر متعاقب شلیک نیروهای مرزبانی زخمی شد. همزمان یک کولبر در مرز بانه در پی شلیک همین نیروها جان باخت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۷، یک کولبر به نام «ابراهیم رحمانی» از اهالی بخش مرکزی پیرانشهر در مناطق مرزی این شهرستان در اثر شلیک نیروهای مرزبانی از ناحیه‌ی پشت و پاها مورد اصابت گلوله قرار گرفته و به شدت زخمی شد.

او جهت رسیدگی پزشکی به مراکز درمانی ارومیه منتقل شده و وضعیت وی از سوی پزشکان وخیم گزارش شده است.

کمال محمدی

همزمان نیروهای مرزبانی در پاسگاه مرزی سرداب بانه‌ بر روی جمعی از کولبران آتش گشودند که متعاقب آن یک کولبر به نام «کمال محمدی» فرزند مجید از اهالی روستای سوارو از توابع بخش الوت بانه جان خود را از دست داد.

کولبران، افرادی از خانواده‌های زیر خط فقر هستند که در نتیجه‌ی فقدان فرصت‌های شغلی در مناطق مرزی به این شغل کاذب روی می‌آورند که سالانه ده‌ها تن از آنها در اثر شلیک نیروهای مرزبانی و یا در مواجهه با مخاطرات طبیعی کشته و یا زخمی می‌شوند.

براساس ماده‌ی ٣ قانون بکارگیری اسلحه از سوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، نیروهای نظامی تنها در صورتی می‌توانند از اسلحه استفاده کنند که جان آنان در خطر باشد و یا فرد، قصد کشتن نیروهای نظامی را داشته باشد.

بر اساس گزارش سالیانه منتشر شده مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در طول سال ۱۳۹۶، گزارش قتل ۴۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۵۸ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده که عمدتا این تلفات انسانی در مناطق کردنشین گزارش شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۲۲۴ شهروند هدف تیراندازی نیروهای انتظامی و مرزبانی قرار گرفتند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید